İstanbul bir dönüşüm yaşıyor. Dönem dönem galerilerin kapanış haberlerine oldukça üzüldük, fakat birçoğunun kapılarını kapadığı bu dönemde İstanbul’da yepyeni bir galeri açıldı. 30 yılını dolduran Mine Sanat Galerisi ve kültür turizmi ile tanıdığımız Antonina Turizm katkısı ile yepyeni bir galerimiz daha oldu: Antonina Sanat Galerisi.

Konum

Nur Koçak - Ablam ve Annem Taksim Anıtı Önünde
Nur Koçak – Ablam ve Annem Taksim Anıtı Önünde

Antonina Sanat

Galeriler sanatçıları izleyiciler ile buluşturan önemli mekanların başında gelir. İzleyicinin ilgisi de bir galeri mekanının ayakta kalabilmesi için sanat alıcılarının varlığı kadar önemlidir. Her şeyden önce izleyici ilgisi galerinin var olabilmesi için büyük bir motivasyon kaynağıdır. İstanbul’da geçtiğimiz senelerde galerilerin kapanış haberlerine şahit olduk. Bu üzücü durum daralan sanat piyasası için oldukça moral bozucuydu. Antonina Sanat Galerisi ise “Birlik” başlıklı ilk sergileriyle, bir olmanın gücünü vurgulayan bir başlangıç yaptı.

Serhat Kiraz, Rakamlar, 1985
Serhat Kiraz, Rakamlar, 1985

Mine Sanat, 30. yılını geride bırakmış, Türkiye çağdaş sanatının önde gelen birçok ismi ile beraber ilerlemiş bir sanat galerisi. Antonina Turizm ise diğer tur şirketlerinden “kültür turizmi” teması ile ayrılan bir şirket. Tur programlarının merkezine sanatı ekleyen kaç turizm şirketi sayabiliriz? Beraber çalıştıkları değerli sanat tarihçileriyle oluşturdukları rotalar onları diğer turizm şirketlerinden bir adım ilerde tutuyor. İşte Mine Sanat ve Antonina Turizm, ortak bir oluşum içerisine girerek Antonina Sanat Galerisi‘ni kurdular ve “Birlik” isimli ilk sergilerini 5 Aralık’ta izleyici ile buluşturdular.

Koray Ariş
Koray Ariş

Birlik” sergisi Antonina Turizm kurucusu, aynı zamanda sanat tarihçisi olan Atilla Tuna’nın özellikle sanat camiası olarak bir olma eylemi üzerine yoğunlaşan konuşması ile açıldı. Birlik ve beraber olma duygumuzu kaybetmememiz üzerinden yola çıkan bu sergi iki farklı kurumun bir arada oluşu ile ortaya çıktığından dolayı isminin hakkını veriyor ve Halil Akdeniz, Gülçin Aksoy, Koray Ariş, Tomur Atagök, Bedri Baykam, Bahri Genç, Genco Gülan, Bubi, Serhat Kiraz, Nur Koçak, Neslihan Pala ve Yusuf Taktak gibi çağdaş sanatın önemli isimlerine yer veriyor.

Genco Gülan - Dark Father
Genco Gülan – Dark Father

Aynı zamanda seminerlerin düzenleneceği bu sanat alanında, her Çarşamba 18:30’da ücretsiz kültür seminerleri düzenleniyor. Antonina Sanat Galerisi, Pazar günleri hariç 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi 5 Ocak tarihine kadar devam edecek.

Antonina Sanat Galerisi Neden Ziyaret Edilmeli?
Antonina Sanat Galerisi Neden Ziyaret Edilmeli?

Antonina Sanat Galerisi Neden Ziyaret Edilmeli?

_Çağdaş sanatın önemli isimlerinin çeşitli dönemlerden çalışmalarını izleyebilirsiniz. Çağdaş sanatın önemli temsilcileri ve çalışmalarını yakından tanımak için büyük bir fırsat.

_Her çarşamba düzenlenen sanat seminerlerine önceden rezervasyon yaptırarak ücretsiz katılabilirsiniz.

_Antonina Turizm’in kültür turlarına, İstanbul keşif turlarına göz atabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

_Birlik duygusu ile, sanatsever olarak yeni bir galeriyi ziyaret edip destekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan İstanbul’daki Çağdaş Sanat Galerileri

Antonina Sanat Galerisi Adres: Halaskargazi Caddesi No:9/1 Harbiye, Şişli / İstanbul