Santralistanbul’daki KREK Tiyatrosu’nun fuayesinde, camın arkasından seslenecek 123 için konser saatini bekleme halindeyiz. Gelenler konserde neler olacağı konusunda ihtimaller yürütürken, “Arkadaşlar! Lütfen kulaklıklarınızı almak için bilet ve kimliklerinizle sıraya girin.” diye bir anonsla herkes birbirine bakınıyor. Kulaklıklar kafaya, aparatlar cebe takılıp salona giriliyor. Simsiyah bir salon ve beyaz bir perde. Bağdaş kurulup, yere çökülüyor. Yine bir ” Arkadaşlar!” anonsu duyulur. Kulaklık testi 1-2-3… Perde, ve sahnede 123!

IMG_0294

Bu sene 10. yıllarını tamamlayacak 123′ü halen dinlememiş, bilmemiş, görmemişlere grubun oluşum sürecini artık anlata anlata ezberleyen 123′ün kurucusu ve davulcusu Berke Can Özcan “2004 yılında üç kişi olarak başladık. Burak, Feryin ve ben. Başka projelerde çalıyorduk o zamanlar. Aslında ilk albümümüz Aksel’i 2009′da çıkardık. İlk albümü çıkardığımızda üç kişi olarak kaydetmiştik fakat Dilara da artık gruba eklenmişti. Ondan sonra sırasıyla Stereo Love, Arve, Lara adında üç tane albüm daha yaptık. Şimdi de beşinci albümümüz Anja’nın kayıtlarını geçtiğimiz hafta tamamladık. Bu arada Lara albümünden sonra aramızdan klavyecimiz Burak ayrıldı. Seçil ve Arda eklendiler. Bu albümü grubun beş kişilik haliyle yeni tamamladık.” şeklinde anlattı.

IMG_0296

Bir çocuğun hikayesini anlatan, aynı zamanda üçlemenin başlangıç noktası olan “Aksel”, 12 şarkıdan oluşan ve Huban Korman’ın çizimlerinin bulunduğu illüstrasyon kitapçığı hediyeli bir albüm. Aksel’i takiben hikayeye biraz ara vermişler ve 2010′nun Mayıs ayında “Again”, “KDA” ve “Niles” gibi dinlemeye doyamadığım, sözleri Dilara Sakpınar tarafından yazılmış, 6 parçalı “Stereo Love” müzik marketlerde yerini almış. “Albümler arası belli bir tüketim süresi gerekir.” tezini 2010′un sonunda Aksel’in devamı “Arve”yi dinleyicilerle buluşturmalarının yanı sıra albümle beraber bir de fotoğraf kitapçığı hediye eden ve bir seneye iki albüm sığdıran 123′ün solisti Dilara Sakpınar bu durumu “Biz “bir sene geçsin sonra yeni albümü çıkarırız” diye hiç planlayarak yapmadık. Bir şekilde çok ürettik, ürettiğimizi de paylaşmak istediğimiz için hep albüm yapmış olduk.” sözleriyle açıkladı. ”Grass”, “Buz Palas”, “Ever” bu albümün dinlenmesi gereken parçaları.

IMG_0298

2012′de çıkaracakları “Lara” albümü dinleyiciye ulaşmadan, 123 Avrupa’nın farklı şehirlerinde dinleyiciyle buluşur. Bir çok konser veren bu grubun “keşke orada olsaydım” dedirttiği konserleri 2010′da Eskişehir, 2011′de İzmir Senfoni Orkestrası’yla yaptıkları konserlerdir. Bu tarz projelerin devamı gelecek mi sorusuna grubun bas gitaristi Feryin Kaya’dan “Evet. Çok daha iyisini, daha iyi prodüksiyonlar hedefliyoruz.” cevabını aldık.

IMG_0295

Camın arkasından seslendikleri KREK konserinin ikinci parçası olan “Binalar”ın yanı sıra “Yokuz”, “Turuncu”, “Greenbag” ve “Sun in the Arms of Love” gibi hastası olduğum şarkıların bulunduğu “Lara” benim favori 123 albümümdür. Senesini tamamlamadan ayrılan gruplara alıştığımız şu dönemde; 123 ekibi; üyelerde değişim olsa da 10 senedir birlikte müzik yapabilmelerini, gruba yeni dahil olan Seçil Kuran “Herkes çok naif ve iyi insanlar.” diye belirtirken, Arda Erboz “Biz son bir senedir tanık oluyoruz. Berke’yle Feryin yaklaşık 10 senedir beraber çalışıyorlar. Kökte böyle bir bütünlük var. Dilara geldikten sonra yıllar geçmiş. Oturaklı bir kadro var. Belki bir noktada bizden sadece uyumlu olmamız bekleniyordu. Sadece müzik yapmaya odaklıyız. Müzik ortada hedef olduğu zaman kimse egoları ya da başka şeyleri öne koymuyor.” şeklinde açıkladı.

IMG_0267

Nisan ayında çıkacak ve üçlemenin son ayağı olan “Anja”dan “Low Sign”, “Fall”, “Bir şey var ki”, “Aşk Şarkısı” ve “Hayat” gibi parçaları konserde dinleme şansına eriştik. Şahsen, bizzat, kendim çok beğendim. Bu albümün kayıt sürecini Berke Can söyle anlatıyor: “Anja kayıtlarına dair şöyle bir şey oldu. Anja’nın demolarını kendi stüdyomuzda bir süredir kaydediyorduk. Anja için stüdyoya girdikten sonra çok garip bir şey yaşadık. Bu müziği biz de böyle duymamışız. Öyle bir şey kaydetmişiz ki; kimse tam olarak dışarı çıkıp henüz bakmamışken, biz kendimizi bir albüm kaydının ortasında bulduk. Bence çok doğru bir zamanda bu işi yapmışız. Gerçekten çok şaşırdık. Başka bir müzik oldu. Hep bunu istiyorduk o kadar pat diye oldu ki. Çok kolay ve iyi oldu”.

IMG_0262

Biz bazı şarkıları dinledik dinlemesine de sizler için albümle ilgili tüyolar almayı da unutmadık. İşte grup üyelerinin ağzından Anja: “Anja’da toplam 13 şarkı var. Bol konuklu ve bugüne kadar en çok Türkçe şarkının olduğu bir albüm. Burak ayrıldı. Gitar her zaman düşünüyorduk. Biraz daha Rock n Roll bir yere gidelim hayalimiz hep vardı. Arda geldi. Arda trombon da çalıyordu. Vibrafon kayıtlarda hep kullanıyorduk çaktırmadan. Seçil vibrafoncu olarak geldi ama perküsyon da çalıyordu. Birden çok büyüdü iş. Sesler çok arttı. Bu albümün kaydı süresince de bize çok güzel insanlar eşlik etti. Selim Saraçoğlu, Barış Ertürk, Gökçe ve Ayşe Gürçay, Norveçli trompetçi Gunnar Halle gibi. Bu konukların çalmadığı şarkılar bile o kadar büyük duyuluyor ki. Bunun senfonik hali çok güzel olacak.” Grup üyelerinin Anja albümü için heyecanı, bizi de sabırsızlandırdı. Bir an önce çıksa da, alıp dinlesek.

IMG_02921

IMG_03031Farklı konseptlerde konser vermeyi seven 123′ün havuzdan sonra 9 Şubat’ta eski ve yeni şarkılarıyla camın arkasından seslendikleri KREK konseri bize çok keyif verdi. Bu konserin ikincisi 9 Mart’ta yine Krek Sahnesi’nde olacak. Kaçırmayın deriz.

Bu ilginç konser ve konser sonrası bize zaman ayırdıkları için 123′e çok teşekkür ederiz.

123, 9 Mart’taki KREK konserinin ardından 13 Mart’ta Ankara ODTÜ’de, 26 Mart’ta Ankara Noxus’ta, 27 Mart’ta ise Babylon’da olacak.

Fotograflar: Zeynep Güray, Elif Çeltikçi ve https://www.facebook.com/123theband

http://www.123theband.com/

zeglence

Sosyal İnek/Magger/Blogger/Designer
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?