Her şey, küresel olarak eve kapandığımız ve hep birlikte çevrim içi olduğumuz günlerde, takıntılarımızın ve uğraşlarımızın, mutfakta yaptıklarımızın ortak hâle gelmesiyle başladı. Karantina günlerinde Güney Kore kaynaklı bir sosyal medya hesabından, “karantina içeceği” ya da “karantina kahvesi” olarak paylaşılan bir kendin-yap videosu sayesinde Buzlu Dalgona Kahvesi çok sık duymaya, görmeye başladığımız bir içecek haline geldi. Gelin önce bu tarifi ve hikayesini birlikte keşfedelim, ardından bir İrlanda dokunuşuyla onu daha da lezzetlendirelim.

Dalgona Kahvesi nedir?

dalgona kahvesi
Dalgona Kahvesi

Hindistan’da phenti hui kahvesi olarak bilinen bir içecekten ilham alan bu tarifin adında geçen dalgona, aslında içeriğinde olmayan, Güney Kore’de yaygın şekilde tüketilen bir tatlı. Bu ismi, Güney Koreli bir oyuncunun popüler bir şovda kahvenin tadını dalgona‘ya benzetmesiyle almış.

Dalgona Kahvesi ya da Buzlu Dalgona Kahvesi, özetle granül kahve, şeker ve sıcak suyun krema kıvamına gelinceye kadar çırpılmasıyla oluşan karışımın soğuk süt ve buz üzerine dökülmesiyle hazırlanıyor. Kahvenin yapımında gerekli kıvamı tutturmak için mikser kullanılması gerekse de, karantina döneminde onu bu kadar popülerleştiren de #dalgonacoffeechallenge olmuştu – yani kremanın kıvamını elle çırparak, mikser kullanmadan tutturma çabası… Özellikle TikTok aracılığıyla yaygınlaşan bu challange ve ardından YouTube ve Facebook videolarında öne çıkan Dalgona Kahvesi hakkındaki internet aramaları, Mart 2020’de %1800 artmış, Nisan ortasında ise yine %1700 artış göstermişti.

İrlanda Usulü Buzlu Dalgona Kahvesi

Dalgona Kahvesi | Fotoğraf: cahveland.com

Peki bu popüler tarifi farklı bir yorumla denemeye ne dersiniz? The Irish Spirit‘ten yola çıkarak yapacağınız İrlanda viskisi dokunuşu, Buzlu Dalgona Kahvesi’ni yaratıcı ve lezzetli hale getirecek. Üstelik Cold Brew’lı İrlanda Viskisi kullanırsanız, kahve tadını daha da öne çıkarmanız mümkün. Lezzeti bol, kıvamı kaymak gibi, hazırlanmasıysa oldukça kolay bu tarifi mutlaka deneyin!

Malzemeler: 60 ml granül espresso, 60 ml toz şeker, 60 ml sıcak su, 90 ml süt, 30 ml Cold Brew’lı İrlanda Viskisi, bol buz, tarçın

Hazırlanışı: 1. Espresso, şeker ve sıcak suyu geniş bir kaseye koyun. 2. Mikser yardımıyla 3-4 dakika karıştırın. 3. Buz eklenmiş bir bardağın ¾’ünü 3 ölçü süt ve 1 ölçü Cold Brew’lı İrlanda Viskisi’yle doldurun. 4. Bardağın geri kalanını kahveli karışımla tamamlayın ve tarçınla süsleyin.