Konu sanat olunca ENKA Kültür Sanat, dersine en güzel çalışan kurum olarak hep bir adım öne çıkıyor. Bunun içinse her sezonunu sanatın bir dalına ayırıyor. Sonbahar sezonunda müzik vardı ve Şubat-Mart döneminde ise tiyatro var. Heyecanla beklediğim programlarını geçtiğimiz hafta açıkladılar. Benim listemde olan, gördüğüm ve tekrar görmek istediğim oyunların hepsini bir araya getirmişler. Bir tiyatro sevdalısı olarak beni başka hiçbir şey bu kadar mutlu edemezdi.

Hipokrat “Sanat uzun, hayat kısa diyor”, ENKA Kültür Sanat ise bundan yola çıkarak her sezonda sanatın bir dalına yönelik buluşmalar gerçekleştiriyor. Bu kez sırada tiyatro var ve program ise inanılmaz zengin. 2 Şubat-24 Mart tarihleri arasında, 18 yazarı, 13 yönetmeni, 7 çevirmeni ve 150’den fazla tiyatro sevdalısının destekleriyle sahnelenen 12 tiyatro oyununu ve 73 oyuncuyu ağırlayacaklar. Sonucunda biz de bu eşsiz performanslarla muhteşem bir tiyatro şöleni yaşayacağız.

dot
dot Tiyatro, Dövüş Gecesi

2 Şubat Pazartesi günü açılışı en sevdiğim tiyatro gruplarından dot’un geçen sezonun en çok konuşulan oyunu Dövüş Gecesi ile yapıyorlar. Ertesi gün ise Merve Engin Tiyatro Neki, Kesit oyunu ile sahnede yerini alıyor. 4 Şubat Çarşamba günü ise Anton Çehov ve Aleksey Suvorin’in metinlerinden esinlenen Tatyana, biriken‘in özgün rejisiyle ve alışılagelenden farklı bir sahneleme biçimi ile karşımıza çıkıyor. Bu haftanın son oyununun ismi uzun, seyretmesi keyifli ve komik. Ne olduğunu merak ediyorsanız, Sarı Sandalye’nin okuması zaman alacak bu oyunu hemen söyleyelim:  Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi. Zam istemek üzere şefin kapısının önünde geçen zaman hiç bu kadar komik olmamıştı.

ikikapılı
Ekip Tiyatro, İki Kapılı Ev

Şubatın ikinci haftasında benim de listemde olan Ekip Tiyatro’nun İki Kapılı Ev isimli oyunu var. İspanyol yazar Pedro Calderón De La Barca’nın 1629 tarihli  “İki Kapılı Evi Koruması Güç” adlı komedisinin bir uyarlaması olan İki Kapılı Ev ile gülmeye şimdiden hazırım. 11 Şubat’ta Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu’nun birlikte kaleme aldığı ve bir ayakta kalma mücadelesini anlattıkları oyun olan İstenmeyen izleyicisiyle buluşacak. Şubat ayının son oyunu ise Semaver Kumpanya’nın sahnelediği Kuşlar. Aristofanes’in en bilinen oyunu ve dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden biri olan Kuşlar, 2500 yıl sonra hala geçerliliğini sürdürerek, zamansız bir eser olduğunu 25 Şubat akşamı bize tekrar ispatlayacak.

gol-kiyisi2
Talimhane Tiyatrosu, Göl Kıyısı

Mart ayına Talimhane Tiyatrosu’nun Göl Kıyısı isimli oyunuyla başlıyoruz. Oyuncuları ise Meltem Cumbul, Pelin Ermiş ve Ushan Çakır. Aeskhylos’un Oresteia tragedyasını,  Theresa Rebeck uyarlamasıyla izleyeceğiz. 10 Mart Salı günü ile Moda Sahnesi mekanı Kadıköy’den karşı tarafa geçiyor ve Parkta Güzel Bir Gün oyununu ENKA sahnesine taşıyor. Listeme aldığım, politika ile komedinin iç içe geçtiği bu oyunda, sınır, vatandaşlık, birey, özgürlük meseleleri tartışma konusu yapılırken günümüz politik kavramlarının bireyle ilişkisi de mizahi bir şekilde ele alınıyor. 16 Mart’ta Tiyatro Adam bu sezonun yeni oyunu 5. Frank’i sahneleyecek. Tiyatro Adam’a Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı ile hayran kalmıştım ve kapitalizmin vahşetini anlatacağı bu oyununu da sabırsızlıkla bekliyorum.  

5.frank
Tiyatro Adam, 5. Frank

Nazım Hikmet sevenler 23 Mart Pazartesi gününü not etsin çünkü ünlü eseri Kuvayi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı, Tiyatro 2000 tarafından sahnelenecek. Bizler de 1919’da küllerimizden yeniden doğuşumuza tanık olacağız. ENKA Tiyatro Buluşmalarının finali ise muhteşem olacak . Nedeni ise 24 Mart akşamı sahnede Bakarsın Bulutlar Gider yerini alacak. Özen Yula’ya bir kez daha hayran olduğum bu oyunda önyargılarımızı bir yana bırakıp hepimizin aslında birbirimizden farklı olmadığımızı göreceğiz. Şimdiden belirtmekte fayda var, Kenan Ece sizi şaşırtacak. Benim de yakında yorumlarımı paylaşacağım bu oyunu lütfen kaçırmayın.

enk
ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları

Görüldüğü üzere, önümüzdeki iki ay boyunca ENKA Kültür Sanat ile tiyatroya doyacağız. Böyle özenle seçilmiş oyunlarla hazırlanan bu program, biz tiyatroseverler için bulunmaz bir fırsat. O halde hemen planlarınızı yapmaya başlayın çünkü bu fırsatı da, bu oyunları da kaçırmak olmaz.

Şimdiden iyi seyirler!