Fotoğrafa sıradan bir aktiviteden ve anlık bir paylaşımdan çok daha fazlası olarak yaklaşan, fotoğraf sanatını el üstünde tutanlar olarak şehirdeki fotoğraf sergilerini de yakından takip ediyoruz. Tabii kendimiz de en iyi fotoğrafları çekmek için en yeni teknolojilerin peşine düşüyoruz.

Sadece galeri ya da müzelerde sergilenenlerin değil, sizin tarafınızdan çekilen fotoğrafların da sanatsal bir değeri olduğunu, bunun için de en üstün teknolojik olanaklara sahip olmayı hak ettiğinizi düşünen ve “Her fotoğraf sanat eseri!” diyen Huawei’nin yeni cihazı P10’un teknik yeterlilikleri Leica ortaklığında zirveye çıkıyor. Huawei P10un kamerasıyla çekeceğiniz fotoğraflar ve portreler için size ilham verecek, bu ara İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz sergileri bir araya getirdik:

 

MAGGER-MASTHEAD-900x300 (1)

Ani Bir Zafer | Thomas Hoepker

sergi - leica gallery

Magnum fotoğrafçılarından Thomas Hopeker‘in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi devam ediyor. 11 Eylül saldırıları sırasında yakaladığı kareyle “Leica Hall of Fame” ödülünün de sahibi olan sanatçı, Muhammed Ali portrelerinden siyasi ve gündelik karelere birçok farklı bakış açısını ve etkileyici fotoğrafı bir araya getiriyor. Sergi, Bomonti’deki Leica Gallery‘de 3 Haziran‘a kadar devam ediyor.

 

Roger Ballen: Retrospektif | Roger Ballen 

sergi - istanbul modern

ABD doğumlu, Güney Afrika asıllı sanatçı Roger Ballen, belgesel ve portre fotoğrafçılığında devrim yaratmış Diane Arbus ve Eugene Meatyard’ın izinden giden biri. Fotoğraflarında özne ve nesnenin psikolojik yoğunluğunu ve derinliğini de yansıtmayı başaran Ballen, kendi estetiğini yaratan, sosyal değişimlere tanıklık eden bir sanatçı. Ballen’ın 1980’lerden beri gerçekleştirdiği çalışmalarının bir arada yer aldığı retrospektif sergi, yeni binasının inşaatı başlamadan önce geçici mekanına taşınmaya hazırlanan İstanbul Modern‘de 30 Temmuz‘a kadar görülebiliyor.

 

Görme Biçimleri

yaz sergileri 2017 - arter

Fotoğraf: Murat Germen

John Berger’in 1972’de yayınladığı ve görsel kültür üzerine çığır açıcı metinlerden biri olarak kabul edilen kitabıyla aynı başlığı taşıyan yeni ARTER sergisi, Berger’in izinden giderek, birçoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek, 33 sanatçıya ait yapıtları bir araya getiriyor. Antik eserlerin çağdaş eserlerle, yağlı boya tabloların video-yerleştirme ve fotoğraflarla bir arada olduğu sergi, yeni ufuklar açıyor. Sam Bardaouil ve Till Fellrath’ın küratörlüğündeki “Görme Biçimleri” sergisinde işlerini görebileceğiniz sanatçılar arasında Salvador Dali’den Mona Hatoum’a, Grayson Perry’den James Turrell’e birçok ünlü isim var. 13 Ağustos‘a kadar devam edecek sergi, bir fotoğraf sergisi olmasa da, görme biçimlerinizi değiştirerek çektiğiniz fotoğraflara ilham verecek.

 

Atlar & Kentler | Kamil Fırat

aa03_05_17_115808

Kamil Fırat’ın on beş yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı bu sergide, Ege ve Akdeniz coğrafyasında farklı uygarlıkların kurduğu kentler ve o kentlere ait at imgesinin tanıklıkları üzerinden oluşturduğu metin ve fotoğraflar yer alıyor. Sergi hem Anadolu uygarlıklarında önemli bir yeri olan at figürünü hem de bu uygarlıklara ait antik kentleri bir arada görmenizi sağlarken, aynı zamanda fotoğrafın metinle, metnin fotoğrafla nasıl güçlendiğini ve bir sanat eserine dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Atlar & Kentler sergisi, 10 Haziran‘a kadar Teşvikiye’deki Millî Reasürans Sanat Galerisi‘nde görülebiliyor.

 

Bu sanatçılardan ilham alarak siz de kendi tarzınızı inşa etmek, kendi portrelerinizi oluşturmak, kendi serilerinize bir başlangıç yapmak için Huawei‘nin en yeni cihazı P10‘u tercih edebilir, Leica ortaklığında yapılan kamera merceği sayesinde fotoğraflama deneyiminizi zirveye çıkarabilirsiniz. Huawei P10 ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?