Marshall McLuhan’ın da ironik bir şekilde ortaya koyduğu gibi; dünya globalleşen bir köy halini aldı ve bu ironide rollerin en büyüğünü şüphesiz ki bilgisayarların enformasyonu ve internet oynuyor. Yer, zaman, içerik gibi dinamik kontrollerinin tamamen kullanıcıda olduğu internet ve teknoloji, yavaş yavaş ve aslında hüzünlü bir şekilde geleneksel iletişim araçlarıyla vedalaşmamızı zorunlu kılar hale geliyor. Bahsi geçen geleneksel yayıncılığın sahneden çekilmesiyle değişen iletişim süreci, bizi klasik gazetenin yerine sanal gazeteyi koymamız yönünde teşvik ediyor. Kelime kökeni Fransızca “gazette” olan ve “parayla satılan haber bülteni” anlamına gelen gazetenin sanal haline, hap şeklinde, parasız ve çabasız ulaşabileceğiniz “Aposto” ile karşınızdayım. 

Aposto

Biliyorum aramızda gazeteyi eline alıp okuma keyfini bir seremoni haline getirenler var ama önereceğim platform bu seremoniye vakti olmayan ve sabahları hızlıca gündemden haberdar olup güne başlamak isteyenler için oldukça cazibeli olacaktır. Sloganları “5 dakikada gündeme hakim ol” olan Aposto! -ki kelime anlamı portekizce “bahse girerim” demekmiş- adlı bülten sayesinde hafta içi her gün saat 7:00’de e-postanıza “dünya medyasından elle seçilmiş satır başları” düşüyor.

Başlıklar temel olarak şu şekilde: Piyasalar-Ekonomi, İş Dünyası, Teknoloji-StartUp, Kültür-Sanat, Politika ve Spor. Basmakalıp cümlelerle veryansın habercilikten uzak son derece objektif ve haber hakkında fikri olmayanlar adına geçtikleri “bir adım geriden” ayrıntılarıyla okuyucuya hem kalifiye bilgi aktarımı hem de her sabah dünyada ne olup bittiği hakkında fikir sağlıyor.

Logolarını sarı zemin üzerine siyah yazıyla tasarlayan Aposto! ekibini ayrıca takdir ediyorum; keza bu iki renk tasarımda renk psikolojisine oldukçu olumlu hizmet ediyor. Sarı zemin ruhsal gelişimi, zekayı ve güneş ışığını temsil ederken siyah, ona kattığı ciddiyetle haber okuduğunun farkına vardırıyor.

Son olarak, bültende “Ekipten Öneriler” kısmında bulabileceğiniz restoran, konser, Spotify albüm önerilerinin şu ana kadar beni hep mutlu ettiğini söylemek istiyorum. Umarım sizi de mutlu eder. Şehrin hayhuyuna girmeden, trafikle boğuşmadan önce websitesi üzerinden ücretsiz kaydolabileceğiniz bültene şöyle bir göz atmanın, gün içinde olaylara daha duyarlı bir yaklaşım sergilemek adına olumlu bir aksiyon olacağını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Eser Altınkaya’dan Podcast Önerileri