Avrupa’da yazarların ve sanatçıların gittikleri, halen açık olan kafe/barlar…

Cafe Einstein, Berlin

bar lebensstern

Weimar Cumhuriyeti sosyetesi için gizli bir kumarhane olarak da kullanılan Einstein’da 20’li yılların sessiz film yıldızları eğlenirken, 70’lere gelindiğinde avangart sanatçılar burayı mesken edinirler. Eski sahiplerinden birinin film yıldızı olduğu kafe, sanatçı ve entelektüel bir çevreye hitap ediyor. Yüksek tavanlı bir villlanın formel salonunda bulunan Cafe Einstein’da Viyana kafeleri model alınmış. Şinitzel ve apple strudel klasik tatlarından. Wiener Şinitzel 24 euro. Apple strudel 7,20. Öğlen ve akşam farklı menüsü var. Villanın birinci katındaki Bar Lebenstern’de kokteyller alınabilir. Tarantino’nun Inglorious Basterds filminin bar sahneleri burada çekilmiş.

Harry’s Bar, Venedik

Harry’s_Bar_(inside)_-_Venice

Cipriani’nin işlettiği ve sahibi olduğu Harry’s Bar, Calle Valerosso 1323’de bulunuyor. Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, yazar Truman Capote, Aristotle Onassis, Peggy Guggenheim’ın müdavimi olduğu kafe-bar-restoran carpaccio’nun (dana etinden yapılan bir iştah açıcı) ve Bellini kokteylinin doğduğu yer olarak biliniyor. İngiliz yazar Evelyn Waugh’nun Brideshead Revisited romanında da Harry’s Bar, English Bar olarak geçiyor. Barın kuruluş hikayesi şöyle: Bostonlu zengin Amerikalı genç Harry Pickering Venedik’te sürekli gittiği bara bir gün gitmez olunca barmen Guiseppe Cipriani Harry’ye neden gelmediğini sorar ve Harry’nin içki alışkanlığı nedeniyle ailesinden para alamadığı cevabını alır. Bunun üzerine gence 10 bin liret borç veren Cipriani iki yıl sonra Pickering borcunu 50 bin liret olarak ödeyince barı açacak paraya kavuşur ve Harry’s Bar doğar. Bardaki bir diğer özel içki de dry martini.

 

Caffe Florian, Venedik

florian

Avrupa’da en uzun süre işletilen kafe olan Caffe Florian (açılışı 1720) Goethe, Lord Byron, Kazanova, Dickens ve Proust gibi yazarların uğradığı şık ve pahalı bir mekan. Güzel havalarda Aziz Marco meydanında açık havada da oturulabiliyor, kafenin özel orkestrası müzik yapıyor. Menüsü web sitesinden (caffeflorian.com) görüntülenebiliyor. Sabah giderseniz Kazanova kahvaltısı alabilirsiniz: kahve, çay, caffe latte, cappucino, portakal veya meyve suyu, mevsimsel meyve salatası, kruvasan, tost ekmeği, tereyağı, bal veya reçel, koyu çikolatalı kek, Venedik sosisleri ve peynirden oluşuyor. Fiyatı 44 euro. Florian sıcak çikolata 22 euro. Aperatifler 29, şampanya ve İtalyan köpüren şarapları 33 euro.

 

Cafe de Flore, Paris

Cafe_de_Flore_2007

Altıncı bölgede, St.Germain bulvarı 172’de bulunan Cafe de Flore’de varoluşçuluk akımını yaratan yazarlar Simone de Beauvoir ve Jean Paul Sartre iyi ısıtılmayan dairelerinden kaçarak bütün gün oturur ve yazarlar, günlük hayatlarında kafe ve caz barlar önemli bir yer tutar. Burada sıcak çikolata 7,5 euro. Soğan çorbası 14 euro. Kulüp sandviç 22 euro. Dışarıda da oturmak mümkün.

 

Les Deux Magots, Paris

1200px-Lesdeuxmagots

St.Germain des Pres meydanı 6 numaradaki bu kafe de varoluşçular ve dostlarının buluştuğu mekanlardan bir başkası. James Joyce, Scott Fitzgerald, Hemingway ve Picasso gibi isimler müdavimi olurlar. Andre Breton ve gerçeküstücüler de Les Deux Magots’ya devam ederler. Kafe 1933’den bu yana bir edebiyat ödülü de veriyor. Gerçeküstücü olan, daha sonra gruptan ayrılan Aragon ve eşi Elsa Triolet, yazar Andre Gide, ressam Fernand Leger, şair ve senaryo yazarı Jacques Prevert de kafenin tarihçesinde yer bulan isimler. Demlikte kafeye özel cafe noir (siyah kahve) 4,70 euro. Kruvasan/brioche 3,50 euro, salade Saint-Germain 19,5 euro. Croque Madame 14,5 euro.

 

Lebon, İstanbul

e468dc5be5435aba2e07da51f71c033a-1

Türk edebiyatının tarihini esprili ve dedikodulu şekilde anlatan Salah Birsel’in ‘Ah Beyoğlu vah Beyoğlu’ kitabı 60’lı yıllara kadar süren Lebon, Markiz, bugün var olmayan Nisuaz, Taksim Bahçesi gibi mekanlarda geçen edebiyat tartışmalarını, dostlukları ve atışmaları lezzetli bir dille anlatır. Lebon Pastanesi’ne gelen yazarlar arasında Namık Kemal, Yahya Kemal, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Refik Halid Karay ve Abdülhak Şinasi Hisar var. İstiklal Caddesi 231/A’daki Lebon’da espresso 5 tl.