Kimse yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Hele yabancısı olduğu bir şehirde, yabancısı olduğu bir ülkede yalnız kalmak daha bir ürkütücüdür. Sokak aralarından çıkabilecek her türlü tehlikeye karşı savunmasızsınızdır, yardım çağırma imkanına sahip değilsinizdir. Almanya’nın başkenti Berlin’de ise yabancılık çeken, yalnızlıktan rahatsız olanlar için açılmış bir cafe var ki, gerçekten de insana aradığı sıcaklığı sunmayı başarıyor.

microsoft.com

Digital Eatery adlı bu cafe, Microsoft desteğiyle kurulmuş bir dükkan. Bir yabancının ihtiyacı olabilecek her türlü araçla donaltılmış bir yer. Kendini evinde olmasa bile, sıcak bir yuvada hissedebileceği güzel bir mekan. Microsoft’un desteği, içerisindeki teknolojik cihazlar düzeyinde. Şöyle ki, ihtiyacınız olduğu zaman dükkanın arka tarafındaki masaya gidip laptop, telefon, tablet benzeri cihazlar ödünç alabiliyor, dilediğinizce internette gezip Skype’ta arkadaşlarınızla sohbet ediyor, gezip görecek yerler arayabiliyorsunuz. Microsoft’un bir başka katkısı da, mekanın dekorasyonuyla ilgili. Etraftaki Windows 8 temalı duvar kağıtlarından masaların dizaynına kadar her şey Microsoft ürünü. Dükkanın bir başka güzel yanı ise çalışmak için uygun bir ortam sağlaması. Rahat koltukları, büyük masaları ve de hafif müziğiyle huzur dolu bir atmosfer.

Küçük bir cafe, hatta belki de bir kahve dükkanı olarak da anılabilecek mekanın menüsü şarşırtıcı derecede zengin. Onlarca çeşit kahveden pastalara, tatlılar, taze sandviçlere, atıştırmalıklara kadar birçok çeşit var. Hatta özel bir sipariş vermek istediğinizde bile malzemeler bulunduğu sürece içerideki mutfakta yapıp getirebiliyorlar. Fiyatları ise böylesi bir hizmet ve de lezzet için oldukça uygun. Kasadaki çalışanların samimiyeti ise insandaki sıla hasretini dindiriyor. Elinden geldiğince yardımcı olan, müşterisini memnun etmeye çalışan güler yüzlü bir ekipten oluşuyor.

Dükkanın olumsuz olarak nitelendirilebilecek tek yanı, çalışma saatleri. Hafta içi 09:00-19:00 , cumartes günleri 11:00-20:00 ve pazarları 12:00-18:00 saatleri arasında açık olması her ne kadar yoğun da olsa, akşamları daha hava yeni yeni kararırken birinin gelip “Yarım saate kapatmak zorundayız” dediğini duymak ve de yaptığı çalışmayı yarıda bırakmak zorunda kalmak, insanı pek de mutlu etmiyor. Onun dışında, yabancılıkla alakası olmaksızın bile gidilebilecek, oturup çalışılabilecek, toplantı yapılabilecek böylesi bir mekana sahip oldukları için Berlinlilerin kendilerini şanslı hissetmeleri gerektiğine inanıyorum. Eğer bir gün Berlin’e, şaşaalı Brandenburg Kapısı’nın oraya yolunuz düşerse gitmenizi, hiç olmazsa yalnızca kurulan sistemi görmenizi tavsiye ederim.

Digital Eatery Adres: Unter den Linden 17 10117 / Berlin