Hepimizin hayatında unutulmayan “ilkler” var, değil mi? Mesela ailelerimizin kahve sohbetlerine dahil olabilecek kadar büyüdüğümüzü fark ettiği o sabah ya da arkadaşlarımızı sabah kahvesine çağırdığımız o ilk evimiz… Bir de Arçelik’in Türk kahvesini cezvelerin hegemonyasından kurtarıp bir devrim başlattığı 2004 sabahı vardı, hatırlıyor musunuz? Birden kahve hazırlamak için ocağın başında beklememizin, farklı cezvelerde karışık şeker hesaplamaları yapmamızın artık gerekmediğini öğrendiğimiz o sabahtan bahsediyoruz! İşte biz de 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde Arçelik’in köklerinden geleceğe doğru uzanan ilerici ruhundan aldığımız ilham ile Türk kahvesini radarımıza alıyoruz. Eğer hazırladığımız kahvelerin kokusu size kadar geldiyse hadi başlayalım.

#KahveZamanıTelveZamanı

Bir itirafımız var; biz ne zaman sevdiğimiz bir konunun geçmişini araştırmak istesek aynı Arçelik’in çektiği Türk Kahvesi belgeselindeki Okan Bayülgen gibi şaşkın gözler ile tarihçilerin hızlıca anlattığı yüzlerce yıllık hikâyeleri anlamışız gibi yapabiliyoruz. Hatta günün ilk kahvesini daha içmediysek bizim de Bayülgen gibi sohbetin ortasında kalkıp gidesimiz bile gelebiliyor.

youtube play youtube play

Sonuçta Etiyopya’dan Yemen’e, Yemen’den Mekke’ye, oradan İstanbul’a, İstanbul’dan ilk Venedik’e ardından da bütün dünyaya uzanan Türk kahvesinden bahsediyoruz, kolay mı? Kolay olsaydı bir fincanın kırk yıl hatırı olur muydu? O zaman Türk kahvesinin Etiyopya’dan 2013 yılında UNESCO kültürel mirası listesine kadar uzanan mistik ritüeller ile dolu yolculuğuna yakından bir göz atalım. Tabii ki CookSense® teknolojisi sayesinde her fincanda bol köpüklü gerçek Türk kahvesi hazırlayan ve yirmi yıllık geçmişi boyunca birçok uluslararası ödül kazanan öncü Arçelik Telve makinelerinin dokunuşu ile!

Türk kahvesinin yolculuğundan bahsedeceğimiz zaman ilk olarak aklımıza küçükken pazar sabahları izlediğimiz biraz mistik biraz da görkemli filmler geliyor. Uzun yolllar aşan seyyahlar, taşı altına dönüştürmeye çalışan simyacılar ve bugün ismini bilmiyor olsak da kahveyi soğuk suyun içinde karıştırıp ardından ısıtan ilk Sufi derviş… Filmin sonu söylenmez ama Türk kahvesinin hikâyesi kumlardan ocağa, ocaktan ise Arçelik’in devrim yaratan Telve makinesine uzanıyor. Bu yolculuğun arasında Türk kahvesi ile Parislilerin gönlünü çelen Hoşsohbet Süleyman Ağa, kahveyi vaftiz eden Papa Clement VIII, kahve içenlerin Türk’e dönüşeceğini iddia eden İngiliz taverna sahipleri gibi hikâyeler yer alıyor. Bugün ise karşımıza paslanmaz çelik cezveleri ile geleneksel bakır cezvelerin yerini alan, pratik ve dayanıklı bir şık tasarıma sahip Arçelik Telve makineleri çıkıyor…

Şimdi Türk Kahvesi Ritüelleri…

Osmanlı’da izdivaç döneminde içine atılan tuz veya şeker ile bir kadının potansiyel eşini beğenip beğenmediğini göstermesi, kendine doğru çevirerek kapatılan fincanlarda geleceğin arandığı fallar, tabağa konulan lokumlar… Yaklaşık beş yüz yıllık bir geçmişe uzanan Türk kahvesi, kendi içerisinde birçok gelenek ve ritüeli değişerek taşımaya devam ediyor. Aynı 2004 senesinden beri tüketicilerin ihtiyaçlarına göre gelişen Arçelik Telve makineleri gibi. Tam da bu yüzden geleneksel ritüellerimizi geleceğin teknolojisi ile buluşturan Arçelik, farklı isteklere yanıt veren Telve makinelerinin CookSense® teknolojisi ile tam kıvamında bol köpüklü Türk kahveleri hazırlıyor. Tabii ki Arçelik’in sürdürülebilir ilkelerine bağlı bir şekilde kahvenin geleceğini de güvence altına alarak!   

Arçelik Telve Makinelerinin Yolculuğu

Alanında her zaman ilklere öncü olan Arçelik; 2016’da yedi farklı aroma seçeneği ile kapsüllü Türk kahvesi makinesi ve 2017’de tek seferde dokuz fincan kahve pişirme kapasite sahip Telve Pro ile Türk kahvesi makineleri kategorisini bir adım öteye taşımıştı! Bizim için Arçelik Telve makinelerini vazgeçilmez yapan özelliği yalnızca kompakt tasarımı ile az yer kaplarken pratik çözümler sunması değil; ayrıca bir Türk kahvesi hazırlama geleneğinin her adımını bizim için düşünmüş olması! Tek tuşla kolayca kahve hazırlayabildiğimiz Arçelik Telve makinesini ayrıca çalışırken tek bir dokunuş ile durdurabiliyoruz! Kahvemizin hazır olduğunu bize sesli uyarı ile bildiren Arçelik Telve makinelerinin CookSense® teknolojisi bol köpüklü gerçek Türk kahveleri sunarken; Anti Spill teknolojisi ise kahvenin taşmasını önlüyor! Ayrıca paslanmaz çelik cezveleri modern bir tasarım ile buluşturan Telve Duo’nun çıkarılabilir su tankı ve 1.5 litre su deposu kapasitesi bulunuyor!

youtube play youtube play

Son olarak… Türk kahvesine doyamıyorum diyenlerdenseniz Arçelik’in Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel bir sürprizi var: Trendleri her alanda takip eden Arçelik’in bugün için CGI teknolojisi ile hazırladığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Köklerimizi geleceğin teknolojisi ile buluşturan Arçelik Telve makineleri sayesinde çabasız başlayacağımız güzel bir güne!

#KahveZamanıTelveZamanı