friends of ours

Friends of Ours

Sabah kahvaltısı veya brunch için yaratıcı endüstrilerin hızla mutenalaştırdığı eski işçi sınıfı mahallelerinden Hoxton’daki Friends of Ours’u tavsiye ederim. Pitfield Street 61 numaradaki kafede brunch menüsünde fiyatlar 8-10 pound civarında. Bombay Muffin, Hint mutfağını kahvaltıda denemek isteyenler için ilginç bir seçenek. Hint mutfağını sevenler için popüler bir kahvaltı ve tüm gün yemek seçeneği ise Dishoom. Geçen yüzyıl başında İran’dan gelen Zerdüştlerin açtığı ‘Bombay Kafe’ler Shoreditch, Kings Cross, Carnaby Street ve Covent Garden’da bulunuyor. Özellikle hafta sonları sıra beklemek gerekebiliyor. 11:45’den sonra kahvaltı olmuyor, gitmeden internetten rezervasyon yapılıyor. Fiyatlar 5-12 pound arasında.

granger and co ricotta pancakes

Ricotta Pancake 

Kahvaltıda acılı şeyler yemeyi sevmeyenler için önerebileceğim mekan Notting Hill’deki Avustralya kahvaltısı yapan Granger&Co. Buranın ricotta pancake’i çok meşhur ve önünde hafta sonu kesin sıra oluyor. Yelp’deki yorum çokluğuna bakarak popülaritesini anlayabilirsiniz. King’s Cross ve Clerkenwell’de de şubeleri var. Klasik kahvaltılar 8-13 pound arası. 

Yemek faslından sonra giysi alışverişi yapmayı düşünenler için yine Doğu Londra’da ikinci el kıyafet satan Beyond Retro’ya gidebilirsiniz. Her şey çok iyi durumda ve ucuz. Mesela ben Japonya üretimi (80’ler veya 90’lardan kalmış gibi geldi bana) bir kışlık ceketi 30 pounda (134 tl) aldım. Adresi Stoke Newington Road 92-100, Dalston. Civarda başka vintage butikler de var ama burası en genişi, depo gibi bir yer.

Prince-Charles-Cinema

Prince Charles Cinema

Sinemaya gitmek isterseniz Leicester Square’deki Prince Charles Sineması dünya sinemasından az bilinen ve/veya kült filmleri gösteriyor. Ben en son The Big Lebowski – Inherent Vice double bill’ine gitmiştim. Plastik bardakta bira, şarap ve viski alıp film izlerken içebiliyorsunuz. Sinemanın yıllık üyeliği ise sadece 10 pound.

Oscar Wilde bar

Oscar Wilde Bar

Öğleden sonra beş çayı için Hotel Cafe Royal’deki Oscar Wilde Bar abartılı XVI. Louis dekoruyla sizi başka bir dünyaya ışınlıyor. Aslı 1865’te açılan bara gelmiş olan ünlüler arasında Elizabeth Taylor, Mick Jagger, David Bowie, karikatürist Aubrey Beardsley ve Amerikalı ressam James Abbott McNeill Whistler var. Şampanyalı afternoon tea menü fiyatları 50-70 pound arasında (224-314 tl). Otelin adresi 68 Regent Street Piccadilly.

Akşam yemeği için benim de hâlâ gidemediğim bir restoranı öneririm: Kensington’da sanki formula 1 pit-stop’u şeklinde tasarlanmış art nouveau Michelin binasının girişinde bulunan Bibendum. Burada; istiridye barı ve yoldan geçenlerin ürünlere bakacağı ve satın alabileceği kabuklu deniz ürünleri tezgahı ile bir restoran bulunuyor ancak bugünlerde çalışmalar nedeniyle kapalıymış. Fiyatlar şöyle: mayonezli ıstakoz 38 pound (173 tl) ıstakozlu spaghetti 25 pound (113), iki-üç kişilik deniz ürünleri tabağı 75 (342 tl) pound. İnternet sitesinde binanın fuayesindeki seramik çinileri inceleyebilirsiniz. Tam adresi Michelin House 81 Fulham Road.

brixton blues kitchen

Brixton Blues Kitchen

Bütün gün gezdikten sonra hâlâ enerjiniz kaldıysa gece için önerim Shoreditch’de çok sayıdaki lounge’lara takılmanız. Canlı müzik dinlemek isteyenler için Brixton Blues Kitchen’ı tavsiye ederim. Bu Amerikan blues barında canlı müzik dışında brunch ve akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Kokteyl fiyatları 7-10 pound arasında, Amerika’nın güney eyaletlerinin ağırlıkta olduğu ana yemekler 12-14 (55-64 tl) pound civarı. Adresi 40 Acre Lane, Stockwell.

Otel önerisi olarak Notting Hill/Kensington’da bulunan Portobello Otel Good Hotel Guide tarafından 2016’nın en romantik oteli seçilmiş. Adresi 22 Stanley Gardens Notting Hill.

primrose hill books

Primrose Hill Books

Bu kadar etkinliğin arasında kitabevine gidecek zamanınız olursa kitapları ülkelere göre ayıran Daunt Books (birkaç şubesi var), Avrupa’nın en eski kitapçılarından Hatchards (187 Piccadily) ve Primrose Hill’deki bağımsız, biraz dağınık ve küçük, ikinci el kitapların da olduğu Primrose Hill Books (134 Regent’s Park Road) önerilerim arasında.

Bedford_gardens