Bugün yaygın olan spa fikri aslen Belçika’daki Spa şehrinden ismini alıyor. Kelimenin kökeni ise Latincedeki Salus per Aquam (sudan sağlık) deyiminden geliyor. Özellikle Avrupa’da (başka kıtalarda da spa şehirleri var tabii) spa veya kaplıcaya gitmek on dokuzuncu yüzyıldan başlayarak yenilenmek, sağlığa kavuşmak, temiz hava almak gibi nedenlerle popülerleşen bir aktivite. Bu yazıda seçtiğim spa kentlerinden bahsediyorum. İyi okumalar!

Avrupa'da Spa Kentleri
Avrupa’da Spa Kentleri | Fotoğraf: Unsplash/@taylorgsimpson

Avrupa’da Spa Kentleri

Karlovy Vary, Çekya

Çekya’nın Batı Bohemya bölgesinde yer alan Karlovy Vary, başkent Prag’ın 120 km batısında bulunuyor. 300’den fazla sayıdaki kaplıcaları ile meşhur şehrin Almanca adı Karlsbad. Bu isim, Roma İmparatoru ve Bohemya kralı 4.Charles’dan geliyor. 19.yüzyılda Avrupa aristokrasisinin ziyaretleriyle önemli bir kaplıca şehri haline gelen Karlsbad, bugün Çekya’nın en çok gidilen spa şehri. Karlovy Vary aynı zamanda Avrupa’nın en eski film festivallerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Atatürk 1918’de Karlsbad’ı ziyaret ederek kaplıcalardan yararlanmış. Goethe, Beethoven, Chopin, Brahms, Turgenyev gibi sanatçılar da burada zaman geçirmişler. 

Baden Baden, Almanya

Güneybatı Almanya’da Kara Orman bölgesinde yer alan Baden Baden, 19.yüzyılda termal havuzları sayesinde moda bir resort oluyor. Golf, tenis ve atçılıkla ilgilenenler de burada iyi zaman geçirebilirler. Özellikle 19. yüzyıl ortasında 3.Napolyon döneminde şehir ‘Avrupa’nın yaz başkenti‘ halini alıyor. Oteller, casino, at yarışları ve Lichtentaler Allee bahçeleri de ziyaret edilebilen yerlerden. Bugünlerde Baden Baden Kurhaus, Türkiye çıkışlı sanatçı Refik Anadol’un ‘Digital Dreams’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 2021, 4 Eylül’e kadar devam ediyor.

Bad Gastein, Avusturya

Bad Gastein Salzburg’un güneyinde Tauern dağlarında yer alan bir spa ve kayak şehri. Gasteiner şelalesi şehrin önemli özelliklerinden birisi. Belle Epoque döneminde inşa edilen otelleri de görülesi. Regina ve Miramonte gibi oteller kalmak veya ziyaret etmek için ideal. Viyana, Linz, Salzburg, Graz gibi şehirlerle tren bağlantısı var. Salzburg-Bad Gastein tren yolculuğu 90 dakika kadar sürüyor. Besteci Franz Schubert bazı eserlerini burada bestelemiş. Spa ziyaret etmek isteyenler Felsentherme’ye gidebilirler.   

Merano, İtalya

Geçmişte Franz Kafka, Ezra Pound gibi yazarların ve Avusturya imparatoru Sissi’nin yaşadığı bu spa şehri İtalya’nın kuzeyinde, 3300 metre yükseklikteki dağların eteğinde yer alıyor. Özellikle Almanlar ve İtalyanlar’ın çokça ziyaret ettiği bir yer. Bolzano-Merano tren hattıyla şehre ulaşmak mümkün. Bolzano’ya ise Münih’ten 3,5 saatlik tren yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Bu tren günde 5 sefer yapıyor. 

Saturnia, İtalya

Başkent Roma’ya 115 km uzaklıkta olan bu spa şehri ismini Roma tanrısı Satürn’den alıyor. Efsaneye göre Satürn insanlar arasındaki sürekli savaştan bıkarak barışı sağlamak üzere dünyaya bir şimşek göndererek bu sıcak sülfürlü suları yaratıyor. Toskana bölgesindeki Saturnia’nın nüfusu sadece 280. Amiata dağının eteklerinde başlayan şifalı suların nefes almaya yardımcı olma, cilde iyi gelme, stres, antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikleri olduğu belirtiliyor. 

Spa, Belçika

Spa, bilindiği gibi spa konseptinin doğduğu yer. Ardennes dağlarının vadisindeki şehir, Liége’e 35 km uzaklıkta. Belçika’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan bu küçük şehir, tüm dünyaya satılan mineral suyuyla da biliniyor. Dünyadaki ilk güzellik yarışması 1888’de Spa’da yapılmış. Buradan Aachen, Theux ve Verviers’e tren var.  

Bath, İngiltere

Roma hamamları ve Roma döneminden kalan kalıntılar arasında tanrıça Sulis Minerva’nın Mabedi ve bronz bir büstü var. Yılda bir milyondan fazla kişi hamamları ziyaret ediyor.   

Kapak Fotoğrafı: romanbaths.co.uk

İlginizi çekebilir: Melissa Özkan’dan Termal Yalova Kaplıcaları