Bildiğiniz üzere ülkemiz göller, akarsular, denizler ve birbirinden farklı doğal güzelliklerle çevrilmiş durumda. Dört bir yanımız bu güzelliklerle çevrili olunca bizlere de buraları rotamıza eklemek düşüyor. Boraboy Gölü de işte bu çizdiğimiz rotada olması gereken doğal güzelliklerimizden sadece bir tanesi.

Konum

Amasya, Boraboy Gölü
Amasya, Boraboy Gölü| Fotoğraf: Nazan Bacaksız

Türkiye’nin doğal güzelliklerinden olan bu göl, Amasya ilinde bulunuyor. İl merkezine 63 km mesafede olan Boraboy Gölü, Taşova ilçesi üzerinden gidecek olursanız eğer ilçe merkezine sadece 15 km mesafede. Samsun üzerinden de ulaşabileceğiniz Boraboy Gölü’ne Karadeniz turu yapanların uğramasını ve doğal heyelan set gölü özelliğinde olan bu gölü görmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca Taşova ilçesinden belediye araçları ile her gün ulaşım sağlanabiliyor

Boraboy Gölü, Gezgin ruhların yanı sıra fotoğraf çekmeyi sevenlerin de uğrak mekanlarından bir tanesi. Özellikle Amasya ili ve çevresinde yaşayanların fotoğraf çekimlerinde kullandıkları bu göl size her mevsim farklı güzellikler sunuyor. Düğün çekimlerinden nişan çekimlerine kadar özel anların ölümsüzleştirildiği bu gölde güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Gezip görelim, fotoğraflarla anılarımızı ölümsüzleştirelim derken buranın kamp kurup doğayla baş başa kalabilmek gibi bir imkan sağladığından da bahsetmeden olmaz. Kamp yapmayı sevenlerin de tercih edip doğa ile baş başa vakit geçirebilecekleri bir yer Boraboy Gölü. “Saklı Cennet” olarak nitelendirilen bu yerde Bungalov evler de bulunuyor. Bu evlerde de konaklayıp güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Bu tarz gezilerde genellikle yeme-içmede dikkat edilen hususların başında geliyor. Boraboy Gölü’nde restoran kısmı bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikte. Biz gezimizde Karadeniz çayı içmeyi tercih ettiğimiz için yemekleri konusunda sizlere bilgi veremeyecek olsam da isteyenler yiyeceklerini yanlarında götürüp bu tabiat parkının keyfini çıkararak restoran kısmından bağımsız olarak piknik de yapabiliyorlar.

Amasya, Boraboy Gölü
Amasya, Boraboy Gölü| Fotoğraf: Nazan Bacaksız

Gidecekler için şimdiden keyifli bir gezi diliyorum!

Kapak fotoğrafı: Instagram / Serif Yenen

İlginizi çekebilir: WanderMagger’dan Karadeniz Bungalov Evleri