İstanbul’un en güzel ve dingin bölgelerinden birine doğru yol alıyoruz; istikamet Kemer Country. Karşımızda göl manzarası, etrafımız yeşilliklerle kaplanmış… Burada çekim yapmak ayrı bir keyif olacak diye düşünüyoruz. Bugünkü misafirimiz Gantek Teknoloji firmasının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ahmet Öngün… 

Ahmet Bey’in evinin önüne geldiğimiz zaman bizi müthiş bir Alfa Romeo 2000GTV 1974 karşılıyor. 1974’ten bu yana, ilk günkü gibi mükemmel bir kondisyonda olan bir otomobilin detaylarını çekecek olmak bize heyecan veriyor. Ahmet Bey evinden çıkıyor; samimi bir karşılamanın ardından konu hızlı bir şekilde otomobillere geliyor.

Screen Shot 2018-08-29 at 10.47.29

Türkiye Klasik Otomobili Kulübü kurucusu Ahmet Bey, aynı zamanda 2008 ve 2009’da Türkiye Ralli Klasik (Historic Sporting) Kategorisi şampiyonluğu ünvanlarına sahip. Ayrıca, kendisi, 2010 yılında, dostu Erdal Tokcan ile birlikte 37 günlük bir Dünyanın en eski otomobil yarışı Pekin-Paris Ralli’sine katılıyor. Öngün, bu yarışı, “hayatımın en önemli deneyimlerinden biriydi” diye anlatıyor.

Öngün ve Tokcan, Moğolistan, Kazakistan, Sibirya gibi yollardan geçerek yarışı 2.’likle sonlandırıyorlar.

Ahmet Bey’e otomobil tutkusunun ne zaman başladığını sorduğumuzda, cevabı “Çocukluğumda ilk öğrendiğim kelimeler araba markalarıydı” oluyor.

Screen Shot 2018-08-29 at 10.47.37

Çekim sırasında her fırsatta büyük bir Alfa Romeo tutkunu olduğunu vurgulayan Ahmet Bey’1967 yapımı meşhur “The Graduate” filmini izlerken Dustin Hoffman’ın canlandırdığı Ben Braddock’un kullandığı, kırmızı renkteki 1966 model Alfa Romeo Spider 1600 Duetto’yu görüyor. İşte orada bu efsane markaya olan tutkusu başlıyor.

Ahmet Öngün

2000GTV’siyle 8 senedir farklı rallilere katılan Ahmet Bey’in yakın arkadaşı Hamdi Bey’den bu otomobili alma hikayesi de çok güzel. Senelerce Hamdi Bey’in Alfa Romeo’suna hayran olan ve onu elde etmeyi arzulayan Öngün, bu arzusunu Hamdi Bey’le paylaşıyor. Arkadaşı ise beklemesi gerektiğini ama bir gün bu otomobili kendisine satacağını söylüyor. Ahmet Bey 2000GTV’yi tam 7 sene boyunca bekliyor. Sonunda satmaya karar veren Hamdi Bey’den satın alıyor. 7 sene beklemenin heyecanı ve 8 senedir kullandıkça artan sevgisiyle Öngün, 2000GTV’sine gerçek anlamda tutkun. Bunu araca olan bakışlarından bile anlayabiliyorsunuz…

Harika bir günün ardından çekimimiz bitiyor. Ahmet Bey’e misafirperverliği, heyecanlı hikayeleri için çok teşekkür ediyor ve güzel anılarla şehre geri dönüyoruz.