Sonbaharın gelişi, şehrin dört bir yanına yayılan sanatın renklerinden belli olur. Şimdi perdelerin açılma, kulaklarımızın pasının silinme, gözlerimizi renklerle şenlendirme ve ruhumuzu her anlamda besleme zamanıdır. ENKA Sanat da, sonbaharın güzelliğini müzikle karşılayanlardan. 17 Ekim-26 Aralık tarihleri arasında türkülerden, klasik müziğe, cazdan vals melodilerine kadar müziğin her dalına sahnede ortak olacağız. En önemlisi de Cumhuriyet’imizin 100. yılını Ata’mızın sevdiği şarkılarla ve ezgilerle kutlayacağız.

ENKA Sanat yeni sezonu, geniş bir müzik yelpazesiyle açıyor. ENKA oditoryumunda 17 Ekim’de başlayacak sonbahar programı 26 Aralık’a kadar coğrafyanın izinde, zamanın ötesinde bir yolculuğa davet ediyor. Önce Anadolu topraklarına doğru yola çıkacak, sonra Cumhuriyet’imizin 100. yılını çok sevdiğimiz sanatçılarla kutlayacak, özel bir besteyle Ata’mıza saygı duruşunda bulunacak, klasik müziğin rüzgarına kendimizi bırakacak ve yeni  yıla da özel bir konserle merhaba diyeceğiz.

ENKA Sanat Sonbahar Programı

Yekpare Trio: Ceylan Ertem, Cenk Erdoğan, Coşkun Kandemir

17 Ekim Salı, 20.30

yekpare-3-1024x576
Yekpare Trio | Fotoğraf: ENKA Sanat

Alternatif müziğin önde gelen seslerinden Ceylan Ertem, bağlama ve kopuz sanatçısı, besteci Coşkun Karademir ve duayen gitarist ve besteci Cenk Erdoğan’dan oluşan Yekpâre Trio, insanlarıyla, mekanlarıyla ve tüm zamanlarıyla Anadolu toprağında ruhumuzu yeniden yeşertecek. Gecede, Aşık Veysel’den Karacaoğlan’a, Neşet Ertaş’tan Mahzuni Şerif’e birçok değerli ozanın türküleri ile kendi yazdıkları eserlerini yorumlamakla kalmayacak, üç enstrümanın sözlerle buluşmasına tanık olmamızı sağlayacaklar.

Cumhuriyet Turnesi: AyşeDeniz

18 Ekim Çarşamba, 20.30

Cumhuriyet’imizi, genç bestecilerden AyşeDeniz Gökçin’le kutlamaya hazırlanıyoruz. AyşeDeniz, kendi bestelerinin yanı sıra “Çökertme”, “Katibim” ve “Uzun İnce Bir Yoldayım” gibi türkü düzenlemelerine yer verecek. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırladığı bestesini de seslendirirken, bizler de bir Türk ve kadın besteci olarak, Cumhuriyet’in kadınlara kazandırdığı hakların müzikteki yansımasını dinlemenin gururunu yaşayacağız.

Burçin Büke & Güvenç Dağüstün

20 Ekim Cuma, 20.30

burcin-buke-guvenc-dagustun-1024x576
Burçin Büke & Güvenç Dağüstün | Fotoğraf: ENKA Sanat

Enerjisine ve müziğine hayran olduğumuz ikili Güvenç Dağüstün ve Burçin Büke, yine yeniden ENKA sahnesinde.  İkili, ulu önderimiz Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirecek ve Burçin Büke’nin Cumhuriyet’in 100. yılı için bestelediği ve sözlerini Güvenç Dağüstün’ün yazdığı “100. Yıl Valsi”ni bizlerin beğenisine sunacak. Heyecanımız ve merakımız şimdiden başladı diyebiliriz.

Borusan Quartet: Cumhuriyet Dönemi Bestecilerimiz

24 Ekim Salı, 20.30

borusan-quartet-1024x576
Borusan Quartet| Fotoğraf: ENKA Sanat

Müzik programında iki konser vermeye hazırlanan Borusan Quartet’in bu ilk konserinde Türk besteciler öne çıkıyor. Çağdaş Türk müziğine yön veren en önemli bestecilerden Ahmed Adnan Saygun’un “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.1 Op. 27” bestesi ile Ulvi Cemal Erkin’in 1935-1936 yıllarında bestelediği, çağdaş Türk müziğinde ilk oda müziği örneklerinden “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nü dinleyecek ve genç besteci Cem Oslu’nun “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” adlı eseriyle tanışma şansına erişeceğiz.

Fazıl Say

8 Kasım Çarşamba, 20.30

ENKA’nın daimi sanatçılarından Fazıl Say, bu kez de Atatürk Haftası’nda ona özel bir resitalle karşımızda. Önce Beethoven’in iki muhteşem eserlerinden “Fırtına Sonatı” ve “Appassionata”yı yorumlayacak. Gecenin sonundaki sürpriz ise, Atatürk anısına bestelediği ve onun doğa sevgisini anlatan “Yürüyen Köşk” olacak. Atatürk’ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde bulunan köşkünün ve çınar ağacının hikâyesini, eşsiz melodilerle dinlemek üzere 8 Kasım akşamı kimselere söz vermiyoruz.

Cihat Aşkın & Jerfi Aji: Hatlar

14 Kasım Salı, 20.30

Cihat Aşkın (keman) ve Jerfi Aji (piyano), Hatlar konseri ile farklı dönemlerin ve tarzların büyülü dünyasına götürüyor.  Bela Bartok’tan Wolfgang Amadeus Mozart’a, Georg Friedrich Handel’den Kamran Ince’ye, Felix Mendelssohn-Bartholdy’den Tofiq Quliyef ve Astor Piazzolla’ya kadar geniş bir repertuvarla, unutulmaz bir deneyim yaşayacağımıza kesinlikle eminiz.

Semplice Quartet: İki Arlkadaş, Debussy & Chausson…

21 Kasım Salı, 20.30

semplice-quartet-2
Simplice Quartet | Fotoğraf: ENKA Sanat

İlk kez bu sahnede dinleyeceğimiz Semplice Quartet, önce Debussy’nin “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”yle bizlere selam verecek. Konserin ikinci yarısına ise ulusal ve uluslararası klasik müzik dünyasının prestijli sahnelerinde yer alan, ülkemizin önemli piyanistlerinden Gökhan Aybulus ile ulusal ve pek çok senfoni orkestrasında solist olarak konserler veren, aynı zamanda Borusan Quartet üyesi olan Esen Kıvrak, konuk solist olarak konsere katılacak. Fransız oda müziği repertuvarının en önemli eserlerinden biri olan Chausson’un “Keman, Piyano ve Yaylı Çalgılar için Konçerto”su ile de kulaklarımızın pası silinecek.

Kerem Görsev Quartet

28 Kasım Salı, 20.30

kerem-gorsev-1024x576
Kerem Görsev | Fotoğraf Kaynağı: ENKA SANAT

Bu kez sahnede caz dünyasının önde gelen isimlerinden Kerem Görsev ve kendi bestelerinden oluşan repertuvarı var. Kendisine kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman ve saksafonda Engin Recepoğulları eşlik ediyor ve dinamik performanslarıyla biz de yüksek enerjilerinden nasibimizi alıyoruz.

Boğaziçi Gençlik Korosu-Şef: Masis Aram Gözbek

5 Aralık Salı, 20.30

bogazici-genclik-korosu-1024x576
Boğaziçi Caz Korosu | Fotoğraf: ENKA Sanat

Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu’yla uzun bir aradan sonra yeniden birlikteyiz.  Şef Masis Aram Gözbek tarafından 2014’te kurulan Boğaziçi Gençlik Korosu’nun çok renkli repertuvarıyla, yılın son ayına giriş yapıyoruz.

Dünya Şarkıları: Jamal Aliyev & Ece Dağıstan

13 Aralık Çarşamba, 20.30

ece-dagistan-jamal-aliyev
Ece Gağıstan & Jamal Aliyev | Fotoğraf: ENKA Sanat

İngiltere Classic FM tarafından “30 yaş altı dünyanın önde gelen 30 müzisyeni” arasında gösterilen çellist Jamal Aliyev ve farklı türlerde akustik projelerle yakından takip ettiğimiz piyanist Ece Dağıstan, güçlerini “Dünya Şarkıları” projesi için birleştiriyor., Zülfü Livaneli şarkılarının klasik formda yeni aranjmanlarından oluşan eserlerden Astor Piazzolla’nın ölümsüz eseri “Libertango”ya, Fahir Atakoğlu imzalı “Sultan”dan Georgy Sviridov’un bestesi “The Snowstorm: Romance”a kadar farklı tarzdaki eserlerin kendilerine özgü çello ve piyano yorumlarından oluşan özel dinleti sunacak ve biz de müzikleriyle mest olacağız.

Borusan Quartet: Piazzola ile Yeni Yıl Konseri

26 Aralık Salı, 20.30

Yeni bir yılı, ülkemizin önemli oda müziği topluluklarından Borusan Quartet ile karşılıyoruz. Bu konserde, Arjantinli tango bestecisi Astor Piazzola’nın en sevilen yapıtlarından bir seçkiyi dinleyecek; Nuevo Tango’nun yaratıcısı, başta tangolar olmak üzere aralarında konçertolar, oda müziği yapıtları ve film müzikleri de olan ve toplam 750 yapıttan oluşan bir repertuvar bırakan Piazzola’yu minettarlıkla anacağız.

Özetle, ENKA Sanat, üç ay boyunca, müziğin her tonuyla içimizi ısıtacak. Bizler de, her notanın ve bestenin hakkının verildiği konserlerle sanat için burası #tamyeritam zamanı diyeceğiz, 40 yıldır olduğu gibi. ENKA Sanat’ın bu dopdolu programında yerimizi almak isteyeceğimiz bir konser mutlaka var. O halde, herkese iyi eğlenceler!

Kapak Fotoğrafı: ENKA Sanat

İlginizi çekebilir: Melo Magger’dan Güher & Süher Pekinel ile: Müziğe Dair