“Masanızda Neler Var?” sorusunu yönelttiğimiz sıradaki isim; 2008 yılına kadar Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde tasarımcı olarak görev yaptıktan sonra kendi adını taşıyan tasarım ofisini kuran ve farklı sektörlerden firmalarla ürün tasarımı üzerine çalışan Başak Ergin. Tasarımcı; banyo ve mutfak gereçleri, beyaz eşya, küçük ev aletleri, klima, buzdolabı, aydınlatma alanlarında seri üretilmiş pek çok ürüne sahip.

Şu anda masanızda neler var?

Geçen sene tasarladığım renkli şeffaf kapaklı şekerlik ürünüm masamda duruyor. Atlas Halı için üretilen halı tasarımlarım için iplik örnekleri masamda. Abs malzemeden hazırladığım toplu kullanım alanları için dispenserlik projem masamda yer alıyor.

Aynı zamanda bu üç proje 2012 Design Turkey’de sergilendiler.
Ayrıca masamda yeni projelerimle ilgili araştırmalarım, portakallı siyah çayım ve kedim Köpük var.

Masanızı nereden aldınız?

Eşim Nurus’tan kendisi için almıştı, ben çok beğenip el koydum.

Neleri, kimleri takip ediyorsunuz?

Ddn, Interni, Frame, Icon dergilerini takip ederim. Stylepark, theMagger, iconjane ve Pinterest de sevdiğim blog ve sitelerden. Tasarımcı olarak ise Marcel Wanders, Philippe Starck, Ora Ito, Zaha Hadid, Massaud.

Neyi/nereyi siz tasarlamış olmak, ileride neyi/nereyi tasarlamak isterdiniz?

Marcel Wanders’in 2012’de tasarladığı tencere ve tava takımını ben tasarlamış olmak isterdim. İleride de modern çizgide mobilyalar tasarlamak ve tasarımlarımın yurt dışında tasarım mağazalarında satılmasını isterdim.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir hangisi?

Londra hem tasarım tarihi açısından çok dolu bir şehir, hem de günümüz tasarımı için gelecek vaat ediyor.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Ürün tasarımı yapmayı çok seviyorum, tasarımlarım üretilip satışa çıktığı andan çok keyif alıyorum.

Sizce “ilham” ne demek?

İlham bende hoş duygular uyandıran her şey demek. Vakti geldiğinde alıp kullanmak için, bilinç altıma attığım fikir kırıntıları aslında. Örneğin geçen ay mekansal ışık tasarımı üzerine bir film izledim, ışık enstalasyonları beni çok etkiledi, mutlaka günün birinde faydası olacaktır.

 

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var?

Üzerinde çalışmaya devam ettiğim Kağıt Dispenserlik projemi bitireceğim. Web sitemi revize etmek istiyorum, yeni projelerimi ekleyeceğim. İtalya ve Londra seyahatlerim için gezilecek yerleri planlayacağım. Bedri Baykam’ın kişisel sergisine gideceğim. Bir de Bubble Show’u izleyeceğim.

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde görebiliriz?

Genellikle evde yapmayı tercih ederim, evde sıcak kahvaltı gibisi yoktur. Eğer dışarıya çıkarsam Tarabya’daki Big Chef’s’i ya da Kuruçeşme Aşşk Cafe’yi tercih ederim.

www.basakergin.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?