Bir Adanalı olarak Adana kebabı konusunda hassasım ve kebabı usulüne göre yapan yerlerin da hastasıyım. İstanbul’da iyi bir Adana kebabının peşinden gitmeyi görev edinmiş biri olarak rotamı İçerenköy’e çevirdim ve Adanalı Kebapçı Cumali Usta ile tanıştım. Küçük ve sade ocakbaşında özenle yaptığı kebabının tadına doyamadım. Her anlamda dört dörtlük bir kebap ziyafetinden sonra iddia ediyorum ben daha iyisini keşfedene kadar İstanbul’da en iyi Adana kebabı burada yenir!

Konum

cumali5
Adanalı Kebapçı Cumali Usta

Adanalılar için İstanbul’da iyi bir Adana kebabı yemek gerçekten önemlidir. Kebap damarımız tuttu mu, soluğu doğru en yakınımızdaki kebapçıda alırız. Yediğimiz her kebapta da Adana’daki kebabın lezzetini ararız. Bugüne kadar kebap için damak tadıma hitap eden belirli yerlere giderdim ve risk almayarak bu adreslerin dışına çok fazla çıkmazdım. Bir arkadaşımın önerisiyle Cumali Usta’yı keşfettim ve bugüne kadar bildiğim tüm kebapçıları unuttum. Benim için yeni keşifken meğersem burası yıllardır kebapseverleri ağırlayan ve müdavimi yapan bir mekanmış. Geç buldum ama hiç önemli değil çünkü burası benim için artık her kebap krizinde ilk hatta tek çaldığım kapı olacak.

Adanalı Kebapçı Cumali Usta’ya ulaşmak çok kolay. Bostancı Köprüsü’nü çıktığınızda ikinci sağdan Green Park Otel’e dönüyorsunuz. Otelin çapraz karşısında ve Bayındır Hastanesi’nin biraz ilerisinde kalıyor. Dışarısı ahşap kaplı küçük mekanı görmemeniz imkansız. Zaten kebap kokuları da doğru yere geldiğinizin bir kanıtı. İçeri girdiğinizde solda ocakbaşı, sağda iki uzun masa ve karşısında da etlerin dizildiği dolap sizi karşılıyor. Cumali Usta ve çocukları da hizmete hazır bekliyor. Hemen iskemlelere oturarak siparişe geçiyorsunuz. Tabii ki, siparişimiz Adana kebap, hem de en acılısından. İsterseniz kuzu veya ciğer şiş de söyleyebilirsiniz, pişman olmayacağınız kesin. Önden de çiğ köfteyle başlangıç yapabilir veya benim gibi sadece kebapla direkt ziyafete dalabilirsiniz.

cumali4
Adanalı Kebapçı Cumali Usta

Kebabı ister dürüm ister porsiyon olarak söyleyebilirsiniz. Benim tercihim her zaman porsiyondan yana çünkü porsiyon demek daha az ekmek daha çok kebap demek. Siparişinizi beklerken getirdikleri ev yapımı turşunun tadına bakmanız ayrıca tavsiye olunur. Porsiyonda herkese ayrı ayrı ahşap yuvarlak tepside kebap geliyor ve yanında da salata ve ince lavaş ekmek. Aynı servis şekli istediğiniz diğer siparişler için de geçerli. Çatal, bıçakla uğraşmaya gerek yok. Önce elinizle kebabı yiyorsunuz sonra da parmaklarınızı. Soğan ve domatesten oluşan salatanın tadı ise kebabın önüne geçiyor. Tabağımdaki o salata asla yetmedi. Size de yetmeyecek ve o ikinci salata siparişi mutlaka verilecek. Salatayı özel kılan nedir bilmiyorum ama bu sırrı çözmek için yeniden ve yeniden yiyip bulmaya çalışabilirim.  Kebabın altındaki yağlı lavaş ekmeğin de hakkını verin lütfen. Bir ekmek nasıl bu kadar ince lezzetli olabilir bilmiyorum ama size tabağınızdakilerin hepsini afiyetle yedireceğini biliyorum. Et dışında tavuk kanat da yiyebilirsiniz. Hatta ikisini birden yiyip keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz. Burada haliyle alkol yok, içecek olarak da siparişimiz tabi ki şalgam! Kebabı yemişken her anlamıyla tam olsun, değil mi? Kebabın üstüne de – eğer hala midemde yer kaldı diyorsanız – künefesini veya ballı bademini düşünebilirsiniz. Son olarak da demli çayınızı içtiniz mi, kebap keyfini bitirmişsiniz demektir.

cumali7
Adanalı Kebapçı Cumali Usta

Adanalı Kebapçı Cumali Usta, her gün 11:00-23:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Hafta içi Bostancı Oto Sanayi’nin trafiğinden dolayı oldukça kalabalık. Sırf kebabını yemek için gelen, yolunun özellikle buradan geçmesini sağlayan özel bir müşteri kesimi de var. En doğru ve sakin zaman Pazar öğlen veya akşam üstü saatleri. Bunun için Pazar kahvaltınızı kısa kesmeniz, hatta kahvaltıyı atlayıp buradaki kebap ziyafetini de mümkün olduğunca uzatmanız gerek.

Görünüşü sade ama lezzeti şahane bir Adana kebabı yemek, kebaba doyamamak sonra da tekrar tekrar gelip bu lezzete kaldığınız yerden devam etmek için Adanalı Kebapçı Cumali Usta’ya uğramanız şiddetle tavsiye olunur. Adanalı olun veya olmayın fark etmez, bu kebap ziyafeti  asla ertelenmez.

Adanalı Kebapçı Cumali Usta Adres: Bostancı Sanayi Sitesi, Ertaç Sok. No: 25/2 İçerenköy /İstanbul