Çağdaş sanat dünyasının yeni bir rekortmeni var: İngiltere’nin yaşayan en büyük sanatçılarından David Hockney imzalı “Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)” tablosu, New York’taki Christie’s müzayedesinde 90.3 milyon dolara satıldı!

İngiliz sanatçı David Hockney’nin çağdaş sanatın ikonik eserlerinden birine dönüşen Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) tablosu, onun birçok karakteristik özelliğini yansıtıyor; havuz teması, sudaki yansımalar ve duble-portreler gibi… 90.3 milyon dolar ise, bugüne kadar, yaşayan bir sanatçının eseri için ödenmiş en yüksek rakam. Rekor, David Hockney’den önce, balon köpeklerinden biri olan Balloon Dog (Orange) için 2013’te ödenen 58 milyon dolarla Jeff Koons‘un elindeydi. David Hockney’nin kişisel rekoru ise, 2016’da Woldgate Woods adlı eseri için ödenen 13.2 milyon dolardı. Evet, bu yeni gelişmeyle, sanatçının değeri neredeyse 7 katına çıktı!

Portrait of an Artist (Pool with Two Figures), 1972
Portrait of an Artist (Pool with Two Figures), 1972

Eserlerindeki renkler, formlar ve imgelerle günümüzün en sevilen pop-art sanatçılarından biri olan David Hockney’nin eserlerini mutlaka biliyorsunuz. Tablolar, portreler, baskılar, foto-kolajlar, tiyatro için set tasarımları gibi birçok farklı medyumda eserler veriyor. Önceden bildiğim ve tandığım birkaç eseri bir yana, benim sanatçıyla asıl tanışmam, 2017’de Tate Britain’ın yer verdiği retrospektif sergiyle oldu. Sanatçının kariyeri için büyük önem taşıyan bu sergi, geçtiğimiz yılki Londra seyahatimi renklendiren etkinliklerden biriydi. David Hockney, 70’li yaşlarında bile teknolojiyi ve popüler olanı eserlerinde kullanmayı başarabilen bir sanatçı. 80’lerde polaroid fotoğraflara, 2000’lerin sonlarında iPad’le yapılmış büyük ölçekli eserlere imza atması bu durumun en büyük kanıtları. 1937’de İngilitere’de dünyaya gelen sanatçı, 1964’e kadar çalışmalarını Bridlington ve Londra’daki ev ve atölyelerinde sürdürmüş. 1964’ten beri ise California’da, Hollywood Hills ve Malibu’daki iki evinde yaşıyor.

May Blossom on the Roman Road, 2009
May Blossom on the Roman Road, 2009
youtube play youtube play

Moda, Popüler Kültür ve David Hockney

Size bahsetmek istediğim bir diğer konuysa David Hockney‘nin son zamanlarda popüler kültürde ne kadar çok karşımıza çıktığı. Buraya nereden geldin derseniz… Söz konusu rekoru kılan tablo, iflah olmaz Netflix binge-watcher’larının yakından tanıdığı bir tablo aslında. Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)‘in bir parodisi, son yılların en iyi dizilerinden olduğunu düşündüğüm Bojack Horseman‘ın odasında asılı duruyor!

Bojack Horseman
Bojack Horseman

Hockney ve eserlerinin popüler kültürle bir diğer bağlantısı ise A Bigger Splash adlı eseri. Io sono l’amore / I Am Love, Call Me by Your Name ve Suspiria gibi filmleriyle hayran kitlesine daima görsel bir şölen yaşatan İtalyan yönetmen Luca Guadagnino‘nun 2015 yapımı filmi, adını Hockney’nin tablosundan alıyordu. İtalyan güneşinin altında, havuzlu bir evde iki kadın ve iki erkek arasında yaşananları konu alan, Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Dakota Johnson ve Matthias Schoenaerts‘lı bu filmi mutlaka izlemenizi öneririm.

David Hockney, A Bigger Splash, 1967 | Görsel: tate.org.uk
David Hockney, A Bigger Splash, 1967 | Görsel: tate.org.uk

Hockney’nin ismini sadece sanat değil, moda dünyasını yakından takip edenler de birçok kez duymuştur. 2012’de Vivienne Westwood – ki yakın arkadaşlarmış – damalı bir ceket tasarımına Hockney adını vermişti. Ama Hockney-moda ilişkisi bununla da sınırlı değil: 2005’te Burberry‘nin kreatif direktörü Christopher Bailey, ilkbahar/yaz erkek koleksiyonunu tamamen sanatçı ve eserlerinden ilham alarak, onların etrafında kurgulamış. Daha da geriye gitmek gerekirse, 1985‘te ise Fransız Vogue‘unun kapağını tasarlamakla görevlendirilmiş, kübizm ve Picasso’dan ilham alarak birçok eserinde karşımıza çıkan Celia Birtwell’i farklı açılardan ve kübist bir yaklaşımla tasvir etmiş. Diğer yandan David Hockney’nin kendisinin de bir moda ikonu olduğunu hatırlatmak gerek. Vanity Fair‘in Best-Dressed Hall of Fame‘ine 1986’da dahil edilen sanatçı, 70’li yaşlarında olduğu 2010’larda da bu konudaki iddiasını sürdürüyor: 2011’de GQ‘nun 50 Most Stylish Men in Britain, 2013’te ise The Guardian‘ın 50 Best Dressed Over-50s listelerine üst sıralardan girmiş.

David Hockney: 82 Portraits and 1 Still Life
David Hockney: 82 Portraits and 1 Still Life

İlginizi çekebilir: Anı Ekin Özdemir’den “Kraliyet Sanat Akademisine Dönüş: David Hockney’den 82 Portre ve 1 Still Life” 

İlginizi çekebilisor #2: Tanımanız Gereken 5 Pop Art Sanatçısı ve Sanata Kattıkları

davidhockney.co