Bildiğimiz gibi biz şehir insanlarına artık sadece 3. jenerasyon kahveciler yetmez oldu. Taze çekilmiş Etiyopya kahvemizin yanına gelen şekersiz rowlar, glutensiz tatlılar da bizi aslında bunca zamana kadar bence baya iyi idare etti. İşte bu sebeplerden ötürü bugünlerde konsept kafeler daha popülerleşmeye ve rağbet görmeye başladı, bunlardan en keyiflilerinden biri de: floral kafeler.

Misk Floral Kafe | Fotoğraf: Time Out

Eğer siz de çiçeklerin, bitkilerin iyileştirici gücüne inanıyorsanız floral kafeler yani çiçek kafeler sizin de dermanınız olabilir. İçinde bulunduğunuzda  ruhunuzun ihtiyacı olan yeşile doyabileceğiniz, adeta beş duyunuzu harekete geçirebilen, metropollerin popüler cennetleri. Doğanın, yeşilin, suyun, güneşin yorgun ruhlarımızın şifası olduğu şüphesiz. Kahvenizi yudumlarken etraftaki rengarenk çiçekler, o mis kokular size çiçek bahçesine düşmüşsünüz hissini veriyor. Hadi başlayalım benim ağıma takılan, ruhum yeşil diye tutturduğunda sığındığım yaşam destek ünitemi İstanbul’daki çiçek kafeleri incelemeye.

Floral Kafeler

Constantia Pera Floral Couture Konum

Nasıl güzel bir kafe size anlatamam! İçeriye girdiğinizde otantik ambiyansı görünce cennete mi düştüm diyebilirsiniz. Kafenin tasarımı, içerideki orijinal çiçekler, demetler her çiçekçide bulunabilen türden değil.  Kafede bir yandan çiçeklerle aşk yaşarken bir yandan kahvenizi yudumlayıp bir yandan da etraftaki botanikle alakalı kitapları incelebilirsiniz. Kafenin sahibi de kurumsal yaşam döngüsünden sıkılıp çareyi çiçek ve kahvede bulmuş. Darısı tüm zincirlerini kıramayanların başına. Bu arada yeri nerde mi? Pera otelinin karşısında, tarih kokan Pera’da… Haftanın yedi günü açık oluşuyla, güzel bir hafta sonu veya iş çıkışı aktivitesi olabilir.

Müz Çukurcuma Konum

Cihangir tayfasının, çiçek ve bitki tutkunlarının en uğrak yerlerinden. Muhtemel çiçek kafe dediğimizde çoğumuzun aklına gelen ilk kafe Müz’dür. Biraz araştırdığımda Müz kelimesinin, Mousai sözcüğünden geldiğini ve  etimolojik olarak, akıl, düşünce, yaratıcılık yeteneği gibi anlamlara gelen ‘men’ kökünden geldiğini öğrendim. Müzler Yunan mitolojisinde, ilham tanrıçaları, ilham perileriymiş. Kafenin kurulma amacı ise doğanın, yeşilin gücünü, şifasını  farklı ve estetik yollarla günlük yaşama taşımayı keşfetmek. Kafede yer alan bitkiler  sade ama sıra dışı. İçinde alışveriş yapmak, o değişik saksı ve çiçek tasarımlarından kaybolmak inanın çok keyifli. Ama elimde kahvemle😊 Pazar ve pazartesi dışında yolunuz düşsün Müz’e, buluşma saatinizi de sabah 10 akşam 7 arası ayarlayın derim.

Froses Floral Cafe Konum

Alice Harikalar Diyarı desem daha doğru olacak galiba ama, yok orda değilsiniz, Arnavutköy Froses Floral Cafe’desiniz. Her yerde pespembe güller, pembe koltuklar, pembe süslemeler, kendinizi bir masal kahramanı sanmanız kuvvetle muhtemel. Rüyadan uyanmak istemiyorsanız hemen bir kahve ve makaron sipariş edin ve doya doya masal kahramanı olarak gün sonu yorgunluğunuzu atın. İçeride harika tatlı ve aperatiflerin dışında çok şık kutularda hazırlanmış aranjamanlar özel günleriniz için ya da gönül almak için harika bir hediye olabilir. İçeride resim çekmek de bu kafenin olmazsa olmazı demeliyim bu arada😊 Pazartesi kapalı olan Froses diğer günler sabah 9 akşam 7 arası açık.

Misk Floral Cafe Konum

İstikametimiz son günlerde moda olan, yeni açılan kafeleriyle popülerleşen Reşitpaşa ve oranın en bilinen kafesi Misk Floral Cafe. Adından anlaşıldığı gibi içerisi mis kokuyor ve adını Misk çiçeğinden alıyor. İçerideki bütün çiçekleri koklamak, dokunmak istiyorsunuz; koklayıp, dokunduğunuzda da daha bir yaşadığınızı, gerçekten nefes aldığınızı hissediyorsunuz. İşte bu  tam olarak  doğanın iyileştirici gücü değil mi? Misk kafede ister güneşli bir günde çiçek çayları ile kahvaltı edebilir, ister bir öğlen çiçek atölyesine katılabilir ya da bir  akşamüstü rengarenk mevsim çiçekleri eşliğinde kitap okumaya gidebilirsiniz. Bu aktiviteleri pazartesi hariç her gün yapmak mümkün. Mis kokular gelsin hep burnunuza, ruhunuz hep taze, canlı kalsın. Yüzünüzde her daim  güller açsın, tabiat ana  hep yanınızda olsun😊

Kapak Fotoğrafı: Zomato

İlginizi çekebilir: Sıla Ağgül’den Müz