Herhangi bir bariyer engeli olmadan ve en önemlisi de sanat galerilerinde karşılaşılamayacak türden bir samimiyet eşliğinde sanat dolu bir hafta sonu geçirmek istemez miydiniz? Alsak elimize Açık Stüdyo Günleri haritamızı, seçsek rotamızı ve bir atölyeden diğerine gezerken hem sanatçılar ile birebir tanışma fırsatı yakalasak hem de böylece iki yakada birden ufak bir İstanbul turu yapsak… Bence kulağa oldukça heyecan verici geliyor.

Ekran Resmi 2018-09-30 21.35.43
Açık Stüdyo Günleri

Açık Stüdyo Günleri, Deniz Beşer koordinatörlüğünde herhangi bir kar amacı olmaksızın, sponsorsuz olarak düzenleniyor. Bu yıl 5-7 Ekim 2018 tarihlerinde beşinci kez gerçekleşecek etkinlik, normalde ziyarete açık olmayan sanatçı ve tasarımcıların çalışma ortamlarına misafir olmamıza aracılık ediyor. Sanatçıların da işlerini daha geniş kitlelerle buluşturabildiği ve hatta bu kitleler ile profesyonel ağ kurabildiği bir platform haline geliyor.

Açık Stüdyo Günleri’nde Neler Var?

Resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, enstelasyon gibi farklı disiplinler üzerinde çalışmalarını gerçekleştiren 90’ın üzerinde gelen başvuru arasından seçilmiş 55 görsel sanatçı Taksim, Cihangir, Galata, Karaköy, Tophane, Nişantaşı, Kadıköy ve Büyükada bölgelerindeki ev ve atölyelerini 5-7 Ekim 2018 tarihleri arasında ziyaretçilere açıyorlar. Katılımcı sanatçılardan imece usulü elde edilen gelirle hazırlanmış olan haritalar aracılığıyla bir gün Beyoğlu sokaklarında kaybola kaybola atölye gezerek Karaköy’e inip, ertesi gün Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı mekanlarını ziyaret ederken bir yandan da mahallenin tadını çıkarabileceğimiz sanatla iç içe bir hafta sonu bizleri bekliyor. Hatta belki de bazılarımız için uzun zamandır isteyip de ertelediğimiz Büyükada gezisi için de güzel bir bahane olmuş oluyor Açık Stüdyo Günleri’nin Büyükada ayağı.

Ekran Resmi 2018-09-30 21.35.54
Açık Stüdyo Günleri

Şu sokak senin, bu sokak benim deyip karış karış gezerek ulaşacağımız sanatçı atölyeleri ve mekanlarına olan ilk adım ise Açık Stüdyo Günleri’nin haritasını edinmek. Haritanın dijital versiyonuna internet sitelerinden ulaşıp indirme gibi bir şansımız olduğu gibi şehrin farklı noktalarına serpiştirilmiş olan mekanlardan da bu haritaları temin edebilmek mümkün. Gönüllüler tarafından farklı noktalara dağıtılan bu haritaları bulabileceğiniz mekanların güncel listesine Açık Stüdyo Günlerinin websitesinden göz atabilirsiniz.

Elimizde haritamız ile bulduğumuz, kapılarında-pencerelerinde asılı pembe balonlar ile yerlerini hemen belli eden sanatçıların kendi mekanlarında konuk olarak gerçekleştireceğimiz sohbetler ve kuracağımız iletişim ağıyla birlikte, en güzeli de işi mutfağında görebilme şansını yakalayacak olmamız ve tüm bunları yaparken bir yandan da İstanbul’un farklı noktalarının tadını çıkarırken, bir yandan belki de daha önce hiç girmediğimiz sokakları keşfetme olacağı yakalamamız.

Etkinlik hakkında güncel bilgiler ve katılımcı sanatçılar hakkında bilgi almak için websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

openstudiodays.com/

Ziyaret Saatleri:

Açık Stüdyo Günleri (1.gün): 5 Ekim, Cuma 2018, 15:00-21.00

Açık Stüdyo Günleri (2.gün): 6 Ekim 2018, Cumartesi, 14.00-21.00

Açık Stüdyo Günleri (3.gün): 7 Ekim 2018, Pazar, 14.00-21.00