enka kültür sanat buluşmaları

Tiyatroya bu kadar meraklı olunca, tiyatro gruplarının programlarını takip etmek, oyunlara en güzel yerden bilet almaya çalışmak, keyifle izlemek de haliyle benim için şart oluyor. Bu yüce görevi yerine getirmek üzere, başlıyorum kendi tiyatro takvimini oluşturmaya ve gideceğim oyunların listesini yapmaya. Bu sene biraz geç başlasam da listemi hazırlarken gitmeyi düşündüğüm oyunların listesini haftalık olarak veya tiyatro gruplarına göre sizlerle de paylaşmak istedim.

İlk olarak 26. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları ile başlamak uygun olacak sanırım çünkü Şubat-Mart sezonunda sadece ve sadece tiyatro var. Bu sezonda önde gelen tiyatro gruplarını ağırlayarak kesinlikle alkışı hak ediyorlar bana göre.  Bu sezon “hayat kısa, sanat uzun” sloganıyla yola çıkmışlar ve bize de yol uzun olsa da, sanatı kısa hayata sığdırmamız gerektiğini hatırlatıyorlar. Bunun karşılığında bize de hemen programı incelemek ve oyunlara bilet almak düşüyor.

Bahar sezonundaki program oldukça zengin: önce Tiyatro Adam “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” ile sahnede yerini alıyor, sonrasında ise Oyun Atölyesi iki oyunu ile seyircilere selam veriyor, Sumru Yavrucuk, Genco Erkal ve tek kişilik Hamlet yorumuyla Bülent Emin Yarar, oyunlarıyla tiyatroseverlerle buluşuyor. 25 Mart’ta, Tilbe Saran’ın da yer aldığı Savaş oyunu ile perde, Haziran’da başlayacak yaz sezonuna kadar kapanacak. ENKA ve İstanbul Tiyatro Festivali ortaklığı ile gerçekleşecek Radosław Palutkiewicz Dans Tiyatrosu Workshop’u da bu sezonun sürprizi olacak.

ENKA’daki sanat kültür buluşmalarının bana göre en güzel iki özelliği var. Birincisi, kış ve bahar döneminde tüm performanslar ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda sergileniyor. Oditoryumda numara yok ve dolayısıyla beğendiğiniz koltuğa oturabiliyorsunuz. Sahne de küçük olduğu için nerede oturursanız oturun, sahneye ve oyuna rahatlıkla hakimsiniz. Yaz sezonu ise Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılıyor, ağaçların arasında, açık havada sanatı izlemek bir başka keyifli oluyor. İkinci olarak da her ay, o günkü performanstan önce ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde bir sergi açılışı gerçekleştiriliyor ve gelenler önce alanında saygın sanatçıların  sergilenen çalışmalarını (resim, heykel, fotoğraf vb.) inceliyor, sonra da sahnedeki performansı izleyerek sanata doymuş olarak günü noktalıyor.

Siz de, tiyatro sezonundaki bu hareketliliğe ortak olmak ve kendi sahnelerinde kapalı gişe oynayan oyunları burada izleme şansı yakalamak istiyorsanız, buyurun Enka Kültür Sanat Buluşmaları’na. Yalnız elinizi çabuk tutmakta yarar var zira bu buluşmaların müdavimleri çoktan biletleri tüketmiş olabilirler. Herkese keyifli seyirler…

Brosur-son

*** Programın detaylarına www.enkasanat.org adresinden de ulaşabilirsiniz.