Leon Kalma’yla Ulus’ta yeşillikler içerisindeki evinde buluşuyoruz. İlk görüşte bizi büyüleyen 1964 model 2600 Spider hakkında tüm merak ettiklerimizi sormak için röportajımıza başlıyoruz.

Otomotiv sektöründe yedek parça üreten bir firmanın kurucu ortağı olan Leon Bey, aynı zamanda bir otomobil aşığı olduğunun altını çizerek başlıyor sözlerine. Sıradışı, heyecan verici ve tasarım harikası olarak anlattığı Alfa Romeo’nun çizgisinden gençlik yıllarından itibaren çok etkileniyor. İlk kez 1990’ların sonunda kardeşi Mişel Kalma’nın Alfa Romeo 166’sını kullanıyor. O günden beri markanın hayranı olduğunu belirten Leon Kalma için Alfa Romeo tutkunlarının ortak özelliği İtalyan şıklığına ve sıradışı olmaya verdikleri önem.

Leon Bey, Alfa Romeo’nun bu kadar köklü bir marka olmasını otomobillerin 1900’lerden beri süregelen hikayesine bağlıyor. İsmi ve logosunu özellikle beğeniyor, Alfa Romeo’nun her zaman sıradışı bir çizgisi olduğunu belirtiyor. Alfa Romeo deyince aklına yarış, hız ve sürüş keyfi sözcükleri gelen Leon Kalma, bu özelliklerin markayı genç tuttuğunu söylüyor.

Alfa Romeo Hikayeleri Leon Kalma ve 1964 Model 2600 Spider 1

Alfa Romeo’nun en sevdiği modellerini sorduğumuzda ise Leon Bey, sevdiği çok model olduğunu belirtse de, onun için yeri ayrı olan modelleri sıralıyor: 1960’ların Giulietta’sı, 70’lerin GT Veloce modeli, Montreal modeli, 80’lerin Alfetta’sı ve 90’ların 164 modeli . Kendisinin son yıllarda en sevdiği modeller ise: 4C Spider, 8C Competizione ve ilk SUV modeli Stelvio. Leon Kalma, özellikle Stelvio’yu boyut, çizgi ve performans bakımından mükemmel bulduğunu söylüyor.

Kullandığı 1964 model 2600 Spider’dan yola çıkarak, “Neden Spider?” diye soruyoruz kendisine. “Hem çok hızlı hem de çizgisi çok güzel.” diye cevap veriyor, üstü açıkken kullanım zevkinin de müthiş olduğunu ekliyor. Leon Bey’ göre, çift eksantrikli 2600 CC motora sahip bu arabayı üstü açıkken kullanmanın ve tüm rüzgarı hissetmenin keyfi bir başka! Spider’ının direksiyon ve fren hakimiyetinin çok iyi olması da Leon Kalma’nın güvende hissetmesini sağlıyor.

Alfa Romeo Hikayeleri Leon Kalma ve 1964 Model 2600 Spider 2

Son olarak, kendisinin Alfa Romeo’nun güncel çizgisi hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Alfa’nın modellerini yenilerken, bir yandan da kendi çizgisini korumayı başardığını belirtiyor. Özellikle ön açıdan Alfa Romeo’nun klasik güzelliğinin hemen anlaşıldığını belirtiyor.

Alfa Romeo Hikayeleri Leon Kalma ve 1964 Model 2600 Spider 3

Harika bir günün ardından Leon Kalma ile olan röportajımız sonlanıyor. Kendisine bize ayırdığı zaman ve içten cevapları için çok teşekkür ediyoruz!