Halle Berry’nin başrolde olduğu Kidnap / Anne filmi çocuğunu kaybeden bir annenin verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Her film herkese hitap etmek zorunda değildir. Kimi filmler gençlere, kimileri sevgililere, kimileri aksiyonseverlere… Liste uzayıp gider. Bazı filmlerse ebeveynlere hitap eder, o filmin ne dediğini anlamak için izleyicinin anne – baba olması gerekir.

Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi
Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi

Halle Berry’nin başrolde olduğu Kidnap / Anne filmi çocuğunu kaybeden bir annenin verdiği mücadeleyi konu alıyor. Birlikte parka gittiği küçük oğlunu bir anlığına gözlerinin önünden birkaç saniyeliğine ayıran bekar anne Karla (Halle Berry), oğlunun zorla bir araca bindirildiğini görüyor. Aracın peşinden koşturmasına karşın yetişemeyen Karla, aracına atlayıp oğlunun peşine düşüyor. Uzun bir kovalamacanın ardından kaçıranları köşeye sıkıştırmasına karşın oğlunu öldürmekle tehdit etmeleri sonucu Karla, kaçıranların sözlerine itaat etmek zorunda kalıyor. Alacağı her kararın hayati bir karar olduğu bilincindeki Karla, oğlunu kurtarmak için en doğruyu en kısa sürede yapmanın mücadelesini veriyor. Tek başına çıktığı bu mücadelede hayatının travmasını yaşıyor olmasına karşın bir yandan da soğukkanlılığını korumaya çalışıyor.

Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi
Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi

Yönetmen Luis Prieto, Anne filmiyle Amerika’daki acı bir istatistiğe dikkat çekiyor. Her 40 saniyede bir, bir çocuğun kaybolduğu Amerika’da hemen her anne – babanın bu tehlikeyle burun buruna olduğu noktasını vurguluyor. Zira Karla da oğlunu göz açıp kapadığı kısacık bir anda kaybediyor, gözünün önünden ayırdığı o kısacık anda oğlu adeta ortadan yok oluyor. Filmin geri kalanında ise Prieto, ebeveyn olmayan birinin anlamayacağı bir noktadan devam ediyor, bir annenin çocuğuna kavuşmak için gözünü nasıl karartabileceğini gösteriyor.

Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi
Kidnap: Oğlunu Geri Almaya Çalışan Bir Annenin Hikayesi

Yaptığı kimi tercihlere şüpheyle yaklaşmış, gerçekliğini kendimce sorgulamış hatta “Bir anne gerçekten de böyle mi yapardı?” sorusu üzerinden bir ikileme düşmüş olmama karşın cevabını bilemeyeceğim bu soru üzerine kafa yormamın anlamsız kaldığında karar kıldım sonunda. Zira bazı filmlerin herkese hitap etmediği gerçeğini kabul etmek gerekli ara sıra. Bazı filmleri anlamlandırmak için empati kurma, karakterle kendini özdeşleştirebilme gerekliliği… Kim bilir, bunu yansıtamamak da belki yönetmenin kusuru, tecrübesizliği ya da bilinçli tercihidir. Sonuç olarak Kidnap /Anne filminin herkese göre olmadığı ortada. Her annenin, özellikle de Türkiye gibi her türlü tehlikenin, tehdidin, suçun sokaklarda fink attığı, kol gezdiği bir ülkedeki annelerin korkulu rüyasını acımasızca anlatan filmi yüreklerin kaldırmakta zorlanacağını da düşünürsek, kim izleyecek bu filmi?

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

İlginizi çekebilir: Annenizle Birlikte İzlmekten Keyif Alacağınız 10 Film