Nova Norda ve Korhan Futacı iş birliğinden çıkan Cehennem teklisi, 19 Mart’ta yayınlanmasıyla Spotify’daki New Music Friday listesine bomba gibi düştü. Nova Norda Cehennem şarkısı ve 16:9 story formatında çekilen video klibiyle giydiğimiz depresyon hırkalarını yakmaya davet ediyor.

Cehennem

Nova Norda son teklisi Cehennem‘i bir önceki şarkısı Bakma Bana Öyle‘nin “Daha agresif, daha sert ve gücenik bir akrabası, zehirli bir dönüşüm geçirmiş bir devam şarkısı.” olarak tanımlıyor. Bu nedenle de ilk olarak Bakma Bana Öyle hakkında konuşalım isterim.

Nova Norda, Instagram hikayelerinde yaptığı soru-cevap etkinliğinde Bakma Bana Öyle‘yi aslında yayınlamayı düşünmediğini söylemişti. Kendisiyle barışamayan birinin depresif hikâyesini anlatan şarkı, hazırlık aşamasındayken Nova Norda’nın o dönemki ruh halini yansıtmadığından dolayı askıya alınıyor. İlk karantina sürecinin başlamasıyla birlikte kendini iyi hissetmeyen ve depresyona giren sanatçı, içerisinde bulunduğu durumu en iyi ifade eden şarkının Bakma Bana Öyle olduğunu fark ediyor ve böylelikle biz müzik severleri bu şarkıdan mahrum bırakmamış oluyor.

Korkularıyla yüzleşen, içerisinde yaşadığı coğrafyada sıkışmış hisseden, bunalımdaki şehir insanının isyanını anlatan Cehennem şarkısı ise bizi depresyon hırkalarımızı yakıp, kaotik düzene isyan bayraklarını çekmeye davet ediyor.

“Belki cehennem böyle bi’ yerdi, ruh gibi herkes işine giderdi.”

Şarkıyı ilk kez köprü trafiğinde işe giderken dinlediğim için biraz fazla etkilenmiş olabilirim. Kasvetli ve yağmurlu bir İstanbul trafiğinde bu şarkı, insana kaos dolu bir şehirde kapana kısılmışlık hissi yaşatıyor. Fakat devamında “Hiç umrumda değil!” diyerek öfkenin yerini alan boşvermişlik, “Geri verin hevesimi.” sözleriyle düzene karşı hesap sormaya dönüşüyor.

Yeni Normal ve Story Formatında Video Klip

Hepimizin telefon ekranlarından hayata bağlandığı bu dönemde, Nova Norda da Cehennem’in video klibini 16:9 story formatında hazırlamış. Erdem Topsakal tarafından yönetilen klipte stili, yürüyüşü ve kısacası her şeyiyle “isyan” diye bağıran bir karakter ile İstanbul sokaklarını geziyor, şehrin en gerçek hallerinden kısa kesitler görüyoruz.

Klibin en vurucu kısmı ise, Nova Norda’nın kadın direnişine destek olmaya gittiği sahne. Şarkının çıkış tarihinin, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığımız tarihe denk geldiğini düşünürsek, bu rastlantı pek manidar olmuş.

Salgınlardan ve salgından bile tehlikeli tüm ideolojilerden, zihniyetlerden uzak; kendi cehennemlerimizden kurtulup özgürleştiğimiz günler ümidiyle… Cehennem şarkısını Spotify‘da dinleyebilir, Instagram üzerinden de klibini izleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: @nova.norda

İlginizi Çekebilir: Emre Eminoğlu’dan Alper Tuzcu ve Raíz