Türkiye’nin en batısı. Kuşların şarkılar söylediği, ay ışığının aydınlattığı, güneşin geç battığı, huzur dolu yer: Gökçeada…

Konum

IMG_7575 (1)
Gökçeada

Gökçeada’ya Ulaşım

Gökçeada’ya geçen sene eylül ayında ilk kez gittiğim günden beri burayla gizliden gizliye bir aşk yaşıyorum. Özlüyorum, yeniden gitmeyi iple çekiyorum ve kavuşacağımız gün yaklaştıkça heyecanlanıyorum. Ve o an geliyor, her şeyi geride bırakıp düşüyorum yollara. Kabatepe limanına varıp da bir buçuk saatin sonunda Gökçeada’da inecek olmak apayrı bir heyecan veriyor bana. Benim için huzuru temsil eden bir yer burası. Bu arada minik bir ada beklemeyin, kocaman! Gezmeyi arabayla bile tamamlamak oldukça zor. Köyleri, sahilleri, tepeleri her şeyiyle mis gibi Gökçeada. Bir giden bir daha mutlaka geri döner buraya, bundan eminim!

Kabatepe – Gökçeada sefer saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

BEYADA BUTİK OTEL

Gökçeada’da Konaklama

Vardığımız gibi otele gidiyoruz. Henüz nisan ayında açılmış olan Beyada Butik Otel‘de öyle güzel karşılanıyoruz ki daha ilk dakikadan burada geçireceğimiz üç günün ne denli güzel olacağını tahmin edebiliyoruz. Beyada’nın “Mustafa Bey” isimli odasında kalıyoruz: oda ve otel inanılmaz şık, çok tatlı bir sahibesi ve güzel hikayesi var buranın. Manzara alabildiğine yeşil ve deniz, kahvaltı ise enfes. Kendi elleriyle yaptıkları reçeller, pişiler, taze ürünler ve yumurta çeşitleri ile yalnızca manzara eşliğinde bir sabah geçiriyor olmak bile muhteşem!

Beyada Butik Otel Konum

beyada.org/

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

Kaleköy‘de bulunan Beyada, Gökçeada’ya gelince mutlaka uğranacaklar listesinin başındaki Mustafa’nın Kayfesi ve Poseidon Restoran‘ın da yürüyerek iki dakika mesafesinde. Hazır buralara değinmişken biraz anlatayım. Mustafa’nın Kayfesi, Yukarı Kaleköy’ün tepesinde, ağaçların arasında bir köy kahvesi. Henüz sezon açılmadığından çılgın bir kalabalık olmaksızın, kitabımı alıp erken bir saatte yürüyüş sonu durağım oldu. Burada kuş cıvıltıları eşliğinde ve manzaranın sonsuz güzelliği karşısında bir iki saat içinde kendimi bile unuttum diyebilirim. Mustafa’nın Kayfesi’ndeki harika saatlerden sonra deniz vakti gelmiştir diyerek, Kefaloz Plajı‘na doğru yol aldık.

SARDUNYA BEACH
Gökçeada

Kefaloz’da özellikle Sardunya Beach müthiş. Alaçatı’daki inanılmaz fiyatlarla size kalabalıktan başka bir şey vaat etmeyen beach’ler gelmesin akla. Burası hem uygun fiyatlı, hem enfes bir denize sahip, hem de işletme olarak çok lezzetli yemek ve içecekler sunuyor size. Kefaloz’a gelmişken Tuz Gölü‘ne de uğrayı unutmayın pek tabii! Deniz demişken, denize girmek için Gökçeada’da seçenek bol. Laz Koyu mesela… Hem ufak bir tesise sahip hem de -tarihler ile ilgili olsa gerek- biz gittiğimizde çok az kişi vardı ve fazlasıyla huzurluydu. Bunun dışında Gizli Liman ve Yıldız Koyu da gidilmesi gereken yerler arasında diyebilirim.

IMG_7744
Gökçeada

Gökçeada’nın Köyleri: Zeytinliköy ve Bademli

Deniz keyfi bittiyse Gökçeada’nın harika köylerine ve akşam yemeğine geçelim. Önce bayıldığım Zeytinliköy‘den bahsedeyim. Burası zamanın gerçekten durduğu bir Rum köyü. Taş sokaklar, eski evler, renkli çiçekler, mis gibi kokular arasında önce Barba Hristo Tatlıcısı‘na uğrayıp sakızlı muhallebinin keyfi çıkarılmalı. Sonra Sıcak Kahve veya Nostos’ta birer türk kahvesi içilmeli, Son Vapur‘da bir şeyler atıştırmalı ya da Garaj Cafe‘de manzaranın tadına varmayı da seçebilirsiniz. Keçi de akşam yemeği yemek için hoş bi alternatif olabilir.

Diğer bir köy ise, Bademli. Tırmana tırmana vardığınız bu köy de Zeytinliköy’e benziyor; ancak çok daha az keşfedilmiş ve ıssızlığı öyle güzel ki. StenAda Cafe‘de kahve içerken çok şanslıyım diyeceğinize eminim. Panos Çiftlik ve Dimitri de buranın diğer keyifli mekanlarından ama sokaktaki bir banka oturup, gözlerinizi kapatıp orayı hissetmek herhangi bir yeri keşfetmekten bile daha keyifli oluyor diyebilirim.

Hava da mis gibi olunca bizim karınlar acıktı. Öyleyse ilk durak Poseidon! Gökçeada’ya gelip de muhteşem bir manzara eşliğinde Poseidon’un mezelerini ve balıklarını tatmamak olmaz. Bir taraf alabildiğine deniz ve güneşin batışı, diğer yanda ise Toscana’da gibi hissettirecek bir alan. Birsen Tezer’den Yunan müziklerine geniş ve zevkle oluşturulmuş bir repertuar eşliğinde yenen karideslerin tadı ise unutulmaz! Poseidon’un dışında akşam yemeği için Yakamoz‘u, Eleni Rum Tavernası‘nı veya Barba Yorgo‘yu da tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında keşfedip bayıldığım birkaç yer daha var; ama onları da kendime saklıyorum. 🙂

Gökçeada’yı çok seveceğinize eminim, mutlaka yaz planlarınız arasına ekleyin!