Bulmaca çözenler bilir iri taneli bezelye demek araka. Adını oldukça lezzetli bu bezelye türünden alan Yeniköy’ün lezzet mabedi Araka aklınızı çelecek pek çok lezzet sunuyor. Araka’yı hala keşfetmediyseniz elinizi çabuk tutun derim.

İnsanın kendini evinde gibi hissettiği, sıcak ve huzurlu ortamı ile keyif veren şef restoranlarının sayısı her geçen gün artıyor. Müzede Changa’dan tanıdığımız Pınar Taşdemir’in Araka’sı da o güzel şef restoranlarından biri. Pınar Şef, hayal gücünüzü zorlayacak lezzetleri buluşturarak aklınızı başınızdan alacak tabaklar yaratıyor Araka’da. Hadi gelin Araka’nın tadı damağınızdan uzun süre silinmeyecek lezzetlerine bir bakalım.

Araka Lezzetleri

Peynir Deyip Geçmeyin

Araka’da siparişinizi verdikten sonra önünüze mis kokulu maydanoz yağında isli bir peynir geliyor aman alt tarafı peynir ne kadar farklı olabilir ki deyip geçmeyin, yok böyle bir lezzet insan ekmeğe sürüp yemelere doyamıyor. Zaten Araka’nın ekmekleri bence başlı başına bir efsane. İnsanın her tabağın dibini o muhteşem ekmekle sıyırası geliyor desem abartmış olmam.

Maydanoz yağında isli peynir
Maydanoz yağında isli peynir | Fotoğraf: Sıla Uçan

Araka’nın Karşı Konulmaz Sebzeleri

Araka’da olmak en güzelinden araka bezelyeli bir şeyler yemeyi gerektirir diyorsanız Araka ezmesi ve armut ile servis edilen kekik soslu sultani bezelyeden mutlaka tadın derim. Üzeri hafif buzlu narenciyeli granita eşliğinde gelen zeytinyağlı kereviz ise bugüne kadar yediğiniz tüm kerevizleri unutturabilir, demedi demeyin. Enfes bir sosu olan mercimek, havuç ve karnabaharlı pırasanın lezzeti ise tam anlatılmaz yaşanır türden.

Biz ana yemek tercihimizi taze baharatlı tabule salatası ile gelen minekoptan yana kullandık. Minekop lokum gibi pişmiş, tabule ise içindeki baharatlarla bambaşka bir lezzete bürünmüştü. Kısaca her lokmasında lezzet patlaması yaşatan bir tabaktı.

Balık yemek istemezseniz de kuru fasulye ve erik sos eşliğinde servis edilen ördek confit ya da sütlü yarma ile servis edilen pazıya sarılı kuzu etini deneyebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun Araka’dan mutsuz ayrılmanız bence imkansız. Böylesi bir yemek tatlısız bitmemeli derseniz de yoğurt kremalı, narenciye soslu beze ile altın vuruş yapabilirsiniz.

Yoğurt kremalı beze
Yoğurt kremalı beze | Fotoğraf: Sıla Uçan

Az ve öz bir menüsü olan Araka Yeniköy’ün saklı cennetlerinden biri bence. Siz de damak tadınıza pek çok yenilik katacak bir yer arıyorsanız Araka’ya mutlaka bir şans verin, asla pişman olmazsınız.

Kapak Fotoğrafı: Sıla Uçan

İlginizi çekebilir: Sebnem Sukan’dan Apartıman