Son birkaç senedir, modaya yön veren sadece moda haftaları veya ünlü modacıların defileleri değil. “Sokak modası” diye bir kavramla tanıştığımızdan bu yana, artık moda sokaktaki insanı değil; sokaktaki insan modayı etkiler oldu. Bazı blogger ve moda severler de harekete geçip, modayı kendi gözlerinden gösterdiler bize. Peki bu insanlar kim ve nerelerdeler mi? Daha fazlası aşağıdaki yazıda.

Dünyanın En Ünlü Moda Blogları Listem:

The Sartorialist:

sartorialist

The Sartorialist; sokak modası, yani street style denince benim aklıma gelen ilk bloglardan biri. Scott Schuman nam-ı diğer “sartorialist” sokak modası fotoğrafları çeken bir blogger ve fotoğrafçı. Schuman, The Sartorialist projesinin çıkış amacını şöyle açıklıyor: “moda dünyasını ve onun gündelik hayatla ilişkisini göstermeyi hedefleyen bir site“. Schuman, sadece bloguyla değil ayrıca GQ, Vogue Italia ve Vogue Paris’de yer alan fotoğraflarıyla da tanınıyor. Genelde Milano, Paris ve New York sokaklarındaki insanları fotoğraflayan The Sartorialist’in fotoğraf sergilerine, bir de yeni çıkmış kitabına bir yerlerde rastlayabilirsiniz.

www.thesartorialist.com

Face Hunter:

yvan rodic

Bir diğer street style fotoğrafçısı da Yvan Rodic; zaten modayla ilgili olanlar ismini duymuştur. Blogun adından da anlaşılacağı üzere; Rodic tam bir avcı! Sürekli geziyor, farklı anları yakalıyor, her ay bir ülkede keşfe çıkıyor; genellikle de cesur giyimleri olanları tercih ediyor. Istanbul Moda Haftası’na da 2 kez teşvik etmiş olan Yvan Rodic’in o kadar fazla takipçisi ve seveni var ki, onu ilerleyen günlerde daha nice moda haftalarında görebileceksiniz. Face Hunter blogunu açın ve kendinizi renkli giyimli insanların doldurduğu sokakların arasında hayal edin.

www.yvanrodic.com

Stil in Berlin:

still in berlin

Düşünün ki; Berlin‘desiniz ve her gün yeni biriyle tanışıyorsunuz, o kişinin yaptığı işlere göz atıyor, modaya bakış açısını görüyorsunuz. Biz şu anda Berlin’de değilsek de; bir yanımız hep Berlin’in sokaklarında, dinamik sokak sanatında, yaratıcı sokak modasında ve her gün yeni işler üreten tasarımcıların koleksiyonlarında. Stil in Berlin; Berlin’de yaşayan sanatçıları bizlere en renkli karelerle tanıtıyor, onları atölyelerinde, evlerinde veya kendilerini en iyi hissettikleri mekanlarda fotoğraflıyor ve bize Berlin’in en “iç yüzünü” yansıtıyor. Arada bir Berlin’den kaçıp diğer Avrupa şehirlerine uğruyor ve moda düşkünü insanları sokaktaki halleriyle fotoğraflıyor. Bu site sayesinde her gün yeni biriyle tanışmış gibi hissediyorsunuz kendinizi, hem de biraz Berlin’li gibi…

www.stilinberlin.com

Fashion Bits and Bobs:

pascal

Bu site hipster tarzını en iyi şekilde kendine uyarlamış tatlı mı tatlı Pascal Grob‘un kişisel moda ve stil blogu. Sürekli değişik kombinler yaratıyor, defilelere gidiyor, moda dergilerini yiyip yutuyor bu çocuk! Ne zaman bu bloga girsem kendimi kaybediyorum; modanın bir erkek tarafından nasıl algılandığına, kendi bakış açısıyla şekillendirilip, harmanlandığına dair cevap olabilecek en örnek isimlerden biri Grob benim için. Esinlenmek serbest, siz de  gıcır gıcır giysilerine bir göz atın derim.

www.fashionbitsandbobs.com

Cali Vintage:

cali vintage

Bu blog; Kaliforniyalı bir kızın kişisel moda günlüğü; özellikle vintage tasarımlar üreten markaların fotoğraf çekimlerini, Perez’in kendi kişisel esinlenmelerini, sokak modasına dair birçok şeyi ve moda haftalarının kulis görüntülerini getiriyor ayağınıza. 40’lar, 50’ler ve 60’larda kadın giyimine dair öne çıkan her şeyi bulabileceğiniz bir cennet gibi. Erin Perez‘in 2008 yılından bu yana oluşturduğu bu blog sayesinde, moda konusunda ilham alabilir, fotoğraflardan esinlenerek kendinize yeni kombinler yaratabilirsiniz. Bir de bazı aylarda; “give away” adı altında belirli markalardan hediye kazanabilir veya elden çıkarılan 2.el giysilerin yeni sahibi olabilirsiniz, tabi blog okuyucuları arasından yapılacak kurada isminiz seçilirse!

www.calivintage.com

Hi-Bye:

jeff hahn

Jeff Hahn en sevdiğim moda fotoğrafçılarından biridir. Kendisi yaşına göre büyük yol kat etmiş, Londra’nın en iyi dergilerinde yer almış bir deli. Fotoğraflarından kullandığı kurguları, ışığı ve daha fazlasını kelimelerle anlatmak biraz zor. Londra’da okuyan ve aslen Hong Kong’lu olan Jeff Hahn, bu blogda; sadece belli markalar için çekmiş olduğu moda fotoğraflarını değil, aynı zamanda Londra gençliğinin, yakın çevresinin ve gezdiği yerlerin fotoğraflarını da paylaşıyor. Yakın bir zamanda da Hüseyin Çağlayan‘ın “Grey Line” koleksiyonu için fotoğraflar çekti ve bizi kendimizden geçirdi. Çektiği cüretkar fotoğraflar sayesinde de, moda fotoğrafçılığının sınırları ve zincirlerini kırmış isimler arasına şimdiden girdi diyebiliriz.

www.hi-bye.org