Sizin favori eşlikçiniz hangisi? Bu soru aklınıza hemen fıstık, patlamış mısır, patates gibi alışıldık cevaplar getirdi değil mi? Peki Somer Sivrioğlu mutfağa girse ve farklı bir şeyler denese, yani lezzete +1 katsa güzel olmaz mıydı? O halde sizi keyfinize #artıbir olacak 7 lezzetle tanışmaya davet ediyoruz. Gelin, lezzet dolu yolculuğumuza siz de katılın.

Yedi Bölgeden Yedi Eşlikçi

Peki nedir bu “eşlikçi”? Aslında “Yanında iyi gider.” dediğimiz her şey. Aniden akla gelince üşenmeyip kızarttığımız bir de üzerine +1 olsun diye baharat ya da parmesan serptiğimiz patatesler, filmin ortasında, beklenmedik anda önümüzde beliren, yüzümüzü güldüren karamelli patlamış mısır, maç çıkışlarının olmazsa olmazı köfte-ekmek, festivallerin vazgeçilmezi dürümler, doyamayıp keyifçi bir arkadaşın denememizi istediği için kolumuzdan çekiştirerek götürdüğü sürpriz sokak lezzeti… Müjdemizi isteriz: Pek sevdiğimiz Somer Sivrioğlu bu kez +1 lezzet katarak bizlerle bölgesel lezzetlerden ilham alan yedi yeni eşlikçiyi tanıştırıyor!

youtube play youtube play

Eğer klasiklerden çok da uzaklaşmadan yeni tatlar yakalamak isteyenlerdenseniz işe Akdeniz mutfağı ile başlayabilirsiniz. Somer Şefin +1 lezzet kattığı tahinli piyazlı köfte sandviç için piyaz, tahin ve taze baharatları havanda dövmek ardından da bu karışımı kızartılmış köftelerle ekmeğin arasında buluşturmak yeterli. Peki sizce de tahin köfte sandviçe çok yakışmıyor mu? İşte +1 lezzet buna denir!

youtube play youtube play

Somer Şef’in listesinde eşlikçi denince “patatessiz hayatta yapamam” diyenler de düşünülmüş, elbette +1 dokunuşla. İç Anadolu’nun meşhur lezzeti sucuklar küp küp doğranıp patates ve kaşar ile birleşmiş ve ortaya reddedilmesi zor bir lezzet çıkmış! Fazlasıyla canınız çekti, değil mi?

youtube play youtube play

Listenin etseverleri memnun edecek diğer eşlikçileri ise Marmara Bölgesi’nden ilham alan Tava Ciğer Dürüm ve Güneydoğu Anadolu’nun olmazsa olmaz baharatıyla +1 adım öteye giden Sumaklı Tavuk Kanat.

youtube play youtube play

Üstelik Somer Şef’in dokunuşlarının da yardımıyla görüyoruz ki bu eşlikçileri hazırlamak aslında hiç de söylerken kulağa geldiği kadar zahmetli değil. Evet, doğru duydunuz, bu eşlikçileri evde rahatça yapabilirsiniz; ne de olsa tariflerin hepsi artibir hesabında.

youtube play youtube play

Peki Karadeniz’in vazgeçilmesi Çıtır Hamsiyi fındıkla birleştirip klasiğe +1 lezzet katan Somer Şef’in nefis reçetesiyle arkadaşlarınıza harika eşlikçi deneyimi yaşamaya ne dersiniz?

youtube play youtube play

Etin ön planda olmadığı daha hafif eşlikçiler arayanlar içinse elbette ilk olarak Ege Bölgesi yardıma geliyor. Ege’nin kırma zeytini ile közlenmiş kapya biber, biraz ceviz, nar ekşisi ve zeytinyağını bir araya getiren bu lezzet ‘nachos’un yeni, sağlıklı ve pratik +1’i olarak favoriler arasında yerini aldı bile.

youtube play youtube play

Her masada eşlikçi olarak patlamış mısır görmekten sıkılanlar içinse son durak Doğu Anadolu’nun +1 eşlikçi lezzeti Mısır Kaburga.

Eğer her bölgenin eşsiz lezzetleri ile zenginleşmiş ve Somer Şef’in dokunuşlarıyla renklenmiş bu tarifler iştahınızı kabarttıysa bu hafta sonuna #artıbir tat katmak için yapılacaklar ortada. Peki siz ilk hangi eşlikçiye bir şans vereceksiniz?