Kabataş Set Üstü’nde açılan Deli Meyhane; samimi ortamı, canlı müziği ve lezzetli yemekleriyle denemeye değer yeni mekanlardan. 

IMG_0868
Deli Meyhane, Kabataş

Deli Meyhane’yi çoğu zaman olduğu gibi Instagram’dan keşfettim. Mezeleri konusunda beklentim büyüktü ama beklediğimden çok daha iyiydi diyebilirim. İçeri girince, mekanın ne kadar ufak ve samimi olduğunu görünce insan şaşırıyor. Girer girmez sizi güleryüzüyle karşılayan çalışanlarını ve masaların dopdolu olduğunu, insanların da çok keyifli olduğunu görünce; ”Bu gece güzel geçecek!” hissi geliyor insana. Loş ortama dizilmiş masalarda, büyük büyük gruplar rakı-meze yapmaya gelmişler. Cuma-Cumartesi canlı müziklerinin olması da cabası.

IMG_0875
Deli Meyhane, Kabataş

Deli Meyhane’nin şefi, daha önce Sahrap Pera’dan oldukça deneyimli olan Şef Barış Kahraman. Barış Bey bütün mezeleri özenle ve farklı lezzetler kullanarak hazırlamış. Masaya oturunca önünüze set menü geliyor; sınırsız ve sınırlı alkol olmak üzere iki farklı menü var. Tabi isterseniz yemekleri kendiniz de ayrı ayrı seçebiliyorsunuz, biz öyle yaptık ve öncelikle mezelerle başladık. Fiyatları 12-22 TL arasında değişen mezelerden bizim tercihlerimiz: Çekirdeksiz Hatay kırma zeytin, bol sosuyla soğanlı baharatlı Hibeşli Mititiye Köftesi, kurutulmuş domates, soğan ve peynirle hazırlanan Çingene Salatası, büyük yerli üzümlerle hazırlanmış Pırasa Cipsli Topik, kabak ve havuçla hazırlanmış Fellah Köfteli Girit Kavurması , Pancar Cipsli Levrek Marin ve Karidesli Humus oldu. Anlayacağınız meze menüsünü gördüğümüzde mezelere yapılmış farklı dokunuşlar bizi öyle acıktırdı ki, çoğu mezeyi sipariş ettik. 🙂 Topik’in üstündeki pırasa cipsi ve hazırlarken büyük üzümleri isteyerek fazlaca ezmeyip biraz kıtır bırakmaları çok lezzetli bir meze çıkarmıştı ortaya. Bunun dışında favorilerim Karidesli Humus ve Hibeşli Mititiye Köfte oldu. Giderseniz mutlaka sipariş edilmesi gerekenlerden bence bunlar.

Ana yemeğe geçmeden önce ara sıcaklardan bir iki şey sipariş etmeden edemedik. Özellikle maydanoz, arap saçı ve bir sürü taze Ege otuyla hazırlanan Ege Otlu Mücver, çok lezzetli ve sağlıklı bir seçim oldu. Sonrasında ise mezelerle oldukça doyduğumuz için bir ana yemek paylaşmaya karar verdik. Yetmedi diyemem, ama ana yemek tek kelimeyle harikaydı! Bu yüzden birer tane söylese miydik diye düşünmeden edemedik. Seçimimiz Püreli Kuzu Tandır oldu. O kadar lezzetliydi ki size anlatamam, patates ve kerevizle hazırlanmış püre hem çok hafif hem de çok lezizdi. Üstüne bir de 5 saat boyunca pişirilmiş yumuşacık kuzu tandır eklenince, tokluğumuza rağmen her çatalını büyük keyifle yedik. Bence eğer Deli Meyhane’ye yolunuz düşerse, bu lezzetli tatmadan kesinlikle buradan ayrılmayın.

IMG_3094
Deli Meyhane, Kabataş

Son olarak tatlı olarak, tahin ve cevizle taçlandırılmış Hatay Usulü Çıtır Kabak tercih ettik. Bu da çok lezzetliydi, kabağın çıtırlığı tam kıvamındaydı. Deli Meyhane, günümüzde açılan meyhane konseptli birçok yer gibi sırf müziğe önem vermemiş; mezelerden ana yemeklere, ortamdan servise kadar her şey özenle hazırlanmış. Mekanın sahibesi de oldukça ilgiliydi ve masamıza uğrayıp bir merhaba dedi. Cuma-Cumartesi günleri ise canlı müzikleri var. Birkaç kişi gidebileceğiniz gibi, Deli Meyhane büyük gruplar halindeki toplantılarınızda da tercih edilebilir. Canlı müzikleri ve programlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Deli Meyhane: Instagram –  Konum

Deli Meyhane Adres: Ömer Avni Mahallesi, İnebolu sokak, No:27 Kabataş Setüstü Beyoğlu/İstanbul

İlginizi çekebilir: Gizem Dereci’den Firuze Beyoğlu