Assos, Edremit Körfezi kıyısında Çanakkale-Ayvacık’ta bulunan bir antik kent. Berhamkale köyü’nde bulunuyor. Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Assos, Midilli’nin hemen karşısında. Müthiş bir doğası ve tarihi var.

Konum

IMG_0238
Assos, Çanakkale

Athena tapınaklarını gezmek, daha doğrusu kalan surları görmek bahanesiyle buranın en tepesine çıkıp o koskoca harika manzarayla iç içe olabilmek çok güzel. İnsan bu gibi yerlere geldiğinde nefes aldığını hissediyor.

IMG_0205
Assos, Çanakkale
IMG_0253
Assos, Çanakkale

Öncelikle Berhamkale’ye çıkıp, halkın kendi elleriyle yaptığı el emeği hediyelik eşyalara, giysilere mutlaka bir göz atmalısınız. Alışveriş yorarsa şayet, köy kahvesinde bir köşeye yerleşin hem yerli halkın sohbetlerini dinleyebilir, hem de karadut suyu ve doğal ayran eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

IMG_0261
Assos, Çanakkale

Derken, Assos Antik Kenti’ne inebilir, bu yolda kocaman anfi tiyatroyu görebilirsiniz. Biz ilk gün Assos Antik Kent’ten denize girmeyi tercih ettik, o sokaklarda dolaşmak, taş evleri görmek, dondurma ve waffle yemek, akşam da aynı yerde balık meze eşliğinde balıkçıları izlemek mümkün.

Yüzmek istediğinizde bizim gibi limana gidebilir, Assos’un kuzeyindeki Sivrice Koyu’nu ziyaret edebilir ya da ikinci gün bizim de yaptığımız gibi Kadırga Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Özellikle Assos Club Beyaz’da yemeklerin oldukça lezzetli, çalan müziklerin de kanımca oldukça zevkli olduğunu söyleyebilirim.

IMG_0364
Assos, Çanakkale

İyi tatiller! 🙂