Perihan Abla, Süper Baba, Mahallenin Muhtarları, Sıcak Saatler, Hayat Bilgisi, Leyla ile Mecnun… İster 80’lerde, ister 90’larda, ister 2000’lerde büyümüş olalım, çocukken izlediği nostaljik diziler aklında ve kalbinde yer etmemiş olan yoktur. Fakat zaman değişti – e tabii diziler de değişti. O eski televizyon izleme alışkanlıklarından eser yok şimdi! Boş zamanımızın büyük bir çocuğunluğunda televizyon, bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon ekranlarında bize eşlik eden dijital platformların Türkiye’de de yaygınlaşmasıyla, internetteki yerli diziler de çoğalmaya başladı. Bu yazıda Netflix, BluTV ve puhutv’deki yerli diziler arasında öne çıkanları bulacaksınız.

Atiye

Dijital Platformlardaki Yeni Yerli Diziler

Alef (BluTV) | 2020

BluTV’nin sırlarla dolu yeni dizisi Alef, İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasıyla başlıyor ve seri cinayetleri çözme görevi biri genç ve hırslı, diğeri tecrübeli iki zıt dedektif ile birikimli ve genç bir öğretim görevlisine düşüyor. Cinayet araştırmasının yüzyıllardır saklı kalan sırları ortaya çıkardığı ve aynı zamanda karakterlerin kendi geçmişlerindeki sırlarla yüzleştiği bu dizide Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen rol alıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Tepenin Ardı, Abluka ve Kız Kardeşler gibi ödüllü Türk filmleri ile tanıdığımız Emin Alper oturuyor.

youtube play youtube play

IMDb

Aşk 101 (Netflix)| 2020 – …

Hakan: Muhafız ve Atiye gibi ilgiyle takip edilen yerli diziler ardından, Netflix bu kez bir gençlik komedisiyle Türkçe orijinal içeriklerinin sayısını arttırıyor. Aşk 101, 1990’larda geçiyor ve günümüze uzanıyor.Okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmeni okulda tutma planı yapan 17 yaşındaki bir grup asi gencin başından geçenleri anlatan dizide gençler, aşk üzerine kurdukları planları aracılığıyla kendileri de aşkı keşfediyor. Aşk 101‘in ilk sezonu, 24 Nisan‘da Netflix’te olacak.

youtube play youtube play

IMDb

Netflix’teki Yerli Diziler

Atiye | 2019 – …

2019’da Netflix’in Türkiye’de en çok izlenen orijinal yapımları arasında zirvede olan Atiye (İngilizce adıyla The Gift) İstanbul’da sıradan bir yaşam süren ressamn Atiye’nin, Göbeklitepe kazılarında bir keşifle oldukça gizemli bir bağlantısı olduğu ortaya çıktığında değişen hayatını konu alıyor. Sadece ülkemizin değil dünya tarihinin en önemli arkeolojik değerlerinden olan Göbeklitepe’yi bir gizem unsuru olarak kullanan dizide, Beren Saat‘e Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Başak Köklükaya gibi isimler eşlik ediyor. İlk sezonunu Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık‘ın yönettiği dizinin ikinci sezonunu merakla bekliyoruz!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Hakan: Muhafız | 2018 – …

Netflix’in ilk Türkçe yapımı, ilk Netflix Türkiye dizisi Hakan: Muhafız (İngilizce adıyla The Protector), çağımızın ekranlarındaki popüler fantastik diziler arasına Türkçe bir ekleme yapıyor. İstanbul şehrinin ve tüm insanlığın koruyucusu olan, özel güçlere sahip Hakan muhafız, karanlık güçlere karşı savunmaya geçiyor. Çağatay Ulusoy’un başrolünde yer aldığı dizide Hazal Ergüçlü ve Okan Yalabık gibi isimler eşlik ediyor. İkinci sezon prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren Hakan: Muhafız‘ın üçüncü sezonu Mart 2020’de Netflix kataloğuna eklendi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Aşk 101, Atiye ve Hakan: Muhafız‘ın yanına, Netflix Türkiye’nin, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez gibi oyuncuların rol aldığı İngilizce belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman‘ı da eklemek mümkün.

BluTV’deki Yerli Diziler

Bartu Ben | 2018

Dijital platformlardaki en komik yerli dizi diyebileceğimiz Bartu Ben, kısa ömürlü dizilerde ve art-house filmlerde oynadığı için “az ünlü” olan oyuncu Bartu’nun, kariyer mücadelesini konu alıyor. Bartu Küçükçağlayan’ın bir anlamda kendini canlandırdığı dizinin yönetmen koltuğunda Gişe Memuru, Sarmaşık ve Kelebekler gibi ödüllü filmlerin yönetmeni Tolga Karaçelik var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

7 Yüz | 2017

Tunç Şahin‘in yaratıcısı olduğu, yedi bölümde yedi farklı karakterin hikâyesini anlatan 7 Yüz‘de her bir karakter karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Tunç Şahin‘in yanı sıra Umut Aral, Alphan Eşeli ve Ceylan Özgün Özçelik‘in yönetmen olarak katkıda bulunduğu mini-dizi, sizi bir solukta izleyeceğiniz, farklı dünyalarla tanıştıracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Masum | 2017

Türkiye’nin bir dijital platformda yayınlanan ilk özgün dizisi olan Masum, Berkun Oya‘nın KREK zamanında yazdığı bir tiyatro oyununu beyaz cama taşıyor. Çoğunluk ve Rüzgârda Savrulan Nilüfer filmleriyle tanıdığımız başarılı yönetmen Seren Yüce‘nin imzasını taşıyan mini-dizi, şehirden uzakta bir çiftlikte inzivaya çekilmiş emekli bir çiftin, küçük oğullarının getirdiği korkunç haberle sarsılmasını konu alan bir aile dramı. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Haluk Bilginer, Okan Yalabık, Tülin Özen, Bartu Küçükçağlayan ve Mehmet Özgür gibi yıldız oyuncular yer alıyor. Suç, gizem ve karmaşık aile ilişkilerinin iç içe geçtiği sürükleyici dizilerden hoşlanıyorsanız, kaçırmayın!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

puhutv’deki Yerli Diziler

Şahsiyet | 2018

Birçoğumuzun adını Haluk Bilginer‘in uzandığı Uluslararası Emmy Ödülü ile duyduğu Şahsiyet, puhutv’nin şimdiye kadarki en önemli projesi. Dizi, 65 yaşındaki emekli yargı memuru Agah’ın Alzheimer teşhisi konduktan ve yolları polis memuru Nevra ile kesiştikten sonra suçluları kendi yöntemleriyle infaz etmeye karar vermesini konu alıyor. Kusursuz bir performansla diziyi neredeyse tek başına sırtlanan Bilginer‘e, Cansu Dere, Metin Akdülger ve Şebnem Bozoklu gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.2/10

Fi | 2017-2018

Azra Kohen‘in çok satan aynı adlı romanından uyarlanan Fi, birçok engele rağmen hayatını aşkına adayan, bir dansçıya aşık olan ünlü bir psikologun yaşadıklarını konu alıyor. Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç gibi oyuncuları buluşturan, puhutv’nin ilk orijinal dizisi olan Fi, iki sezonuyla sizi kendine bağlayacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10