Şehre bu yıl pek nazlı gelen bahar, İstanbulluları uygun her fırsatı değerlendirmeleri konusunda hiçbir anı kaçırtmayacak cazibesiyle kucaklamaya başladı. Şimdilerde Hisar, Bebek, Moda gibi sahili davetkar kıyı semtleri, yeşiliyle ün yapmış Belgrad’ı, Rönepark’ıyla yarışıyor. Piknik sevdalılarının vazgeçilmezi Polonezköy, önüne Rumelifeneri’ndeki sevimli balıkçıları katmış doğaya dönüş trendini kovalayan kentliyi yöresine davet ediyor. Haftanın iş stresini, okul yorgunluğunu kısacık haftasonu tatili ile bir parça olsun atmak isteyen bizler için İstanbul şu günlerde birbirinden güzel restoranları, kafeleri, müzeleri, sanat ve resim galerileri, tarihi mekanları ile ışıldayan şehir gömleğini yeniden özenle taşıyor.

Fikrimce yaz ağırlığını yüküyle hissettirmeden Beyoğlu enikonu gezilmesi gereken semt olarak yine şehre damgasını vuruyor. Taksim meydanından İstiklal Caddesi boyu yürüyerek veya şimdilerde yükselen değer Karaköy’de denize karşı kahvaltı ettikten sonra dünyanın ikinci metrosu olma özelliğine sahip Tünel’den direkt Beyoğlu’na ulaşarak çağdaş sanat ve resim konusunda birbirinden özel koleksiyonlara ev sahipliği yapmakta olan galerilere ulaşabiliyorsunuz.

Sözgelimi ALAN İstanbul, Asmalımescit Caddesi üzerinde kolaylıkla bulabileceğiniz bir konumda, 11 Nisan’dan 4 Mayıs’a büyük şehirleri modern sanatın çizgileriyle ahşap tablolara yansıtmış Polonya doğumlu sanatçı, Monika Bulanda‘nın eserlerine ev sahipliği yapıyor. Eğitim hayatında ve sonrasında Pekin, Paris ve New York gibi dünyanın farklı şehirlerinde bulunmuş olan Bulanda, 2008′den bu yana İstanbul’da hazırladığı koleksiyonunu sanatseverlerle bu sergi aracılığıyla bir araya getiriyor. ‘MULTI-CITY‘ adını verdiği sergisinde, New York ve İstanbul’un kaotik yapısını gözler önüne sererken kullandığı ahşap panel üzerine karışık ve video-plexiglass üzerine akrilik tekniklerden faydalanarak dikkatleri üzerine çekmeyi de başarıyor. Eserlerinde bugüne dek yaşadığı büyük kentlere duyduğu ilgi ve sevginin ilham kaynağı olduğunu söyleyen sanatçı, İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Multicity’deki Multi Dance ve Multi New York, öte yandan Old But New (Eski Ama Yeni) ile beni de canevimden vuruyor.

Sergiyi kaçırmadığınızı ümit ediyor, tadımlık birkaç görseli sizlerle paylaşmak istiyorum. Monika Bulanda’yı bir kenara yazmanızı tavsiye ediyorum, görünen o ki bu ismi daha çok duyacağız…

Herkese sanattan esen rüzgarı bol, mutlu baharlar!

ALAN İstanbul: Asmalı Mescit Cad. No:5/2 Tünel,Beyoğlu / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?