Kore sinemasının en önemli yönetmenlerinden Bong Joon-ho, özellikle 2019 tarihli Parasite filmiyle elde ettiği başarıların ardından hayran kitlesini genişletti, ününü arttırdı ve dünya sinemasındaki yerini kalıcılaştırdı. Bong Joon-ho filmleri ve yönetmenin dünyasının bizde iz bırakan özelliklerini bu yazıda bir araya getirdik.

Parasite
Parasite

Bong Joon-ho Kimdir?

1969 yılında Güney Kore’nin Daegu kentinde dünyaya gelen Bong Joon-ho, on dört yaşından beri yönetmen olmak istediğini söylüyor. Bu hayalini gerçekleştirebilmiş olmasında beş yaşından beri story-boardlarla hikayeler oluşturmasının, bunda ise grafik tasarımcı babasının büyük payı var. Yonsei Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi alan Bong, bu yıllarda aktif bir şekilde öğrenci protestolarına katılmış ve Güney Kore’nin demokratik mücadelesi sırasında bolca biber gazına maruz kalmış. Sinemadaki kariyeri, Kore Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki iki yıllık sinema eğitimi, bu sırada çektiği filmlerin Vancouver ve Hong Kong festivallerinde olumlu eleştiriler alması ve yeni kısa film projeleriyle resmen başlamış. Bong Joon-ho sinemasının en önemli özellikleri arasında akışı sırasında ani tür değişimleriyle izleycisini şaşırtmasını, içerdiği kara mizahı ve toplumsal olaylara şiddet, mizah ve aksiyon öğeleri kullanarak yaklaşmasını sayabiliyoruz. Bunların hepsi, bizde bir roller-coaster etkisi yaratıyor açıkçası; size de bir an önce tüm filmlerini izleyerek bu duyguyu tatmanızı öneriyoruz!

Bong Joon-ho
Bong Joon-ho | Fotoğraf: Kelia Anne MacCluksey, Vanity Fair

Halen IMDb 250 listesinde yer alan, ikinci uzun metrajlı filmi Memoirs of a Murder ile adını duyuran, gişe rekortmeni The Host ile farklı türlere ilgi duyduğunu ve bir gişe filmiyle eleştirmenleri de memnun edebileceğini kanıtlayan, Snowpiercer ile Hollywood’a açılan, Okja ile Netflix’in ilk orijinal yapımlarından birine imza atan Bong, altın yılını ise 2019’da yaşadı.

Bong Joon-ho
Bong Joon-ho | 92. Akademi Ödülleri

Bong Joon-ho’nun Parasite filmi, fırtınalar estirmeye Mayıs 2019’daki Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak ve bunu başaran ilk Kore yapımı olarak başladı. Ödül sezonu boyunca En İyi Film, En İyi Yabancı Dilde Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin neredeyse tamamını silip süpüren yönetmen, aynı kategorilerde Oscar ödülüne de uzanarak ödül sezonu tarihinin en görkemli zaferlerinden birine imza atmış oldu. Bong Joon-ho sineması, Akademi’nin yabancı dildeki yapımlara bakışının ve ABD izleyicisinin altyazılı filmlere olan önyargısının değişebileceği yönünde bir umut oldu. Tabii tüm bu süreçte yönetmenin sempatik ve sıcak tavırlarının, ekibiyle olan ilişkisinin, çocuk ruhunun ve doğallığının da etkisi büyük. Sizi, onu filmleri aracılığıyla daha yakından tanımaya, dünyasına biraz daha dahil olmaya davet ediyoruz!

Bong Joon-ho Filmleri

Gisaengchung / Parasite | 2019

2019, Parazit filmi ve Bong Joon-ho‘nun yılıydı demek yanlış olmaz. 92. Akademi Ödülleri‘nde En İyi Film dahil dört dalda Oscar kazanan, kurumun tarihinde En İyi Film seçilen İngilizce dışındaki bir dildeki ilk film olarak tarih yazan Gisaengchung / Parasite, hem eleştirmenler hem de izleyici tarafından dünyanın dört bir yanında baş tacı edildi. Film, sınıf farklılıklarını, gelir eşitsizliğini ve kimin ‘parazit’ olduğunu sorguladığı hikayesiyle ve janrlar arası dönüşen yapısıyla son yılların en iyilerinden biri…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #23

Okja | 2017

Bong Joon-ho‘nun Netflix filmleri arasına eklediği Okja, çevreci filmler arasında da sayılabilir pekâlâ. Film, süper-domuzlar üreten ve bunları test etmek için dünyanın farklı köşelerindeki çiftliklerde büyümelerini gözlemleyen bir çokuluslu şirket ve küçük bir kızın savaşını konu alıyor. Okja adını verdiği domuzuyla derin bir bağ kuran Mija, yıllar sonra şirket onu geri almak istediğinde isyan ediyor ve nefes kesen, aktivist bir kovalamaca başlıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Koreli oyuncuların yanı sıra, Tilda Swinton ve Jake Gyllenhaal gibi isimler de dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Snowpiercer | 2013

Yönetmen ve (birkaç yıl sonra çok kötü bir şöhrete sahip olacak) yapımcısı Harvey Weinstein arasındaki sürtüşmeler nedeniyle yeterli izleyici kitlesine ulaşamayan ve ödül sezonunda yeterli ilgiyi göremeyen bu kötü talihli çizgi roman uyarlaması, son yılların en iyi bilimkurgu filmleri arasında. İklim değişikliği nedeniyle dünyanın yaşanılmaz bir hale geldiği yakın bir gelecekte geçen Snowpiercer, dünyanın çevresini dolaşarak durmadan hareket eden bir trene binmeyi başararak hayatta kalmış bir grup insana çeviriyor kamerasını. Trenin içinde adeta bir kast sistemine göre yaşayan bu insanlar arasındaki politik çatışmalar, eşitsizlik ve haksızlıklara karşı isyanlar ve akıl oyunları, filmi sürükleyici hale getiriyor. Chris Evans ve Jamie Bell‘in başrollerde yer aldığı filmde, Song Kang-ho, Ed Harris, Tilda Swinton, John Hurt ve Octavia Spencer gibi tanınmış oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Madeo / Mother | 2009

28 yaşındaki oğluyla yaşayan bir anne, bir gün oğlu işlemediği bir cinayetle suçlanınca bambaşka bir insana dönüşüyor. Onu hapisten kurtarmak, ona suçu atanı bulmak ve haddini bildirmek için iz sürmeye ve gün geçtikçe öfkesini arttırmaya başlayan annenin hikayesi, Güney Kore sinemasının şiddet sahnelerini, kıvrak zekasını, sürükleyiciliğini ve estetiğini barındırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Gwoemul / The Host | 2006

Kore sinemasının gişe rekortmenlerinden The Host, her zaman farklı türler deneyen Bong Joon-ho‘nun en sevilen, en şaşırtıcı filmlerinden biri. Bu kez bilimkurgu ve felaket filmi türlerini harmanlayan yönetmen, başkent Seul’deki Han nehrinde beliren bir yaratığın şehirde saçtığı dehşeti ve küçük kızlarını kurtarmak için ellerinden geleni yapan ailesinin nefes kesen kovalamacasını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Salinui chueok / Memoirs of a Murder

Bong Joon-ho‘nun ilk filmlerinden biri olan Memoirs of Murder, günümüzde halen tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak anılıyor. Filmin odağında, Kore tarihinin en kanlı seri cinayet vakası ve yıllarca çözülemeyen soruşturması var. Küçük bir Kore kasabasında 1986 yılında işlenen seri cinayetler, filmden 16 yıl sonra, Eylül 2019’da aydınlatılmış ve katil yakalanmıştı!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #183

Flandersui gae / Barking Dogs Never Bite | 2000

Bong Joon-ho‘nun “havlayan köpek ısırmaz” diyen, uzun metrajlı ilk filmi, şehir yaşamı ve iletişimsizlikleri üzerine kurulu bir komedi. Apartmanındaki köpekten rahatsız olan bir adam, şehirdeki kayıp köpeklerin peşine düşen bir kadın ve kurdukları tuhaf bağ, size gündelik yaşamınızdan tanıdık manzaralar ve anekdotlar sunacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10