Netflix’in dönem draması Bridgerton, gösterişli kostümleri, bir o kadar gösterişli mobilyaları, güzel kadınları, yakışıklı erkekleri, cesur sahneleri, uzun görkemli sofraları, skandal yaratan dedikodularıyla uzun süredir pandemi sebebiyle uzak kaldığımız duyguları hatırlatarak tüm dünyanın eş zamanlı aynı heyecanı duymasını sağladı! Moda anlayışlarına, iç mekan tasarımlarına, danslarına, romantizmlerine, karizmalarına evet hepimiz aşık olduk. Peki, bu şaşalı dönemde aileler ne yerdi? Gelin Bridgerton yiyecekleri ve sofralarını birlikte keşfedelim.

Bridgerton
Bridgerton | Fotoğraf: Netlix

19. yüzyılda akşam yemeği partileri sosyelleşmenin doruk noktası olarak kabul edilirdi. Bu sebeple birçok farklı yemeğin servis edildiği  uzun bir mesele idi. Büyük, uzun ve gösterişli yemek masası üzerine yerleştirilmiş dönemin en göze çarpan porselenleri, kumaş peçeteleri ve bu masanın etrafına toplanmış en az sofra kadar gösterişli giyimli  hanımefendiler ve beyefendiler gösterişli sofranın en önemli tamamlayıcılarıydı. Jane Austen Center’a göre, davetlilere çorba, av eti, et, turşu, jöle, sebze çeşitleri, muhallebi, puding gibi yemeklerden oluşan menünün davetin önem derecesi ve ihtişamına bağlı olarak 5 ile 25 çeşit halinde sunulması beklenirdi.

Yüksek sosyete içerisinde bulunan zengin ailelerin evlerinde her bir aile ferdinin giyinmeden, temizlik, bakım gibi ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü hizmetkarları bulunurdu. Ayrıca ev içerisinde, evin genel işlerini yürütmek, temizlik, bahçe ve mutfak işlerinden sorumlu ayrı kalabalık bir hizmetkar grubu da faaliyet gösterirdi. Her ne kadar zengin aileler yemek pişirmek için çok sayıda hizmetkar çalıştırıyor olsa da iyi yetişmiş kadınların mutfağa girmeyi bilmeleri beklenirdi. Elizabeth Price’in 1800lerde yayınlanan yemek kitabı The New Universal and Complete Confectioner’da belirttiği gibi: “A young lady ought to know how to make all kind of confectionary and dress out a dessert.“(Genç bir hanım her türlü şekerlemeyi yapmayı ve tatlıyı giydirmeyi bilmelidir.)

Hastings Dükü’nün Kaşığı

Bridgerton ile birlikte “Regencycore” modası da hayatımıza girmiş oldu. Peki nedir bu “Regencycore”? Aslında gerçek olan “Regency Romance” kavramından yani İngiltere’nin 1800lü yıllarda yaşamış en az Hastings Dükü kadar karizmatik, seksi ve iyi yetişmiş romantik centilmenleri için kullanılan tanımdan türetilmiştir. Regecycore modası içerisinde imparatorluk elbiseleri, sımsıkı korseler, nude tonlar, danteller, gösterişli sofralar, çok lezzetli yiyecekler bulunuyor. Ve Bridgerton, yeni bir trend yaratarak iyi yetişmiş, karizmatik, yakışıklı ve süper seksi bir centilmen olan Hastings Dükü’nün dondurma yediği kaşığı bir “Regencycore Hastings Dükü’nün Kaşığı” olarak hayatımıza soktu.

Hadi gelin Hasting Dükü’nün kaşığını zengin akşam yemekleri ve dansların ortasında geçen Bridgerton’da gördüğümüz bazı yemek seçeneklerinin içine daldıralım!

Little Queen Cakes

Eğer birgün Lady Whistledown beş çayı için gelirse 1800’lerden kalma Little Queen Cakes tarifini artık tekrardan yaratabilirsiniz! Günümüzde yaygın olarak tüketilen içerisi yumuşacık muffinlere çok benzeyen ve içerisinde kuş üzümü dolgusu olan Little Queen Cakes 18. ve 19. yüzyıllarda İngiltere’de oldukça popülerdi. 

klara-kovacsics-suszterne-gopgs7qrzmo-unsplash
Little Queen Cakes | Unsplashed/@klarakovacsics

Mazlemeler:

 • 450 gr. un
 • 700 gr. tereyağı
 • 700 gr. şeker
 • 3 yumurta sarısı
 • 3 çay kaşığı gül suyu
 • 4 çay kaşığı İspanyol Şarabı (Sherry)
 • 450 gr. kuş üzümü
 • Muskat rendesi

Yapılışı: Set üstü mikserin içerisine tereyağını ekleyin ve çırpın. Şeker ve unu ekleyin. Muskat rendesi, yumurta sarıları, İspanyol Şarabı ve gül suyunu ekleyin. İyice karıştığından emin olun. En son sıcak suda beklettiğiniz kuş üzümlerini süzün ve hamurun içerisine karıştırın. 180 derecelik fırında muffin kalıplarında 15-20 dakika içinin piştiğinden emin olacak şekilde pişirin.

Black Cherry Water

Yetişkinler için ferahlatıcı alkolsüz bir içecek olan Black Cherry Water 1800’ler davetlerinde en çok sunulan içeceklerden biri olma özelliği taşıyordu.

Black Cherry Water
Black Cherry Water | Fotoğraf: Getty Images

Malzemeler:

 • 2 kg böğürtlen
 • 1 avuç dolusu biberiye
 • 1 avuç dolusu tatlı mercanköşk
 • 1 avuç dolusu nane
 • 1 avuç dolusu Angelica (Melek Otu)
 • 1 avuç dolusu melissa
 • 1 avuç dolusu kadife çiçeği
 • 450 gr. kurutulmuş menekşe
 • 450 gr. yıldız anason
 • 450 gr. tatlı rezene tohumu

Yapılışı: Böğürtlenleri ezin ve tüm aromatiklerle karıştırın. Buzdolabında en az bir gece dinlendirin. Oluşan bu karışımı soğuk bir bardak suya 3-4 kaşık ekleyerek servis edin.

Gooseberry Pie: Hastings Dükü’nün Favorisi

Bridgerton dizisinin birinci bölümünde gördüğümüz bir sahneyi sizlere hatırlatmak isterim. Lady Violet Bridgerton ve Lady Danbury’nin Daphne Bridgerton ve Hastings Dükü’nün yakınlaşmalarını sağlamak adına organize ettikleri yemekte, bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer mantığıyla Hastings Dükü’nün en sevdiği tatlı ve ne tesadüf ki (!) Bridgerton aşçısının en iyi olduğu Gooseberry Pie sunuluyor. Gooseberry günümüzde artık pek fazla rastlanmayan ancak 19. yüzyılda İngiltere’de sıklıkla tüketilen mayhoş, üzeri tüylü bir yaz meyvesi olan Gooseberry için üzüm, altın çilek arası bir meyve diyebiliriz. 

Bridgerton Yiyecekleri
Bridgerton Yiyecekleri | Fotoğraf: Netflix

Hastings Dükü’nün kalbini çalmanıza ve karizmatik bakışlarla karşılaşmanıza yardımcı olacak bu harika Gooseberry Pie tarifine Instagram’da @foodbymelito hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Marieclaire

İlginizi çekebilir: Esra Sarıhan’dan Bridgerton Müzikleri