Hep dijital platformlarda izlediğimiz dizilere son yıllarda Türk yapımı olanlar da eklendi. Netflix, PuhuTV ve BluTV bu içerik üreticilerin başında geliyor. Televizyonda yayınlanan ve 2 saat süren dizilere karşı istediğiniz zaman açıp izleyebileceğiniz birbirinden kaliteli diziler. Ben ise bu yazıda BluTV’nin yapımını üstlendiği, benim de izleyip çok beğendiğim yerli dizilerden bahsedeceğim. 

BluTV Yerli Dizi Önerileri
BluTV Yerli Dizi Önerileri | Fotoğraf: Blutv

BluTV Yerli Dizi Önerileri

Saygı

Saygı, bir Ercüment Çözer dizisi. Karakter olarak Behzat Ç. dizisinden tanıdığımız Ercüment Çözer bu sefer Behzat Ç’nin düşmanı olarak Ankara’da değil, “Benim yasalarım devletin yasalarından daha güçlü” diyerek kendi kurduğu adalet sistemini uygulayarak İstanbul’da karşımıza çıkıyor. Dizinin daha sadece 3 bölümü yayınlanmasına rağmen ben çok sevdim. Diziyi izlerken kaliteyi her noktasında hissediyorsunuz. Saygı’nın başrollerinde Nejat İşler, Miray Daner ve Boran Kuzum var. Toplam 8 bölüm halinde yayınlanacak bu dizinin senaryosunu Ercan Mehmet Erdem kaleme almıştır ve yönetmen koltuğunda Ali Taner Balcatı bulunuyor.

youtube play youtube play

Yarım Kalan Aşklar

Yarım Kalan Aşklar, başrollerini Dilan Çiçek Deniz ve Burak Deniz’in paylaştığı 8 bölümden oluşan fantastik-polisiye dizisi. Dizinin yönetmen koltuğunda Umur Turagay otururken senaryosunu Ethem Özışık, Hakan Bonomo ve Ercan Uğur’un birlikte kaleme almış. Dizinin ilk bölümü ücretsiz olarak YouTube platformunda da bulunuyor. Yeni bölümleri için saat saymış biri olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim. Benim için çok keyifli ve merak uyandıran bir diziydi. Umarım ikinci sezonu da olur.

youtube play youtube play

Alef

Bu sefer başrollerde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen var. 8 bölüm şeklinde yayınlanan dizinin yönetmeni Emin Alper; senaryosunu ise Emre Kayış yazmış. Alef, mistik bir polisiye dizisi. Dizideki cinayet çözüme yaklaştıkça karakterlerin kişisel hayatlarının derine iniliyor. Dizide Osmanlı tarihi ve İslam tarihinden de sahneler var. Benim başından kalkmadan izlediğim bir yapım oldu. Özellikle İstanbul’da geçmesi de benim izlemem için yeterli bir sebepti. 

youtube play youtube play

Bozkır

Bozkır, sürpriz olmayan şekilde bozkırda geçen, başrollerinde Yiğit Özşener ve Ekin Koç’un oynadığı bir polisiye dizisi. Yönetmen koltuğunda Bahadir İnce otururken senaryosunu Levent Cantek yazmış. Dizi “Her katil, yaşadığı yere benzer.” diyor. Seyfi Amir ile Nuri Pamiri bir çocuk cinayetini çözmeye çalışıyor. Diziyi izlerken ben başrollerin kişisel hayatından, özellikle Seyfi Amirden ve ikisinin arasındaki dostluktan çok etkilenmiştim. Dizinin 2. sezonunun da gelmesini umuyorum, ilk sezon finalinden istediğim tadı alamadım. YouTube platformunda ilk bölümü ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

7 Yüz

Kendi içinde başlayıp biten 7 hikayeden oluşan dizinin her bölümünde karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Zaten tanıtımda da “Peki karakterler bu karanlık taraflarına göz yumup hayatlarına devam edebilecekler mi?” sorusu soruluyor. Dizinin kadrosu geniş. Genco Erkal, Tilbe Saran Melisa Sözen, Damla Sönmez, Cem Davran, Merve Dizdar gibi çok yetenekli isimler oynuyor. Diğer yapımlardan farklı olarak henüz izleme fırsatı bulamasam da 2017 yapımlı 7 Yüz, oldukça merak uyandırıcı. İlk fırsatta izleyeceğim.

youtube play youtube play

Masum

Son olarak bahsetmek istediğim Masum, yanılmıyorsam ilk yerli dijital dizi. Başrollerde Nur Sürer, Tülin Özer ve Haluk Bilginer bulunuyor. Senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı, yönetmenliğini Seren Yüce’ın yaptığı polisiye türünde bir dizi. Dizi, Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak adlı oyundan uyarlanmış.

youtube play youtube play

Bugün size tanıtacağım diziler bu kadar. Bunlara ek oalrak Aynen Aynen, Sıfır Bir, Bartu Ben gibi çok daha fazlasını BluTV’de bulabilirsiniz. Platform bence Türkiye’den çok başarılı işler çıkartıyor. Umarım bu başarıları gittikçe artar.

Kapak Fotoğrafı: Blutv

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Saygı