Fotoğrafçı bir arkadaşımın Belgrad’a yaptığı seyahate pek az planlı apar topar katıldım ve iyi ki katıldım dediğim bir gezi oldu. Dolu dolu 6 gün geçirdik. Erken başlanıp gecenin geç saatlerinde biten günlerde klişe tabirle şehrin ruhunu tam olarak kokladık.

Konum

Bu yazıya başlamadan önce şunu söylemem gerekir ki, Belgrad ve Sırplar ile ilgili önyargılarınızı mutlaka bir kenara bırakın. Gayet samimi insanları, entellektüel kadınları, harika gece hayatı ve dolu dolu kültürel aktiviteleri ile görülmesi ve yaşanması gereken bir şehir Belgrad!

IMG_2470

Kısa Notlarla Belgrad:

_Havaalanından şehire taksi veya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Güzel haber; Belgrad, İstanbul’a ve birçok Avrupa kentine kıyasla ucuz bir şehir. Hem de ulaşımdan yeme içmeye kadar! Şehir için ulaşım tramvay, treleybüs ve otobüslerle sağlanıyor. Toplu taşıma araçları için büfelerden kartlar temin edilebilirsiniz.

_Biz Belgrad’da, şehrin en ünlü caddesi Knez Mihalova’nın 1-2 arka sokağında tesadüfen bulduğumuz Townhouse 50 isimli B&B’de kaldık. Townhouse 50, standartlarına göre çok temiz ve merkezi bir konumda; biz çok memnun kaldık.

_Yukarıda bahsettiğim cadde, Knez Mihailova için bizim İstiklal Caddesi’nin daha geniş versiyonu diyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi her taraf cafe, restoran ve mağazalarla dolu.

IMG_3229

_Şehrin bir ucunda Belgrad’ın en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı bulunuyor. Burası yemyeşil ve kocaman bir park! İçerisinde Belgrad Kalesi, Pobednik (Zafer Anıtı) heykeli yer alıyor. Park, güzel düzenlemesiyle Sava ve Tuna nehirlerinin buluşma noktasına konumlanmış. Kesinlikle listenize eklemelisiniz.

_Knez Mihailova’nın bir diğer ucunda ise Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro ve Prince Mihailo heykelinin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı bulunuyor. Bu meydana bir akşamınızı ayırın; bol miktarda cafe-bar mevcut ve akşamları çok canlı oluyor.

_Belgrad, yemek konusunda yabancılık çekeceğiniz bir yer değil. Bol miktarda hamur işi mevcut. Kahvaltı tanıdık. Kuru et her yerde. Şehrin birçok yerinde, İstanbul’daki gibi dünya mutfağının örneklerini bulabilirsiniz. Sırp salatası Shopska burada çok meşhur. Bunun dışında çoğunlukla etli ve tabii ki domuzlu yemekler tercih ediliyor.

_Akşam eğlence için Cumhuriyet Meydanı’na yakın ve ilk tercihlerden birisi Skadarlija Caddesi. Burası tam kelimesile “vintage” bir cadde; aslında biraz Nevizade havasında diyebilirim. Bir şeyler yiyip içerken canlı müzik dinlemek ve bununla birlikte Sırpların klasik eğlence tarzını da görmek için güzel bir alternatif. Burada Tri-sesira (Üç şapka) isimli mekanı deneyebilirsiniz.

IMG_2460

_Belgrad’ın gece hayatı tahmin ettiğinizden çok daha canlı! Sava Nehri kıyısındaki gece kulüpleri çok hareketli! Not almayı unutmayın.

_Belgrad eski ve yeni olarak iki şekilde anılıyor. Novi (Yeni) Belgrad bölgesinde Tuna nehrinin kenarına konumlanan tarihi Hotel Jugoslavia görülmesi gereken yerlerden. Otelin bulunduğu bölgede Tuna üzerinde dizilmiş bolca cafe-restoran mevcut. Sakin vakit geçirmek için ideal. Otelin içerisinde Belgrad’ın en büyük casino‘su yer alıyor. Girip denemek isteyenler için güzel bir alternatif olduğunu söyleyebilirim. Girişte ücretsiz ve içinde bonus olan bir kart ile sizi teşvik etmekten kaçınmıyorlar. Ayrıca gece için de eğlence mekanları bulunuyor.

_Zemun bölgesi de tek katlı renkli yapılar ve Gardos Kulesi ile ünlü. Kulede hoş bir Belgrad manzarası seyredebiliyorsunuz.

_Şehrin güneyinde mutlaka görmeniz gerekenlerden birisi “Muzej İstorije Jugoslavije” yani Yugoslavya Tarih Müzesi. Burada Yugoslavya tarihi, parçalanması sürecine dair fotoğraf, eşya vb. sergilendiği müzeyi ve bütün Yugoslavya için çok değerli olan Joseph Tito’nun heykelini görebilirsiniz.

Ada Ciganlija

_Görmeden geçmeyin diyeceklerim içerisinde ilk üçte yer alan Nikola Tesla Müze evi. İnanılmaz bir bilim adamı olan; fakat Edison gibi PR yeteneği olmadığı için yeterince reklamı yapılmamış bir bilim insanı Tesla… Elektriğin kablosuz taşınmasından diğer birçok buluşa imza atan bu hakkı yeterince verilmemiş bilim adamının evini kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

IMG_1343

_Belgrad’da iki adet büyük katedral var. En önemlisi St. Sava Katedrali; dünyadaki en büyük Ortodoks Kiliselerinden birisi olarak biliniyor. Gittiğimizde tadilatta olduğu için içerisini yeterince inceleyemedik ancak dışarıdan da oldukça heybetli olduğunu söyleyebilirim. Diğer önemli katedral ise St. Michael Katedrali. Meclis binası yakınlarında olan bu kilise de dünyadaki Ortodokslar için bir hayli önemli merkezlerden.

_Vakti olanlar Ada Ciganlija, Hotel Moskva, Nebojsa Kulesi’ni de görülecekler listesine ekleyebilir.

Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1. Tabelalar Kiril alfabesi, ancak bazı önemli yerlerin isimleri İngilizce yer alıyor. Bunun yanında Sırplar önyargıların aksine yardımsever ve sıcak insanlar. Ayrıca Türk olduğumuzu öğrendiklerinde negatiften çok pozitif tepki aldığımızı söylemeliyim.

2. Sabaha karşı otele döndüğümüz çok oldu ve hiçbir güvenlik sıkıntısı yaşamadık. Bence rahat ve güvenli bir şehir.

3. Sokakta her an Kusturica filmlerinden fırlamışcasına gypsilerin sokak orkestraları ile karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf makinelerini hazır edin!

4. Seyahat açısından Mayıs ve sonrası hem yağış hem sıcaklık açısından ideal oluyor.