Bir tiyatro delisi olarak, yılın en heyecanla beklediğim organizasyonu gelmek üzere. ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, 24 Ocak – 28 Mart tarihleri arasında yine sezonun en iyilerini sahnede buluşturuyor ve yine üç ay boyunca zevkle “oyuna gelmemizi” sağlıyor. Zaten böyle bir dönemde biz tiyatroseverler için bundan daha iyi bir terapi fırsatı olmaz, ruhumuzun acısını daha başkası dindiremez. 

İşte bu sebeple, alkışlarımızı bekleyen oyunlar ve oyuncular:

kundakci
Oyun Atölyesi – Kundakçı

ENKA Kültür Sanat, sezonun açılışını 24 Ocak‘ta ‘eğer Semaver Kumpanya sahneliyorsa, o oyun iyidir’ tezimi boşa çıkarmayan İçerdekiler oyunuyla yapıyor. Mustafa Kırantepe, Serkan Keskin ve Nihal Yalçın, “elde etmek isteyen zalimleşir” fikrini yeniden doğrulayacak. Ertesi gün de Oyun Atölyesi en yeni oyunu Kundakçı ile sahneye misafir olacak. Geçtiğimiz yılın en iddiali 10 oyunundan biri olarak gösterilen bu oyunu ve zengin oyuncu kadrosunu izlerken çok eğleneceğiz. Takvimler 26 Ocak’ı gösterdiğinde, Sarı Sandalye’nin O/Hakkari’de Bir Mevsim’ini alkışlayacağız. Geçen yıl İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yaptı, o gün bugündür yeniden sahnelerde olması merakla bekleniyor ve heyecanla izleniyor. 31 Ocak tarihini bir kenara not edin, kimselere söz vermeyin ve ne yapıp edin İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu? oyununa gelin. Tiyatro Adam’ın yine tarzını konuşturduğu bu oyun, sezonun en’lerinden ve mutlaka’larından.

4-1
Tiyatro Adam – İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu?

Şubat ayının soğuğuna, yine tiyatroyla katlanacak, oyunlarla içimizi ısıtacağız. İlk adımı, Bo Sahne, 1 Şubat’ta, Uşak, Kral ve Ötekiler‘le atacak. Köksal Engür ve Merve Engin’in usta oyunculuğunu izlerken, oyundaki birçok bölüm size fazlasıyla tanıdık ve ders alınası gelecek. Ertesi gün ise genç yeteneklerle dolu Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün sahnelediği Düğün oyununu izlemek ve bir varoluş kaygısına ortak olmak için salonda yerimiz alacağız. 7 Şubat demek, Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun Gülünç Karanlık oyunu için sahnede olması demektir. Adı üstünde gülünç hale gelen bir yolculuğa çıkacak, Batı’nın demokrasi ve medeniyet anla(ma)yışını yeniden sorgulayacağız. 

7-1
Bakırköy Belediye Tiyatrosu, Gülünç Karanlık

14 Şubat Sevgililer Günü’ne içinizi ısıtacak sevgi dolu bir oyun yakışır. Tiyatro Pera’nın Vanya, Sonya, Maşa ve Spike’ını izleyip Çehov’un oyunlarına kısa bir saygı duruşunda bulunun. Ve lütfen, Tilbe Saran, Nesrin Kazankaya, Başak Meşe ve özellikle Şerif Erol’u benim için de bir kez daha ayakta alkışlayın.

kozalar
Kozalar

23 Şubat’ı şimdiden iple çekmeye başladım çünkü sezonun en merak edilenlerinden Kozalar ve oyuncuları Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu var. Bir de soruları olacakmış: “Yaşamdan kaçarak yaşanan şeyin yaşam olduğunu kim söyleyebilir ki?” Bakalım, cevabını hep birlikte verebilecek miyiz… Hayal Perdesi, 28 Şubat’ta bizi insanların hitiyaçlarına karşın dünya gerçeklerini sorgulattığı bir yolculuğa çıkaracak. İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, dahi yönetmen Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde sahnede yerini alacak. O zaman, sabırsızlıkla beklemek gerek. 

11-1
Hayal Perdesi – İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Mart ayını da yine tiyatroyla karşılayacağız. 7 Mart’ta Samuel Beckett’in kısa oyunu OYUN’u ve Şahika Tekand’ın yönetmen imzasıyla göz alıcı sahne gösterisini izleyeceğiz, hem de orijinalinden farklı olarak 3 değil 15 oyuncuyla! 13 Mart Pazartesi günü Moda Sahnesi, Boğaz’ı geçecek, Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz‘la ilişkileri masaya yatıracak. İşte o zaman, geçerliliğini yitirmeyen bu malum konuyla ilgili neyi bilip neyi bilmediğimizi göreceğiz. ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, 21 Mart tarihinde muhteşem bir oyunla final yapacak. Sahnede defalarca seyretmekten asla bıkmayacağım büyük usta Genco Erkal, Tülay Günal’la Güneşin Sofrasında oyunuyla, Nazım Hikmet ve Bertol Brecht’i buluşturacak ve bizlere sazlı sözlü bir tiyatro ziyafeti yaşatacak. Bu iki ismin sahnede yan yana olması bile sizi fazlasıyla heyecanlandırıyor, değil mi? 

14-4
Güneşin Sofrasında

ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, sadece oyunlardan ibaret değil; tiyatronun müzikle ortaklığına da imza atacak. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü Çiğdem Erken ve sahneden geçecek aşk şarkılarıyla kutlayacak. Tuğba Ünsal, Gökçe Bahadır, Demet Evgar, Keremcem, Hakan Bilgin, Songül Öden, Selçuk Borak ise Çiğdem Erken ve Orkestrası’na eşlik edecek sanatçılardan sadece birkaçı. Son olarak da Tuluğ Tırpan ve Serhat Kılıç, Atlantikli Yıllar’la tiyatro buluşmalarına veda edecek. Atlantikli Yıllar’da Tuluğ Tırpan piyanosuyla, Serhat Kılıç da oyunculuğu ve şarkıcılığıyla bize Ahmet Ertegün’ün hayatını ve müziğini anlatacak. 

16
Atlantikli Yıllar

Gördüğünüz gibi ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları’yla üç ay boyunca oyunlara ve hatta müziğe doyacağız. Büyük ustaları ayakta alkışlayacak, her oyunda biraz daha iyileşecek ve müziklerle de ruhumuzu besleyeceğiz. O zaman kaybedecek vaktimiz yok, en önde yerimizi almak üzere hazırlıklara başlamak ve biraz sabırsızlanmak biraz da heyecanlanmak gerek, şimdiden! Keyfiniz bol olsun 🙂

*Programla ilgili detaylı bilgiye www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.