Kısa zaman önce faaliyete geçen Bahçe Galata; Serdar-ı Ekrem Caddesi üzerindeki bir apartman dairesinde tüm samimiyeti ve mütevazı duruşu ile sizleri bekliyor. Daha önce birçok projede beraber üretim yapan Tansu Biçer, Tülin Özen ve Saim Güveloğlu tarafından kurulan tiyatro, sakin ve bir o kadar güçlü karşılıyor misafirlerini… Hedefi oyunculuk ve mekan kullanımını merkeze koyan projeler üretmek olan ekip, ilk oyunu Nora 2 ile niyetini ortaya koyuyor.

Oyun, Henrik Ibsen’in ünlü oyunu Nora (Bir Bebek Evi)‘nın devamı olarak Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath tarafından 2017 yılında “Nora eve geri dönerse” den yola çıkılarak yazılmış.

Ibsen’in metninin finalinde Nora, kocasını ve üç çocuğunu geride bırakarak evini terk eder. Lucas Hnath’ın metninde ise geçen 15 yıl boyunca öldü sanılan Nora; bir sebeple terk ettiği eve geri döner ve bu sayede Torvald (Nora’nın 15 yıl önce terk ettiği kocası) ile daha önce yapmadıkları şeyi, gerçek bir tartışmayı yaparlar. Oyun boyunca Nora’nın toplumun dayatılan rollerine olan savaşını izleyerek mücadelesini içten destekliyoruz. Özellikle Nora ile Torwald’in tartışmasındaki seyirciyi içine çeken durum çok etkileyici. 

Nihal Koldaş ve Tülin Özen’in keyifli diyalogları, Tansu Biçer’in nabzı yükseltmesi ve  ardından Zeynep Çötelioğlu’nun  oyunu yalınlığı ile beslemesi seyretmeyi tarifsiz bir hale getiriyor. Tam burada ufak bir not eklemek istiyorum: Nora 2’yi seyretmek için, orijinal oyunu bilmenize gerek yok.

Küçük ve sıcak, samimi bir ortamda; son derece etkileyici, duyguların seyirciye aktarıldığı, oyunculukların ziyadesiyle iyi olduğu oyunu müthiş bir heyecan ve keyifle izledim. Nora’nın döndüğü bu apartman dairesinin tiyatroya harika şeyler katacağına eminim. İnternetten oyun takvimine ulaşabilir ve hatta geçerken bile ziyaret edebilirsiniz. Naçizane tiyatro takipçisi herkese tavsiyemdir.

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@bahcegalata

İlginizi çekebilir: Arst Magger’dan Fişekhane Ana Sahne