Errin Kancal, SAIC’ten (School of the Art Institute of Chicago) mezun olurken tezi için kullanışlı, sempatik, hikayesi olan, “aperitivo” kültürüne rahatça ayak uydurabilecek bir “Çatal” tasarlamaya karar verdi. Errin’in yeteneği, yemek pişirmeyi çok sevmesi, İtalyan kültüründen etkilenmesi..bunların hepsi birleşti ve sonuçta ortaya harika bir ürün çıktı! Tasarımının adını ise “The Kiss” (Öpücük) koydu…

Errin, seni ve tasarımcı ruhunu daha yakından tanıyabilir miyiz? Ne zaman endüstriyel tasarım okumaya karar verdin ve bunun devamında neler yaptın? 

Endüstriyel tasarım okumaya School of the Art Institute of Chicago’daki eğitimimin 2. yılında karar verdim. Grafik tasarım ile başlamış ve ahşap atölyesinde de birkaç ders almıştım. Ahşaba ve somut tasarımlara olan tutkumu fark edince bu konudaki çalışmalarımı sürdürmeye karar verdim. Çokkültürlü yetiştirilmemin tasarımlarımda çok büyük etkisi olmuştur hep. Ama en çok yakınımdaki insanlardan ilham alıyorum. Herkesin doğası birbirinden farklı ve onların bu farklı doğalarını inceleyerek duruma uygun objeler tasarlamaya çalışıyorum. Şu anda portfolyomun büyük bir kısmı yemek ve mutfak objelerinden oluşuyor, bunun nedeni de ailem ve arkadaşlarım için, ya da onlarla birlikte yemek pişirmeyi çok seviyor olmam.

“The Kiss” adlı  çatal, catering organizasyonlarında hayat kurtarıcı nitelikle! The Kiss’ten bize bahseder misin? Fikir nereden çıktı?

İtalya’nın en mutlu ve en popüler saati olarak bilinen “aperitivo” saatinden esinlenerek tasarladığım bu “Çatal,” her lokmanın lezzetini ayrı ayrı vurgulamak amacıyla yaratıldı. Parmaklarınızı dudağınıza götürdüğünüz zaman anlatmaya çalıştığınız lezzeti The Kiss ile her lokmada yakalayabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı olması açısından çatalı elinizden bırakmadan farklı şekillerde tutabilmeniz için tasarladım. Eğer illa çatalı elinizden bırakmak zorunda kalırsanız, masanın üzerinde dimdik bir şekilde sizi bekliyor olacak. Yatay olarak kalmamasının hijyen ve temizlik adına daha doğru olduğuna inanıyorum. Böylece ne çatal kirleniyor; ne de bırakıldığı zemine iz bırakıyor. The Kiss’i kullanarak yemeğinizin her lokmasının lezzetini ayrı ayrı tadarken İtalyan deneyimini yaşamış olacaksınız!

Üretim süreci nasıl ilerledi?

Chicago’daki plastik fabrikası Winzeler Gear’a çatalın üretiminde bana yardım etmeleri için ulaştım. Bir teklif sunumu hazırladım ve onlar da The Kiss’in tüm çalışmaları için sponsor olmak istediklerini söylediler. Şirkete, “Çatal”ın 3 boyutlu halini gönderdikten sonra çalışmalar başladı; çalıştığım insanlar projeye dedike olmuşlardı ve inanılmaz derecede profesyonellerdi; tüm süreç, ürünün 0.01mm bile değişmesine izin veremeden, çok titiz bir şekilde ilerledi.

The Kiss, çok sempatik bir isim. Bu isim nereden geliyor?

En büyük etkisi yukarıda bahsettiğim gibi insanların lezzetli bir yemek yediklerinde bunu belli etmek için parmaklarını birleştirip öpmeleriydi. Bir ayrı sebep ise etrafımdaki insanlar tasarımı ilk gördüklerinde şeklini “öpücük”e benzettiler! Uzun beyin fırtınalarından sonra hepimizin bu ürünü bir “öpücük çatalı” olarak gördüğümüzü fark ettik. “The Kiss” çok içime sindi, benim için kusursuz bir isimdi; hem konsepti anlatıyordu, hem de “Çatal”ın kendisi gibi sempatik ve kısaydı.

“Çatal”ın “Kaşık”ı da var mı? The Kiss konseptiyle başka gereçler tasarlamak istiyor musun?

Keşke! Umarım “Çatal”ın haklarını alıp bir üretici bulur bulmaz dondurma kaşıkları da tasarlamak istiyorum! The Kiss’in yanına yakışacak bir ürünler ailesi yaratmak yapılacaklar listemde.

The Kiss’in bilmediğimiz başka özellikleri var mı?

Şimdilik sadece 2,500 “Çatal” üretebildik. Mavi ve kırmızı renklerde. Kendi renklerimi karıştırarak bu projeye özel renkler yarattım ve bu renklerin isimlerini de kendim koydum. Kullandığımız plastik ise Delrin. Bu plastik çok dayanıklı ve aslında otomobil parçaları üretiminde kullanılıyor. Bu nedenle çok uğraşsanız bile The Kiss kırılmayacak ve özellikle bulaşık makinesinde yıkarken tereddüt etmeyeceksiniz.


The Kiss tasarımı çıktığında nerelerde sergilendi?

The Kiss ilk başta geçtiğimiz Nisan’da Milano’daki Saloni del Mobil Tasarım Haftası’nda sergilendi. Daha sonra Mayıs’ta New York Tasarım Haftası ve Chicago’da SAIC mezunlar sergisinde gösterildi. Çok yakın bir gelecekte, tüm prototipleriyle Chicago Valiliği’nde gösterilecek.

The Kiss’e şimdilik nerelerden ulaşılabiliyor? The Kiss by Errin Kancal tasarımını İstanbul’da da istiyoruz!

Şimdilik NY Future Perfect’te satılıyor. Çatalın belgeleri şuan hala SAIC tarafından sahiplenildiği için benim durumlarım şimdilik beklemede. Tasarımımın İstanbul’daki catering organizasyonlarında kullanıldığını görmek ben de çok isterim ve umarım yakında da bunu gerçekleştirebilirim.

http://shop.thefutureperfect.com

The Kiss by Errin Kancal

Fotoğraflar: blogs.saic.edu/whatnot & thefutureperfect.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?