Halka Sanat 18 Mayıs – 5 Haziran 2018 tarihleri arasında Her Şey Dönüşür adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Olivia Lorgan-Jones ile Slobodan Dan Paich’in zanaat ve sanat temelli işlerini bu ifade biçimleri arasında bir hiyerarşi yaratmadan, aralarında bir diyalog oluşturacak biçimde bir araya getiriyor.

IMG_0374
Her Şey Dönüşür

Her Şey Dönüşür, örülerek yapılmış nesneler ve giysilerle, bunlara yanıt olarak ortaya çıkan çay ve mürekkep çizimlerinden oluşuyor. Bu şiirsel dostluk ve alışveriş sanatın sınırlarını ve sanatın içinde zanaatın yerini yeniden düşünmemizi öneren mütevazı ama kararlı bir etkileşim alanı yaratmayı hedefliyor.

IMG_0361
Her Şey Dönüşür

2012 yılından bu yana halka sanat projesi ile işbirliği yürüten Slobadan Dan Paich San Francisco merkezli Artship Inisiyatifleri sanat direktörü ve küratörü. Yugoslav kökenli olan Slobadan Dan Paich elli yıllık sanat yaşamı boyunca dünyanın pek çok ülkesinde eserler üretmiş bir sanatçı. İlk resim ve heykelleri 1961 yılında Yugoslavya’da sergilendi. O tarihten bu yana, İngiltere, Fransa, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkede sanat hayatına aktif olarak devam etmekte. Resimlerinde bir süredir renklendirici olarak çay kullanan sanatçı bu tercihini malzemeden ve mekandan bağımsız bir üretim sunmak için ortaya koyuyor. ‘Havaalanında uçak beklerken ya da hapiste bile herhangi bir yerde herhangi bir zamanda bu şekilde resim yapılabileceğini’ dile getiriyor. Slobodan Dan Paich’in çay ve mürekkep çizimleri şans, el hareketleri ve çayla oluşmuş lekelerle başlıyor. Kurumasını beklerken, farklı renkte mürekkepler ve suluboya kalemleri, içsel hayali yanıtları içeren imgeleri ortaya çıkmak için devreye giriyor.

IMG_0358
Her Şey Dönüşür

Artship sanatçılarından olan Olivia Lorgan-Jones, Washington doğumlu. Aynı zamanda hemşire olan Jones uzun yıllardır dokumacılık ve örgü ile ilgileniyor. Sanatçı dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan farklı dokuma teknikleri ile etnik ve profesyonel dokuma tezgahları hakkında bilgi sahibi. Ayrıca çok sayıda örgü tekniğinde uzmanlaşmış… Yün, iplik ve lif gibi malzemeler ile oluşturduğu giysileri yalnızca birer koruyucu eşya olarak değil görsel ifadeler olarak değerlendiriyor.

unnamed_2_1
Her Şey Dönüşür

Mekanın ikinci katında ise ‘Güzel Doku’nuş’: Kumaşın ifade gücüne övgü’ adlı sergiyi ziyaret edebilirsiniz. Bu kat baştan başa kumaşlar ve objeler ile donatılmış durumda. Özellikleri ise yedi yıldan bu yana halka sanat projesi ve Artship Initiatives San Francisco birlikteliğinde gerçekleştirilen hikaye anlatımlı performanslarda kullanılmış olmaları… Sözlü anlatı geleneğinde obje kullanımı açısından ilham verici bir tekstil sergisi. Dijitalleşen hayatımızda soluklanmak ve sadelikteki ilhamı yakalamak  isteyenlere her iki sergiyi de öneririm.  Şahsen galeriden çıktığımdan beri masada iz bırakan çaya, dolapta derinlere yerleştirdiğim el örgülerine çok farklı duygu ve düşüncelerle bakıyorum. Sanat tam da bu ne de olsa…

Sergi Ziyaret Tarih ve Saatleri: 17 Mayıs – 5 Haziran 2018 Cumartesi, Çarşamba – Pazar 12:00 – 19:00

 Halka Sanat/Galeri Adres: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Moda, Kadıköy / İstanbul