Hiçbirimiz iyi değiliz ama iyileşmeye ihtiyacımız var. Tam da bu zamanda sanat ve benim içinse tiyatro, en çok sarılacaklarımızın başında geliyor. ENKA Sanat, 12 Mart-2 Mayıs tarihleri arasında tiyatro oyunları, resital ve dans gösterisiyle iyileşmek üzere #burasıtamyeri demeye davet ediyor; tiyatro, dans ve müzikle, böyle bir bu dönemde bize ilaç gibi gelecek bir programla karşımızda. Sezonun en beğenilen oyunlarından, ruhumuzu besleyecek resitallere ve harekete geçeceğimiz dans gösterileriyle bu gündem içerisinde biraz olsun nefes almak için birden çok seçenek sunuyor. ENKA oditoryumunda bizi bekleyenleri derlemek istedim.

ENKA Sanat Etkinlikleri

Nasreddin Hoca, Semaver Kumpanya

12 Mart Pazar, 11:30 ve 13.30

Yazan ve Yöneten: Işıl Kasapoğlu

Oynayanlar: Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Sibel Altan, Taner Ölmez

Kim demiş çocuk oyunları sadece çocuklar içindir diye? Çocuk oyunlarına, şimdi yetişkinlerinkinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Ülkemizde yaşayan, insanın pratik zekâsını, espri anlayışını, hazır cevaplılığını, kısaca aklının işleyiş yollarını temsil eden keyifli halk kahramanımız Nasreddin Hoca’dan esinlenmek ve çocuklarla birlikte eğlenmek üzere sanat buluşmalarının açılışını hep birlikte yapacağız. 

Şirreti Evcilleştirmek, Moda Sahnesi

moda-5
Şirreti Evcilleştirmek | Fotoğraf: Gazete Kadıköy

13 Mart Pazartesi, 20.30

Yazan: William Shakespeare, Yöneten: Kemal Aydoğan

Oynayanlar: Melis Birkan, Timur Acar, Uluç Esen, Sedat Küçükay, Elif Gizem Aykul, Gürsu Gür, Çağlar Yalçınkaya, Ali Büyükkartal, Yasin Yürekli

Shakespeare’in en sevdiğim oyunlarından ve daha önce Hırçın Kız olarak çevrilen ve sahnelenen The Taming Of The Shrew, bu kez Moda Sahnesi yorumuyla sahnede. Emine Ayhan’ın Şirreti Evcilleştirmek olarak Türkçeye uyarladığı oyunda aşk, erkekler, aile, toplumun genel geçer kuralları gibi birçok değeri ve kavramı Moda Sahnesi’nin deneyimli kadrosuyla birlikte irdeleyeceğiz.

Toz, ID İletişim

toz-iksv
Zerrin Tekindor| Fotoğraf: İKSV

23 Mart Perşembe, 19:00 ve 21.00

Yazan: Murat Mahmutyazıcıoğlu, Yöneten: Hira Tekindor

Oynayan: Zerrin Tekindor

Daha önce yorumlarımı belirttiğim şekilde, sahnede Zerrin Tekindor varsa muhteşem bir oyun izleyeceğimiz konusunda inancımız da var demektir. Mimar Handan, karşımızdaki merdivenin en üst basamağına oturuyor ve başlıyor anlatmaya. Hikayesi paylaşmaktan ziyade bir iç dökme aslında. Çocukluğunu, annesini, babasını, ilkokulunu, halasını, genç kızlığını, aşkını, evliliğini bir bir anlatıyor. Bizler de, aile başta olmak üzere daha birçok değeri de sorgulamaya devam ediyoruz. Handan’la kendimizi özdeşleştirmeye, metroda, sokakta bir yerlerde başka Handan’larla karşılaşmaya da. Çok sayıda karaktere hayat veren Zerrin Tekindor’un sahnede devleştiği bu tek kişilik oyuna programınızda yer açın.   

Güzel Son, Semaver Kumpanya

guzel-son-1-1024x546
Güzel Son | Fotoğraf: ENKA Sanat

28 Mart Salı, 20.30                                                                         

Yazan: Hakan Tabakan Yöneten: Volkan M. Sarıöz

Oynayanlar: Ahmet Kaynak, Mehmet Konu, Mertcan Ertürk, Metin Alpargun, Muhammed Türkoğlu, Onur Şenol, Selen Şenay

İlk duyduğum anda listeme aldığım Güzel Son, Işıl Kasapoğlu’nun 30 yıl önce tasarladığı, 26. IKSV Tiyatro Festivali kapsamında Semaver Kumpanya tarafından hayata geçirilen İstanbul Mon Amour projesinin bir parçası. Festivalde bu kadar yoğun ilgi görünce, sahnelenmeye devam ediyor. Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Nurullah Ataç, Sait Faik Abasıyanık, Suat Derviş, Halim Şefik Güzelson gibi karakterlerin dünyasından İstanbul’u anlatan oyun, sanatçıları Lambo’nun meyhanesinde bir araya getiriyor. Bize de onların karşısında yer almak düşüyor.

Yaşamaya Dair, Dostlar Tiyatrosu

yasamaya-dair-ileri
Genco Erkal-Tülay Günal | Fotoğraf: ilerigeridergi.com

29 Mart Çarşamba, 20.30

Uyarlayan ve Yöneten: Genco Erkal

Müzik: Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk

Oyuncular: Genco Erkal, Tülay Günal

Büyük usta Genco Erkal’ın bir Nâzım Hikmet uyarlaması olan Yaşamaya Dair-Bursa Cezaevi’nden Mektuplar, bize büyük ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu, sürgün yıllarını ve vatan hasretini anlatıyor. Nâzım Hikmet’in aynı adlı destansı şiiri bir kez daha hayat bulurken, sahnede Genco Erkal’a, Tülay Günal eşlik ediyor. Gösterinin müzikleri Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk imzası taşıyor ve oyun sonunda bizim alkışlarımız da salonun dışına.

Nuh’un Gemisini Aramak, ENKA Sanat

3 Nisan Pazartesi, 20.30

Yazan: Gökhan Erarslan, Yönetmen: Ayşe Draz

Oyuncular: Kutay Kunt, Tutku Erten, Yılmaz Sütçü

ENKA Sanat’ın Ortak Yapım projesi kapsamında yapımını üstlendiği Nuh’un Gemisini Aramak, bizi başka bir tiyatro deneyimine davet ediyor. Babadan kalma eski bir kamyonetle doğdukları kasabaya doğru bir seyahate çıkmak mecburiyetinde kalan iki kardeş, yolculukları sırasında havalandırdıkları tozlu anıların birer birer ortalığa saçılıyor. Bizler de, o anıların tozundan ve anlattıklarından nasibimizi alıyoruz.

ENKA Sahne Gala Konseri

galeri_slide_alani_-13-1024x546
Fotoğraf: ENKA Sanat

9 Nisan Pazar, 16.00

ENKA Sanat, sanatın ve sanatçının daimi destekçisi, saygıdeğer iş insanı ve ENKA Vakfı’nın kurucularından Şarık Tara’yı her yıl Nisan ayında, onun vizyonundan hareketle klasik müzik sanatçılarının eşsiz performanslarıyla anıyor. Bu yılki anma etkinliklerinin ilkini, klasik müziğin genç yeteneklerini izleyiciyle buluşturan ENKA Sahne Gala Konseri oluşturuyor. “Daha iyi bir gelecek için gençlerle sanat” söyleminden ilhamla oluşturulan projenin üçüncü yılında, Danışma Kurulu’nun önerdiği yeni genç yeteneklerle biz sanatseverler eşsiz bir konserde bir araya geleceğiz.

Borusan Quartet & Gökhan Aybulus

borusan-gokhanaybulus-enkaa
Borusan Quartet & Gökhan Aybulus| Fotoğraf: ENKA Sanat

11 Nisan Salı, 20.30

Keman: Esen Kıvrak  -2.Keman: Nilay Sancar – Viyola: Efdal Altun

Viyolonsel Çağ Ercağ – Piyano Gökhan Aybulus

Sevgili Şarık Tara’yı anacağımız bu ikinci anma etkinliği için takvimlerimizi şimdiden işaretleyelim. Türk bestecilerinin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip Borusan Quartet ile piyano virtüözü Gökhan Aybulus ile aynı sahnede buluşacağız.

Bir Terennüm, Orchestra Theatre

26 Nisan Çarşamba, 20.30

Yazan: Firuze Engin, Yöneten: Gülhan Kadım

Oyuncular: İpek Türktan, Tolga İskit

Kolektif üretimi odağına alan ve ilk kez sahnelenecek metinler ile izleyici karşısına çıkmayı hedefleyen Orchestra Theatre’ın ikinci yapımı Bir Terennüm’de, çok sevdiğim yazarlardan Firuze Engin’in imzası var. Oyunda, Çamlıca’da yaşayan bir ailenin komik, içli, tuhaf, sır dolu insanları; İstanbul’un farklı zamanlardaki sokağa çıkma yasağı günlerinde birbirleriyle buluşur, hafıza zamanı parçalar, her bir parçayı tekrar, tekrar çağırır. Ve bir terennüm bu buluşmalara eşlik eder.

Acındırma Propaganda Birimi, Oyun Atölyesi

acindirma
Oyun Atölyesi| Fotoğraf: tiyatrolar.com.tr

27 Nisan Perşembe, 20.30

Yazan: Yeton Neziray Çeviren: Senem Cevher Yöneten: Muharrem Özcan

Oynayanlar: Mustafa Kırantepe, Hasibe Eren, Onur Özaydın, Ezgi Coşkun

Gerçek bir hikâyeye dayanan Acındırma Propaganda Birimi, otoriter yönetimin toplum ve birey üzerindeki etkilerini, eleştirel ve mizahi bir dille sahnede yaşatıyor. Bu hikayeyi bize anlatacak oyuncu kadrosunda Mustafa Kırantepe, Hasibe Eren, Onur Özaydın ve Ezgi Coşkun yer alıyor. Bu durumda bakalım bizi nasıl bir son bekliyor.

Ayağa Kalk! Dans Et!, Çağdaş Dans Gösterisi

dans-3
Ayağa Kalk! Dans Et! | Fotoğraf: ENKA Sanat

2 Mayıs Salı, 20.30

Küratör: Tuğçe Ulugün Tuna

İsmini duyduğumuz an bile harekete geçme isteği uyandıran bu çağdaş dans gösterisi, çalışan, üreten emekçi akademisyen ve koreografların eserlerinden oluşuyor. Gösteride Aslı Öztürk, Melih Kıraç, Umut Özdaloğlu, Hilal Sibel Pekel, Canan Yücel Pekiçten, Tuğçe Ulugün Tuna’nın koreografileriyle sanat buluşmalarının kapanışı hepimiz için çok güzel olacak.

Özetle, sanatın iyileştirici gücünü iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir program bizi bekliyor. O halde, sahnedekileri fazla bekletmeyelim çünkü sanat denilince, sanatla gücümüzü toplamak denilince #burasıtamyeri. İyi seyirler!  

Program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Gazete Kadıköy

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den #tiyatroiyidir