Eğer TikTok’ta zaman geçiriyor ve özellikle cilt bakım trendlerini keşfetmeye zaman ayırıyorsanız, dermatologların C vitamini serumlarının ve kremlerinin faydalarını övdüğünü mutlaka görmüşsünüzdür. Cilt bakım rutinlerinde sıklıkla yer verilen C vitamini, kulağa sıradan bir içerik gibi görünse de aslında, profesyonel derecede belirgin sonuçları ve çoklu görev yeteneği ile cilt bakım rutinlerine dahil edilecek en önemli içeriklerden biri. 

pexels-jill-burrow-5987172
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@jill-burrow

Belki de cildimize sürebildiğimiz en etkili antioksidan olan C vitamini, erken cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya, güneş hasarını önlemeye ve kırışıklıkların, koyu lekelerin ve sivilce izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek, doktorlar tarafından desteklenen bir içerik. Antioksidan ise cildimizle temas eden hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden kaynaklı, zararlı toksinlere ve metabolizma gibi normal süreçler sonucu vücut içinden gelen serbest radikallere karşı savaşıyor olması anlamına geliyor. Yani cilde zarar verebilecek tüm etkenlere karşı C vitamini uygulamak, serbest radikallerle mücadele etmeye ve cildin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı oluyor.

C Vitamini Nasıl Çalışır? 

Fotoğraf: unsplash.com/@vivalunastudios

Yıllardır araştırmalara konu olmasıyla birlikte yeni bir trend olmayan, askorbik asit olarak da adı geçen C vitamini cilde nüfuz ettiğinde, yaşlanma belirtilerini hızlandıran zararlı molekülleri nötralize ederek koruyor ve iyileştiriyor. Ayrıca cildin kolajen üretimini uyarabiliyor, böylelikle cildin sıkılığını ve esnekliğini artırarak dolgun ve nemli tutuyor. Bu nedenle, güçlü ve stabil bir C vitamini serumunu düzenli olarak kullanmak, zamanla ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü düzeltmeye yardımcı oluyor. 

Diğer yandan, C vitamini, cilt lekelerini aydınlatıyor çünkü ciltte renk bozukluğuna neden olan enzimleri engelliyor. Geniş sepktrumlu bir güneş kremi ile birlikte kullanıldığında ise cildi zararlı ultraviyole ışınlardan koruyor. Klinik çalışmalar, C vitaminini ferulik asit ve E vitamini gibi diğer içeriklerle birleştirmenin, kızarıklığı azaltabileceğini ve cildi zararlı güneş ışınlarının uzun vadeli etkilerinden koruyabileceğini gösteriyor.

C Vitamini Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

pexels-pnw-production-8490222
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@pnw-prod

C vitamini kararsız bir molekül olduğu için ısıya, yüksek pH’a veya güneş ışığına maruz kaldığında bozulabiliyor. Bazı C vitamini ürünleri ise vitamini gerçekten cilde nüfuz ettirerek ve görevini yerine getirerek üretilmiyor. Uzmanlar, C vitamini stabilitesini ve cilde nüfuzunu artırabilen E vitamini ve ferulik asit içeren bir formülasyon tercih edilmesini öneriyor.

Ayrıca serumumuzu kullandıktan sonra oda sıcaklığında ve nem olmayan (banyo dışında), ışık almayan bir dolap içerisinde saklamak, ürünü çok daha uzun süre kullanabilmemize olanak sağlıyor. Buzdolabında saklanması da genellikle önerilmiyor çünkü kristalize olup katılaşabileceğinin altı çiziliyor. 

Bununla birlikte, bir araya getirmekten kaçınılması gereken bazı içerikler de mevcut. Örneğin, bir C vitamini nemlendiricisi veya serumu alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), örneğin glikolik veya laktik asit gibi içeriklerle birleştirilmemeli. Ayrıca, C vitamini salisilik asit gibi beta-hidroksi asitlerle (BHA’lar) de birleştirmemeli. Ayrıca, C vitaminini oksitleştirebilen benzoyl peroksit ve tahriş olasılığını artırabilen retinol ile de aynı anda kullanılmamalı. Bu nedenle, bu içerikleri birbirinin üzerine katman şeklinde uygulamak yerine, AHA-BHA, benzoyl peroksit veya retinolü gece kullanmayı ve C vitaminini sabah kullanmayı veya farklı günlerde dönüşümlü olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Doğru Ürünü Seçin!

the-purest-solutions-vitamin-c-serumu-lifestyle2-2
Fotoğraf: The Purest Solutions

Yukarıda önerilen tarife en uyan serumlardan biri, C vitamini, E vitamini ve Ferulik Asit içerik karışımıyla öne çıkan SkinCeuticals C E Ferulic Antioksidan Serum’u. %15 Saf C vitamini içeren formülü ile üçlü antioksidan koruma sağlarken UV ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere bağlı cilt hasarını %48’e kadar azaltıyor. Cilde daha aydınlık ve sıkı bir görünüm sağlıyor. 

2024 Watsons güzellik ve kişisel bakım ödüllerinde yılın en En İyi Serum ürünü kategorisinde aday da olan The Purest Solutions Vitamin C Serum, 10% Ascorbic Acid ve Prebiyotikler ile zenginleştirimiş formülü ile cildi yenilerken aynı zamanda beslemeyi hedefliyor. Formülünde bulunan %0,5 Ferulik Asit cilt tarafından kolayca emilerek cilde nüfuz etmesine yardımcı oluyor. 

Ürünün bozulmasına karşı çözümünü de sunan Drunk Elephant C-Firma™ Fresh Day Serum ilk kullanımdan önce toz ve sıvı bileşenleri karıştırılacak şekilde tasarlanmış, böylelikle formülü taze tutarken içeriğinin etkisini de en üst düzeye çıkarıyor. Daha parlak, daha sıkı ve daha pürüzsüz görünen bir cilt için tasarlanmış güçlü antioksidan C vitamini serumu, %15 l-askorbik asit, %0,5 ferulik asit ve %1 E vitamini kompleksiyle etkili bir formül sunuyor.

Ferulik Asit ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde Kiehl’s Ferulic Brew Rejuvenating Facial Essence, nazikçe cilt yüzeyini temizlerken cilt görünümünü iyileştiriyor ve yaşlanma belirtilerine karşı savaşıyor. İçeriğindeki Skualan yağı ve hafif yapısı ile, aydınlık bir görünüm için cilt bariyerini nemlendirerek besliyor. 

Bakım rutininin farklı alanlarında C vitamini kullanmak isteyenler için ise; yalnızca özenle seçilmiş EWG dostu içeriklerle üretilen Barulab The Clean Vegan Mask Vitamin, C Vitamini ve Niacinamide ile buluşturan bu maske ile cildinizdeki ton eşitsizliklerini düzenlerken cildinizi aydınlatarak genç ve sağlıklı bir ışıltı katıyor.

Göz bakımında ise C vitamini, özellikle yorgun ve morluk problemi yaşayan ciltlere aydınlık sağlamak için sıklıkla tercih ediliyor. Bioheal BOH Vitamin Toning Dark Spot Care Eye Cream göz altı morluklarınızı gidermek, göz çevresine ışıltı ve üstün bakım sağlamak için tasarlanan çok özel bir göz kremi. Çok güçlü bir vitamin kompleksi olan Vita-Ion Liposome™ başta cilde ışıltı katan Vitamin B3 olmak üzere 11 çeşit vitamin ve vitamin türevi içeriyor. Göz çevresindeki koyu halkaları ve yaşlanma belirtilerini gidererek, göz çevresine etkili bir ışıltı ve canlılık katıyor, kusursuz bir koruma ve bakım sunuyor.

pexels-darina-belonogova-7520379
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@darina-belonogova

C vitamininin en aktif şekli, saf C Vitamini (L-askorbik asit) içeren La Roche Posay SAF VİTAMİN C10 hassas cildin ışıltısını ortaya çıkarıyor ve ince çizgilerin görünümünü azaltıyor. Cilt ışıltısını ortaya çıkarmak için tüm cilt tipleri için geliştirilerek, hassas ciltler de dahil, kullanıma uygun hale getiriliyor. 

Cilt, her gün oksidatif strese sebep olabilecek serbest radikallerin ortaya çıkmasıyla, cilde saldıran dış etkenlere (kirlilik, UV ışınları vb.) maruz kalıyor. Buna karşı koymak için Vichy LIFTACTIV SUPREME C Vitamin Serum, %15 Saf C vitamini ve E vitamini ile birleştiriliyor. Böylelikle her gün kullanımda, ince çizgilerin görünümüyle savaşmaya ve cildin parlaklığını artırmaya yardımcı oluyor.

Cilt Bakım Rutinime C Vitaminini Nasıl Eklerim?

Sabah cilt bakım rutininizde;

  • Nazik bir temizleyici kullanın
  • Birkaç damla C vitamini serumunu yüz ve boyuna uygulayın
  • Nemlendirici uygulayın
  • Günlük olarak geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmayı da unutmayın!

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@vivalunastudios

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Hiyalüronik Asit