opening-ceremony-010-1366

Opening Ceremony, 2015 Fall Ready-to-wear

theMagger Banner

Ziggy Stardust-vari erkekler veya smokinli bir Kate Moss’tan bahsetmiyorum. Konu uçlarda giyinmekle ilgili değil, tam tersine son derece sade, düz ve fonksiyonel.

Geleneksel anlamda kadın modası cinsiyetlerle ilgili, bir kadın olarak çok rahatsız olduğum sosyolojik bir noktaya işaret eder. Vücüt hatlarının altını çizen dar elbiseler, beli ince gösteren sıkı korseler, derin dekolteler her zaman kadına özgü bir giyim tarzı olarak görülür. Tarih içinde son yüzyıla kadar genellikle iş dünyasının dışında kalmış, bırakılmış olan kadın var olabildiği sosyal çevrede de çokça estetiğiyle öne çıkar. Bu kadının akıl, yetenek ve mantık kabiliyetlerinin göz ardı edilmesiyle aynı kapıya çıkar. Bunu, bir anlamda kadının metalaştırılmasını besleyen bir nokta olarak da düşünebiliriz. Marilyn Monroe’yu hatırlayın.

dkn_0062

theMagger Banner

DKNY, 2015 Fall Ready-to-wear

20. ve 21. yüzyılın başları cinsiyet eşitliği konusunda kadınların olduğu kadar erkeklerinde farkındalık oluşturduğu, haksızlıklara ses çıkardığı ve ciddi politik hassasiyetlerin geliştiği bir dönem. Y kuşağıyla karakterize olan haksızlığa karşı baş kaldırma, her gün cinsiyet ve gelir eşitsizliğinin korkunç örneklerini görsek de yükselen bir değer. Gezi ve Charlie Hebdo protestoları bunun güncel örnekleri.

Aynı zamanda bu yüzyıl ekonomik aktivitenin kol gücünden beyin gücüne kaydığı, üretimin tüketime yetişemediği, insanların zaman planlama kurslarına tonlarca para döktüğü, çalışma koşullarının rahatlatıldığı ancak her zamankinden çok yaratıcı ve çalışkan olmamızı gerektiren bir rekabet sisteminin geldiği bir dönem.

ag18941

From Kanye West x Adidas Originals

Ekonomik ve sosyal hayattaki dönüşüm, hem erkeğin hem de artan bir ivmeyle iş hayatına ve sosyal hayata dahil olan kadının giyimine yansıyor. Çünkü, giderek karmaşıklaşan gündelik hayatta estetik kadar fonksiyonellik de önemli bir ihtiyaç halini alıyor.

Devamı ve daha fazla görsel için…