Sayısı son bir yıl içinde katlanarak artan dijital platformların kataloglarında gezinirken, tanıdık sokaklarda geçen, tanıdık yüzlerin olduğu film, dizi, belgesel ve programlar görmek bizi oldukça sevindiriyor. Bunu sağlayanlardan biri olan Gain de, sadece kaliteli ve dopdolu içerikleriyle değil, kısacık süreleriyle telefonlarımızdan hızlıca izleyebildiğimiz, kısa molaları en iyi şekilde değerlendirmemizi sağlayan içerik formatıyla da kısa sürede vazgeçilmezlerimizden oldu. Gain’in hazırladığı programlar arasında, çok sevdiğimiz ve evden uzun süre çıkamadığımız her an özlediğimiz İstanbul sokaklarını ve mahallelerini bize hatırlatanlarsa özellikle dikkatimizi çekiyor. İşte İstanbul tutkunları için, Gain’den birkaç öneri…

İstanbul | Fotoğraf: Unsplash / Anna

Gain’den İstanbul Programları

İstanbul Apartmanları

youtube play youtube play

İstanbul’un, özellikle de Beyoğlu’nun sokakları, etrafımıza baktığımızda bize birçok güzellik sunuyor. Günümüzün tekdüzeliğinden uzak, her biri gerek detaylarıyla gerek heybetiyle birer sanat eseri niteliğindeki apartmanlar örneğin… 1870 Beyoğlu yangınının ardından, yanan ahşap binaların yerine Avrupa’dan örnek alınarak yapılan bu apartmanlardan en tanıdık olanların, belki de her gün önünden geçtiklerimizin dahi hikayelerini birçoğumuz bilmiyoruz. İşte Gain’in programlarından İstanbul Apartmanları, bu eksiği kapatmak için geliyor – hem de olabildiğine kısa bir süre içinde. Her bir bölümde, Deniz Palas, Mısır Apartmanı, Narmanlı Apartmanı ve Camondo Apartmanı gibi binaların yapım sürecini, hikayelerini, orada kimlerin yaşadığını ve günümüze kadar nasıl geldiklerini öğrenmeniz mümkün.

Ahmet Mümtaz Taylan’la İstanbul Hesabı

youtube play youtube play

Sinema, tiyatro ve televizyondan tanıyıp sevdiğimiz Ahmet Mümtaz Taylan, Gain için hem İstanbul aşkını hissettiren hem de bütçeye dost bir program hazırlıyor. Kısıtlı bir bütçeyle, sadece 50₺ ile İstanbul’u dolu dolu yaşamak, gezmek, lezzetli şeyler yiyip içmek mümkün mü diye soran program Ahmet Mümtaz Taylan ile İstanbul Hesabı‘nın yanıtı her daim tutkulu bir “Evet!” oluyor. Şimdiye dek İstanbul’un Karaköy, Moda, Cihangir, Kuzguncuk ve Arnavutköy gibi semtlerini ziyaret eden programda, hem farklı bölgelerin ünlü yemeklerini hem de mahalleliyle oranın kültürü ve tarihi üzerine edilen eğlenceli sohbetleri bulacaksınız.

Teleskobuma Takılanlar

Pandemi döneminde, karantina günlerinde sizin yaptığınız en çılgın harcama, edindiğiniz en sıra dışı hobi ne oldu? Erdem Topsakal’ınki bir teleskop satın alıp, Ay’ı gözlemeye heveslenmek olmuş. Sirkeci’den pazarlıkla bir teleskop satın almış, fakat kısa süre sonra Ay’dan sıkılmış ve teleskobu gökyüzüne değil, İstanbul’a çevirmiş. Gain’in en kısa ve en ilginç programlarından olan Teleskobuma Takılanlar, yaklaşık iki dakikalık sürelere sahip her bölümünde, İstanbul’a çevrilen bu teleskobun yakaladığı keşfedilmemiş hikayelere odaklanıyor.

youtube play youtube play

Bunlar dışında, Gain‘de ilk bakışta oldukça kişisel hikayeler gibi gözükse de kendinizden ve yaşadığınız kentten bir şeylere rastlayacağınız samimi içerikler de bulacağınıza emin olabilirsiniz. 12 Şubat’ta yayınlanan, kısa belgesel Şems bunlardan biri. Özbekistan’dan Türkiye’ye gelmiş ve insanlarla uğraşmaktansa hayvanlarla uğraşmayı seçmiş Cihangirli Şemsettin Salikhov’un hikayesini anlatan Şems, yirmi dakikalık süresine Cihangir’in mahalle yaşamından göçmenliğe, hayvan sevgisinden insan ilişkilerine birçok konuyu sığdırmayı başarıyor. Bir diğeri ise her bölümünde size farklı birinin hikayesini dinleme fırsatı sunacak Türkiye’nin İnsanları. Adı üzerinde, tamamı İstanbul’da geçmese de bu programın bazı bölümlerinde yıllarını İstanbul Boğazı’nda geçirmiş Balıkçı Oktay’la ya da Tarlabaşı’ndaki dairesinde hikâyeler biriktiren Derman’la tanışabilirsiniz.

Gain’in henüz iki aylık yayın hayatına sığdırdığı, hızla tükettiğimiz onlarca içeriği gördükçe, yeni içerikler – ama en çok da İstanbul’a dair yeni hikayeler için heyecanlanıyoruz!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / @sinanergg