Evet, bayramın tüm aileyi biraraya getiren benzersiz bir birleştirici gücü var ve ne kadar mutlu edici ki, o güne kadar bir şekilde oluşmak durumunda kalan mesafeler sevdiklerimizle göz göze geldiğimiz an silinip gidebiliyor. Bizlere ise onlarla kaliteli zaman geçirip en sevdiğimiz çikolatalar eşliğinde bolca kahkahaya ve neşeye doymak kalıyor! Peki, onlarla geçirdiğimiz zamanı ne kadar iyi değerlendirebiliyoruz? Üstelik onlarla geçirdiğimiz her an bu denli değerliyken… İşte karşınızda, bu bayram tüm aileniz ile birlikte yapabileceğiniz, keyifli aktivite önerileri!

julie-johnson-1485121-unsplash (1)
Eski albümlere ve videolara göz atmak

Eski albümlere ve videolara göz atmak

Hazır herkes biraradayken, hep birlikte geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Herkes bu fikre sıcak bakıyorsa, çıksın eski albümler! Sıkışın bir koltuğa; “Ne kadar değişmiş”ler havada uçuşurken, geçen onca zamana karşın aranızdaki sevgiden hiçbir şey eksilmeyişini fark edin ve sıkıca sarılın birbirinize. Hem bir düşünün, anneanneniz veya dedenizin gençlik yıllarını merak etmiyor musunuz? Albümler bir kez açıldı mı, hikayelerin sonu gelmeyecektir! Aile büyüklerinizin yaşamlarını onların ağzından dinlemenin önemini farkına varın, inanın bu anlar yıllar sonra bile aklınızdan silinmeyecek kadar eşsiz. Yalnızca albüm değil tabii, kimimizin anne ve babaları kameralarla gezermiş biz çocukken. O zamanlar bize küçük bir detay gibi görünse de, şimdi bu sayede o anlara bizzat tanıklık edebilirsiniz siz de.

Uzaktaki akrabalara video çekmek

Bayram Fotoğraf
Uzaktaki akrabalara video çekmek

Şanslısınız ki biraradasınız. Ancak eminiz, aranızda çeşitli sebeplerden dolayı bulunamayan, belki sizden çok uzakta olan ama kalbi sizinle akrabalarınız da vardır. İşte, onlarla iletişime geçmek için harika bir fırsat! İster telefonunuzu, varsa fotoğraf makinenizi koyun karşıya ve tüm aile karşısına geçin. İyi bayram dileklerinde bulunabilir, ayrı ayrı her biri hakkındaki güzel düşüncelerinizi dile getirebilir, onları ne kadar sevdiğinizden bahsedebilirsiniz. Bir dakikalığına, kendinizi uzakta olan yakınlarınızın yerine koyun, kilometrelerce uzaktayken ailenizden böyle içten ve sevgi dolu bir video mesajı alsaydınız, kim bilir ne kadar mutlu olurdunuz!

Hep birlikte film izlemek

youtube play youtube play

Aileyle birlikte yapılabilecek diğer keyifli aktivitelerden biri de, film izlemek. Bu film, tercihinize göre bir Netflix filmi de olabilir, eski Türk filmlerinden biri de. Biz ailece Netflix’çiyiz diyenler için; okuduğu bir fen kitabından esinlenerek Malavi’deki köyüne bir rüzgar tribünü inşa eden 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın ilham dolu hikayesini anlatan Rüzgarı Dizginleyen Çocuk‘u öneririz. Bir alternatif de, ailece yaşam amacını çözmeye çalışan tatlı köpek ‘Toby’nin maceralarına tanıklık edeceğiniz Can Dostum filmi olabilir.

Ancak bize sorarsanız, aile büyüklerinin gençlik yıllarını hatırlayarak kendileriyle daha fazla özdeşleştireceği eski Türk filmleri de harika bir seçenek. Tosun Paşa, Mavi Boncuk, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler, Bizim Aile, Gülen Gözler… Yıllar geçse de hiçbir zaman eskimeyeceğinden emin olduğumuz bu filmleri de listenize ekleyin deriz. Film keyfinize, kahvenizin yanında bayramın olmazsa olmazlarından leziz çikolatalar da eşlik edebilir, ne dersiniz?

Oyunlar oynamak

Daha eğlenceli aktivite arayışındaysanız, tüm aileyle bir oyun oynama fikri ilginizi çekebilir. Bu oyunlar, Sessiz Sinema, İsim Şehir veya Adam Asmaca gibi herkesin aşina olduğu oyunlar da olabilir, yepyeni oyunlar da! Ailedeki kişilerin ortak tercihlerine göre, düzeni ve kuralları hep birlikte oluşturduğunuz, ailenize özgü bir oyun yaratmayı deneyebilirsiniz. Genel kültüre meraklı aile üyeleriniz varsa, yaklaşık 15 dakikanızı alacak kısa bir hazırlıktan sonra bir bilgi yarışması düzenleyebilir, yepyeni bilgiler edinirken hep beraber eğlenceye doyabilirsiniz.

Kutu oyunları arasından Trivial Pursuit, Tabu veya Scrabble’ı da listenize ekleyebilirsiniz. Bir düşünün, anneannenizin çizim yeteneklerini keşfetmek veya kuzenlerinizin yeni kelimeler yaratmaya çalışırkenki heyecanına tanık olmak çok keyifli olmaz mıydı? Bir konsepti veya kelimeyi bildiğinizde ise hep birlikte bunun sevincini deneyimleyin! Daha güzeli var mı?

Kareoke yapmak

Son önerimiz ise, şarkı söylemeyi seven aileler için! Kapın mikrofonu, hep birlikte sevdiğiniz şarkıları seslendirin. Telefon, bilgisayar veya televizyonunuzdan sözsüz müzik videoları açabilir; gruplar halinde onları seslendirebilirsiniz. Tabii arada kendinizi müziğe kaptırıp edeceğiniz danslardan, atacağınız kahkahalardan bahsetmiyoruz bile! Ailece kareoke yapma fikri, evin içinde bir şenlik yaratmak isteyenler için birebir. 🙂