Bazı mekânlar vardır bir kere denedikten sonra tamam dersiniz bir daha gitmeye gerek duymazsınız, güzeldir ama ikinci bir kere gidip zaman harcamak istemezsiniz. Ama bazı mekanlar vardır ki orayı artık evinizin bir parçası olarak görürsünüz. O sıcak, insanı kucaklayan atmosferi sizi tekrar tekrar kendine doğru çağırır. Böyle yerleri büyükşehirlerde bulmak zordur ama bulduktan sonra sizden iyisi yoktur. Kendi motivasyonunuza göre sanki evdeymiş gibi rahat hareket edebileceğiniz bir yer bulmak daha da zor. Bugün sizlere bizim için işte böyle olan bir mekandan yani ‘Camellia CoffeEatery’ den bahsetmek istiyorum.

Konum

Camellia CoffeEatery Yeniköy
Camellia CoffeEatery Yeniköy | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Aslında Türkiye gerek gelenek-görenekleri, gerek coğrafi olarak çay yetişen bir iklime sahip olduğu için kahve insanından ziyade çay insanı olmuştur. Kahve bizler için biraz daha arka planda kalmıştır hep. Bunun neticesinde ülkemizde son yılları saymazsak kahve satılan mekanlar çok kısıtlıydı ve bununda kalitelisini bulmak inanılmaz zordu. Düşününce global kahve zincirleri ülkemize gelmeden önce kahvenin değerini belki de çok azınlık sayılacak bir kesim bilecekti. Camellia ise işte bu nitelikli kahve sanatını icra edip biz kahve severlerle buluşturan yegane göz bebeklerimizden bir tanesi!

İstanbul’un 3 farklı lokasyonunda bulunan Camellia; Yeniköy, Beykent ve Büyükçekmece sahilde o lokasyonların en güzel yerlerinde konumlandırılmış şubeleri ile kaliteli vakit geçirmenizi sağlıyor. Yeni şubeleri de yoldaymış. İstanbul’un incisi sayılan semtlerinden Yeniköy’de bulunan şubesi, uzun bir bina tadilatı aşamasından sonra markanın kurucusu Kerem Çitçi’nin elinde bir yıldız olarak hayatımıza katıldı.

Camellia CoffeEatery Yeniköy
Camellia CoffeEatery Yeniköy | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Mekanın her yeri farklı bir konseptte dizayn edilmiş. Üst katlarında bulunan kütüphane ve masalarla bezenmiş kitap-kafe konseptinde rahat bir çalışma ortamı yakalarken, arka bahçesi ise ev ortamında bulunmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Büyükçekmece şubesinde ise muhteşem deniz manzarası ile bütün gün yerinizden kalkmadan zaman geçirebilirsiniz.

Camellia’da, masaya servis, al götür ve self servis hizmetleri hibrit olarak bir arada sunuluyor. Kendi tabirleriyle “Casual Service” olarak belirledikleri hizmet anlayışı, misafirlerinin ilgi odağını bozmadan ve alışkın oldukları servis şekliyle hizmet akışını sağlıyorlar. Bu hizmet anlayışıyla da arkadaş buluşmalarından, iş toplantılarına, kitap okumaktan, yemek yemeye kadar rahatlıkla zaman geçirebileceğiniz mekanlar olarak ön plana çıkıyor. Hayvan dostu mekanlar olduğunu ve her şubesinin önünde küçük dostlarımız için mama ve su kapları bulundurduklarını da belirtmek lazım. #BirKahveBirMama projelerini çok önemsiyorlar.

Camellia’da Ne Yenir Ne İçilir?

Camellia; Zincir kahve evleri anlayışıyla özgür ve rahat ortamı, butik kahve evi anlayışıyla da nitelikli kahveyi birleştirerek, gün boyu sağlıklı yiyeceklerin sunulduğu, öncüsü olduğu CoffeEatery konseptini hazırlamayı başarmış . Burada inanılmaz güzel kahveler var ama gerek kahvaltılarınız gerek öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebileceğiniz zengin bir menüsü var. Bir kafe ile 3.parti bir kahvecinin tek bir gövde de birleşmesi gibi düşünün. Biz buraya hem bir Pazar günü kahvaltı için geldik hem de başka bir gün akşam yemeği ve sonrasında zengin kahve menüsünü tadımlamak için gelme fırsatını bulduk. Her iki deneyimimizden de çok mutlu bir şekilde ayrıldık.

Camellia CoffeEatery Yeniköy
Camellia CoffeEatery Yeniköy | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Kahvaltılar öncelikle çok başarılı. Gerek yöresel diyebileceğimiz menemen ve kahvaltı seti gibi lezzetler, gerek daha Avrupai pankek ve kruvasan gibi daha batılı lezzetler, farklı kahvaltı kültürlerini seven insanları da aynı çatı altında toplayabiliyor. Yok ben sağlığıma dikkat ediyorum, kalorilerimi sayıyorum diyen müşteriler içinse fit tabakları menüde mevcut. Yok ben veganım dediğinizi de duyar gibiyim. Sizler içinde Vegan kahvaltıları menülerinde mevcut. Kısacası aç kalmak imkansız burada kahvaltı sonrasında Red Velvet pastanın kardeşi diyebileceğimiz Mor Velvet pasta var menülerinde. Kesinlikle kahvenizle beraber bu lezzeti sipariş edin. Çok özel yeni tatlıları da yoldaymış. Öğle ve ya akşam yemekleri içinse kase içerisinde hazırlanıp sunulan lezzetler çok başarılı. Hem lezzetli hem de çok fresh tatlar var. Pizza ve salatalarda bir o kadar kase ürünleri kadar başarılı bizce.

Camellia CoffeEatery Yeniköy
Camellia CoffeEatery Yeniköy | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Sırada Camellia’nın meşhur kahvelerine… Öncelikle Camellia’nın ekibi bu konuda gerçekten çok ilgili ve sizin istediğiniz kahveye göre aslında yönlendirme yapıyorlar. Yumuşak, asidite, aromo tercihlerinize göre ilgili ekipman ve kahve çekirdeğini sizlere sorup ona göre kahveniz geliyor. Bazı ekipmanlarda örneğin Chemex ve Syphon’da hazırlık süreçleri sırasında sizlere detaylı bilgilendiriyorlar ve ekipmanların çalışma prensibine kadar hakim oluyorsunuz. Kahve çekirdekleri konusunda da envai çeşit çekirdekleri var.

Camellia CoffeEatery Yeniköy
Camellia CoffeEatery Yeniköy | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Mekân tasarımı, çalışanların ilgisi, kendine has bir menüsünün olması, ile bizden tam puan aldı! Camellia’dan çıkarken kesinlikle muhteşem nitelikli kahve çekirdeklerinden almayı unutmayın!

Kapak Fotoğrafı: Pelin Zorlu

İlginizi çekebilir: Elif Serter’den Popstel