Bu güzel kış mevsiminde İstanbul’da haftasonu görmediğim bir yerlere gidip, yeni bir şeyler görsem/denesem/eve alsam/yesem diyenlere sesleniyorum. Fatih At Pazarı gerçekten güzel bir alternatif.
Gelecek 5 ayda bir yurt içi veya dışı gezi planım olmadığı için hafta sonları İstanbul’da turistmişim gibi geziniyorum. Gezindikçe de ne kadar harika bir şehirimiz olduğunu anlıyorum ve seviniyorum…

Öncelikle “Fatih At Pazarı’na nasıl gideriz?” sorusunun cevapları:

i) Yemek yenen yerlerde pek alkol olmadığı için araba ile gidip ara sokaklardaki otoparklardan birine park edebilirsiniz,

ii) Unkapanı İMÇ’nin oraya otobüslerle gelip surların altından direkt yürüyebilirsiniz.

fatih

Peki Fatih’te neler yapalım? İşte benim Top 5’im:

At Pazarı’nda Yürü:

Büyük ölçüde trafiğe kapalı bu tarihi semtte aşağı yukarı yürümek bile başlı başına bir aktivite. Yürürken bol bol Büryan kebabı salonu, Siirt/Van/Bitlis yemek önerkleri, kıraathane ve bu kıraathanelerde ülke nasıl kurtulur diye tartışan amcalar dayılar göreceksiniz.

Nasıl ki New York’ta, Londra’da Chinatown’lar, Little Italy’ler varsa bizim de Siirt, Van, Bitlis, Muş Town’ımız var öz be öz.

Büryan Kebabı Ye:

Büryan Kebabı çook uzun saatler odun ateşinde pişen bir kuzu eti. Zaten At Pazarı’nda yürürken bol bol kokusunu alıp canınız çekiyor.

Zeyrek Sokaklarında Gez & Fotoğraf Çek:

At Pazarı yakınlarında Zeyrek Camiisinin de bulunduğu tarihi sokaklarda yürümek, ahşap evlerin fotolarını çekmek kebaptan sonra yapılacak en sağlıklı ve güzel aktivite.

Ev İçin Şarküteri Alışverişi Yap:

Van’ın otlu peyniri, örgü peynir, Urfa peyniri, Erzincan tulumu, Karadeniz balı, bumbar, pastırma, sucuk, türlü sakatat, kuruyemiş ne istersen en yöreseli, doğalı ve tazesi burada.

Tarihi Surlara Vakit Ayır:

Araba ile hızlıca geçtiğimiz, yılda ayda bir gördüğümüz (en azından benim gibi Beykoz’lular için) surların yanında yürümek, hatta üstlerine çıkmak, surlarla foto çektirmek atlanmaması gerek son madde.

Özellikle akşam güneşi batarken İstanbul’da yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumu düşünmeden edemiyorum.

Lisya Kalma’nın Fatih’in ünlü kebapçılarından Sur Kebap deneyimini buradan okuyabilirsiniz.