Farklı coğrafyalarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine çalışan Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in, Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden sayısız göçmene ithaf ettiği yeni enstalasyonu End of Dreams [Düşlerin Sonu] 29 Mart’a kadar SALT Galata’da sergileniyor.

End of Dreams

Larsen 2014’te, 48 adet beton kumaş heykeli, Güney İtalya’nın Calabria bölgesindeki Pizzo Calabro liman kasabasında denize indirirken, ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri sualtı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi amaçlıyordu.

Nicolaj Bendix Skyum Larsen

İşin üretim aşamasında heykellerin yerleştirildiği sal, beklenmedik bir şiddetli fırtına sonucu parçalanınca, bazı heykeller deniz yatağına ve çevredeki kumsallara dağıldı, bazıları da tamamen kayboldu. Larsen’e göre doğanın müdahalesi, işin üretim sürecini, bu işle ifade etmek istediği travma ve tehlike duygusuna daha da yaklaştırarak işin anlatısına katkı sağladı.

End Of Dreams

Bu fikirden hareketle Larsen, hem bölgede çekim yapmaları hem de ulaşabildikleri enkaz ve heykelleri toplamaları için bir dalgıç ekibiyle anlaşarak, söz konusu materyalden ürettiği, sualtında çekilmiş beş kanallı HD bir videoyu içeren çoklu medya bir enstalasyon ile heykel kalıntılarıyla hazırlanmış bu kompozisyonu oluşturdu.

SALT Galata’da devam eden End of Dreams [Düşlerin Sonu] sergisini pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için saltonline.org

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?