ENKA Sanat, bu yıl dördüncü kez “sahne gençlerin” diyerek yine dört dörtlük ENKA Sahne Projesine imza atıyor. Klasik müzik alanında gelecek vaat eden altı genç yetenek, 23 Mart Cumartesi günü ENKA Sahne Gala Konseri’nde sanatını icra ederken bizlerin de içinde müzikle dolu umut tohumları yeşerecek.

ENKA Sanat, daha iyi bir geleceği gençlerle ve sanatla mümkün kılmak üzere dört yıl önce ENKA Sahne Projesi’ni hayata geçirdi. Bu öyle bir proje ki, genç sanatçılara sahnede olmanın heyecanını yaşatıyor, kendilerini özgürce ifade edebilmelerini sağlıyor ve ulusal olduğu kadar uluslararası arenada isimlerini duyurmalarına destek oluyor.

Viyola, keman, trompet ve piyanoda altı genç müzisyeni dinlemek hepimize iyi gelecek. Her şeyin belirsiz olduğu ve ileriye dair kaygılarımızın her geçen gün arttığı bu dönemde sanatın ve gençlerin birlikte var olmasıyla geleceğe dair umutlarımız da var olacak. Hepimiz, bundan sonra ne olacak ve nasıl olacak sorularını sürekli soruyoruz ve bu konserle de cevaplarımızı bulmaya buradan başlayacağız. İyileşmek için sanata ve sanatla geleceği inşa edecek gençlere ihtiyacımız var çünkü.    

Bu güçlü projenin arkasında güçlü bir ekip yatıyor. Sanat yönetmenliğini besteci ve akademisyen Cihat Aşkın üstlenirken bu yılki danışma kurulunda viyola sanatçısı Efdal Altun, keman virtüözü, piyanist ve akademisyen Gökhan Aybulus, orkestra şefi ve akademisyen Mehmet Girgin, çellist ve akademisyen Dilbağ Tokay yer alıyor. Bu yetenekler nasıl seçiliyor derseniz, her yıl Danışma Kurulu, birer referans mektubu ile genç sanatçıları öneriyor. Bu kadar büyük usta ve güçlü isimler varken, harika gençler seçilecek ve sayelerinde mükemmel bir müzik şöleni yaşayacağız demektir.  Onlar sadece konserde enstrümanlarını çalmakla kalmayacak, maddi destek almaya da hak kazanacak.

Sıra geldi projenin en heyecanlı bölümüne yani genç sanatçılarla tanışmaya: Melis Güney (viyola), İlyun Bürkev (piyano), Nehir Kıran (keman), Eren Düzenli (piyano), Zeki Bıkcan (trompet) ve Belit Çiftçi (çello) performanslarıyla bizi mest edecek. Küçük yaştan itibaren eğitimlere başlayarak, farklı konserlerde, yarışmalarda yer alan, uluslararası platformlarda başarılarıyla gururumuz olan bu yeteneklerin özgeçmişlerine gelin hep beraber yakından bakalım.

Umut Vadeden Genç Sanatçılar

Melis Güney | Viyola

melis-guney
Fotoğraf: ENKA Sanat

Melis Güney, viyola eğitimine 2019 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlkokulu 4. sınıf öğrencisi olarak başladı.2022 yılında Cihat Aşkın tarafından Ayvalık’ta düzenlenen CAKA Uluslararası Yaz Okulu programına katıldı. Burada Prof. Dr. Burcu Yazıcı ve Prof. Dr. Beste Tıknaz Modiri ile çalıştı. Finlandiya’da gerçekleştirilen “11. Jean Sibelius International Instrumental Music Competition”da Viyola B grubu kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. Amihai Grosz ve Miguel da Silva’nın Viyola Ustalık Sınıfı eğitimlerine katılan sanatçı, aynı zamanda Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrası Viyola Grup Şefliği görevini de yürütüyor. Melis Güney, viyola eğitimine Bilkent Müzik Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi olarak Yukiyo Hirano ile devam ediyor.

Nehir Kıran | Keman

nehir-kiran
Fotoğraf: ENKA Sanat

Nehir Kıran, müzik kariyerine 5 yaşında piyano eğitimi alarak başladı. 2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı sınavını kazanarak, keman eğitimine Can Özhan ile başladı. Nehir, ilk solo resitalini 8 yaşında gerçekleştirdi.  2018’de Ukrayna’nın Lviv şehrindeki masterclass çalışmalarına katılarak Lviv Filarmoni Salonu’nda resital verdi. 2019 yılında Cihat Aşkın önderliğinde Devlet Sanatçısı Suna Kan’ın doğum günü için verilen mini konserde 9 yetenekli genç kemancı arasında yer alarak performans sergiledi. 2021-2022 yıllarında Antalya Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nda grup şefi olarak görev aldı. 2022 yılında, 23 Nisan kutlamaları kapsamında Oğuzhan Kavruk şefliğinde, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile birlikte konser verdi. Ankara 37. Müzik Festivali kapsamında “Gülsin Onay ve Cumhuriyetin Gelecek Solistleri” konserinde performans sergiledi. 27 Ekim 2023 tarihinde, Ankara’da düzenlenen Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarında, şef Orhun Orhon yönetimindeki Akademik Başkent Oda Orkestrası ile solist olarak performans sergiledi. Halen, Can Özhan’ın oluşumunu gerçekleştirdiği Uluslararası Butik Konservatuarı projesi içerisinde yer alarak keman eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Antalya Altınyaka Fen Lisesinde akademik eğitimini sürdürüyor.

İlyun Bürkev | Piyano

i%cc%87lyun-burkev
Fotoğraf: ENKA Sanat

İlyun Bürkev, 4 yaşında başladığı piyano eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Burcu Aktaş Urgun ile devam etti. Chopin Enstitüsü tarafından düzenlenen Jeune Chopin 3. Uluslararası Piyano Yarışması dahil birçok uluslararası piyano yarışmasında ödüller kazandı. Uluslararası ilk başarısını Hırvatistan’ın Varazdin şehrinde düzenlenen Memorial Jurica Murai Uluslararası Piyano Yarışması’nda B kategorisinde en yüksek puanla aldığı birincilik ödülü ile elde etti. Temmuz 2018 tarihinde Paris International Music Competition ve Nisan 2019 tarihinde Adana Rhapsody Piano Competition’da üçüncülük ödülü alan İlyun Bürkev, Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’daki Pera International Piano Competition’da birincilik ödülü ve 9. International Piano Competition Maria Herrero Infantile A kategorisinde birincilik ödülünü ve Müzikalite Özel Ödülü’nü aldı. Nisan 2021 tarihinde İstanbul’daki Chopin Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü, en iyi Chopin performansı ödülü ve en iyi ulusal eser performans ödülü aldı. Son olarak 6 Şubat 2024’te açıklanan  Philadelphia International Music Festival Concerto Yarışması’nda hem kendi kategorisinde  1.’lik ödülünü, hem de Overall Prize Winner ödülünü kazandı. 2022 Haziran ayında Salzburg Mozarteum Üniversitesi pre-college sınavını birincilikle kazanan sanatçı, Prof. Pavel Gililov’un ilk pre-collage öğrencisi olarak Salzburg’da eğitim hayatına devam ediyor.

Eren Düzenli | Piyano

eren-duzenli
Fotoğraf: ENKA Sanat

Eren Düzenli, müzik alanındaki çalışmalarına Prof. Dr. Hatıra Ahmedli Cafer ile 6 yaşında başladı. 7 yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlk Okulu’nu kazanarak Prof. Gülnara Aziz’in piyano öğrencisi oldu. İlerleyen yıllarda piyano eğitimine Gamze Kırtıl ile devam eden sanatçı, 2022 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazandı ve Dr. Sanem Berkalp’in sınıfına kabul edildi. Eren; Vassily Lobanov, Andrey Pisarev, Herbert Schuch, Gülnara Aziz, Gülsin Onay, Gökhan Aybulus ve Emre Şen gibi usta piyanistlerden oluşan jüriler tarafından çeşitli yarışmalarda başarılı bulunarak derece ve ödüllere layık görüldü. Son yıllarda katıldığı yarışmalar ve aldığı ödüller şunlar; III. Uluslararası Adana Rhapsody Piyano Yarışması’nda 1.lik (2022); ADS Piyano Akademisi Uluslararası ‘Gülsin Onay’ Piyano Yarışması’nda 1.lik (2023); III. Uluslararası Arte Piyano Yarışması’nda 2.lik (2023); Uluslararası Wonder Keys Piyano Yarışması’nda 2.lik (2023) ve Zihnilatif Türk Devletleri Uluslararası Piyano Yarışması’nda 1.lik (2023). Eren, halen piyano çalışmalarına Dr. Sanem Berkalp, kompozisyon çalışmalarına ise Prof. Dr. Hatıra Ahmedli Cafer ile devam ediyor.

Zeki Bıkcan | Trompet

zeki-bikcan
Fotoğraf: ENKA Sanat

Zeki Bıkcan, 2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası’nda Orkestra Şefi ve Trompet Sanatçısı Uğur Sayınbatur ile  çalışmalarına devam etti ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı başarı ile kazandı. Narlıdere Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası,Mozart Gençlik Senfoni Orkestrası, Olten Çocuk Senfoni Orkestrası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası Birinci Trompetçisi olarak konserlerde görev aldı. Öğretim Görevlisi Bahtiyar Matniyazov ile D.E.Ü Devlet Konservatuvarında eğitimine devam ediyor.

Belit Çiftçi | Çello

belit-ciftci-2
Fotoğraf : ENKA Sanat

Belit Çiftçi, müzik kariyerine 4 yaşında Nuran Karayel ile erken müzik eğitimi alarak başladı. 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu seçme sınavlarını kazandı ve eğitimine başladı. Belit Çiftçi, 2018 yılından itibaren yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda yarışmaya katıldı ve önemli başarılar göstererek dereceler aldı. 2018 yılında, Sekizinci Uluslararası Yarışma “Musical Fireworks in Baden-Würtenberg”, Almanya (A kategorisinde birincilik); 2018’de 13. Pera Uluslararası Piyano Yarışması, İstanbul (Müzikal Aile Kategorisi, Birincilik); 2019’da 4. Uluslararası Mozart Yarışması, Tiflis (A kategorisi, İkincilik); 2019’da 14. Pera Uluslararası Piyano Yarışması, İstanbul (Müzikal Aile Kategorisi, Birincilik); 2019’da 12. Antonio Janigro Çello Yarışması, Zagrep (Junior Kategorisi, İkincilik); 2021’de 8. Heirs of Orpheus Uluslararası Müzik Yarışması, Bulgaristan (A Kategorisi, Birincilik ve aynı yarışmada, Müzikal Aile Kategorisinde İkincilik) aldığı ödüllerden bazılardır. Belit, halen Bilkent Üniversitesi MSSF Müzik Hazırlık Lisesi 10. Sınıf öğrencisi olarak müzik eğitimine devam ediyor.

Gördüğünüz gibi, böyle güzel gençlerle inanılmaz keyifli, ruhumuzu besleyici bir konser bizi bekliyor. Yetenekleri yaşlarından büyük gençler sahnedeyse, gelecek için de umuda pencerelerimizi açabiliriz demektir. Biliyoruz ki, onlarla birlikte sağlam adımlarla ileriye yürüyebilir ve yeri geldiğinde bayrağı güvenle teslim edebiliriz. Şimdi ise bize düşen onları dinleyerek ve alkışlayarak destek olmak. 23 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de ENKA oditoryumunda gerçekleşecek Gala Konserini şimdiden not edin ve genç sanatçıların heyecanlarına ortak olun. İyi eğlenceler!

*ENKA Sahne Gala Konseri, 22 Nisan Cumartesi günü ise ENKA Sanat’ın youtube kanalında tüm sanatseverlerin erişimine açılacak.

**Genç sanatçılaırn özgeçmişlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: ENKA Sanat

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten Sanatta Yaratıcı Bakışlar Üzerine