Adidas Stan Smith, Adidas’ın ünlü tenisçi Stan Smith için yorumladığı özel bir ayakkabı. Günümüzde tennis ayakkabısı olarak kullanılmıyor ancak 1960 ile 1980 yılları arasında kortlarda çılgın atan Stan Smith için 1971’de kendi ismi ile üretime çıktığı bu özel ayakkabı, yıllar içinde bir trende dönüştü.

a-closer-look-at-the-adidas-stan-smith-3

“Adidas’ın yaptığı ne trend olmuyor ki!” dediğinizi duyar gibiyim. Normalinden biraz daha yüksek taban üzerinde beyaz deri ile devam eden, dilinde Stan Beylerin bir özel çizim yüz resmi, tendon hizzasında ise meşhur klasik logosu ve Stan Smith yazısı, Adidas’ın hafif yatay 3 çizgisinin sağ içte ve sol içte belirsiz delikler ve dikişler ile simgelendiği, yıllar içinde bu minimal tasarıma özünde sadık kalarak farklı versiyonlarla çeşitlenen Stan Smith, lastik pabuç klasmanında marka değeri ile ön plana çıkıyor. “Eee ne yani, bildiğin spor ayakkabı işte” diyenlerin ağzına vuracak cinsten, bir dünya takipçiye sahip.

1967 yılında tenis ayakkabısı olarak üretildiğinde, Stan Smith daha Stan Smith değil iken, 1971 yılında bu başarılı abimizin ismi tanıtım için önerildi ve köpük yeşili rengi ile ürün pazarında 1. sırayı aldı. 1973 yılında, Smith’in Adidas ile spor ayakkabısı için imzaladığı sponsorluk anlaşması, tarihte en etkili 50 Spor Ayakkabısı Sponsorluğu anlaşmasında 13. Sıraya yerleşti. Adidas 1978 yılına kadar üzerinde herhangi bir sporcu ismi yazması konusunda karar verememişti ama sonrasında dil ve tendon üzerinde marka çalıştılar. Böylece ayakkabı şu anki son halini aldı.

fotograf 2

1988 yılına geldiğimizde, 22 Milyon adet, yanlış duymadınız 22 milyon adet, satıldığı listelendi ve ağız ile kamyon çekme, 98 tane böcek yutma gibi rekorların bulunduğu Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 1994 yılında ise 23.7 milyona yaklaşan satış rakamı; gerçek bir efsane olmasını sağladı.
2008 yılında “80’s” ismi verilen bir parti daha satışa sunuldu ve 1971 yılından itibaren ortaya çıkan satış rakamı 30 milyonu buldu. Ayakkabı ismi “ahanda bu olsun” diye Stan Smith’e götüren ünlü tenis yöneticisi Donald Dell’in bir radyo programında verdiği bilgiye göre; 1971 yılından 2009 yılına kadar ayakkabının gelirinin tamı tamına 65 milyon dolara ulaştığı öğrenildi. 8 farklı versiyon ile en geniş tenis ayakkabısı satışı yaptıklarının da altını çizdi.

Dünya üzerinde zilyon tane özel sıralamada yer alan, çok özel serileri, limited editionları üretilen (en bilinenleri Star Wars, Jeremy Scott, 80’s) Adidas Stan Smith, 2011 yılında üretimini durdurma kararı aldı ve inzivaya çekildi. Bu süre içinde çeşitli online mağazalarda bulunmaya elbette devam etti. Bakıyorsun böyle 45 numarası felan kalmış oluyor. Hatta ebay’e girdiğinizde eskimiş Stan’lerini satanlara rastlıyorsunuz açık arttırma ile. Ya da ilanlarda yenilerini arayanlar var.

stanalone_r3_c1

2014 için bir geri üretim spekülasyonu çıktı. Adidas, 31 Mayıs 2013 ‘te ise “Biz resmen 2014 ‘te Stan Smith ile tekrar geliyoruz!” dedi. Bu yılın geç Şubat erken Mart döneminde ise Adidas Stan Smith hem klasik hem de alternatif dokularda üretilen Consortium serisi ile raflarda yerini aldı. 4 tanesini yukarıda görüyorsunuz. Ayakkabının yanı sıra lacoste tarzı tshirtleri, klasik köpük yeşili eşortman altları ve üstleri, yeşilin haricinde lacivert ve kırmızı modellerinin olduğu serinin ayakkabıları henüz ilk aydan tüketildi. Marka değeri, pazar payı, edinebilme çılgınlığı, hamburger gibi hızlı tüketilmesi, rahatlığı vs. tüm bunları yan yana koyduğunuzda bu tüketimin aslında normal karşılığının olduğunu görebiliyorsunuz. Başta gardrobunda oldschool severlerin gönlüne taht kuran Stan Smith için, şu sıralar Avrupa’da ve Asya’da online sneaker satışları yapan mağazalardan takibini yapıp talepte bulunabilirsiniz. Birkaç tanesi ile yazışma yaptığımda yaygın numaraların belirli aralıklarda tüm yıl boyunca satışa çıkartılacağını öğrendim. Ancak markanın koleksiyonerleri bu özel serinin peşini bu yıl hiç bırakmayacak gibi.

İlginizi çekebilir: Larissa Varol’dan  Çevre Dostu 5 Türk Markası: SuCo, Epidotte, Restore Jeans, Iamnotbasic, Reflect