Kökenleri antik Britanya’ya ve pagan inanışlarına dek dayanan fakat günümüzde neredeyse evrensel bir eğlence etkinliğine dönüşen Halloween ya da Cadılar Bayramı’na dair en keyifli kısım şüphesiz kostümler. Konu Halloween olduğunda insanlar ikiye ayrılıyor: Sonuna kadar gidenler ve abartıdan kaçınanlar. Spektrumun hangi ucunda olursanız olun ilhamı Hollywood’dan bulabilirsiniz. 90’ların ikonik Aaliyah’ın Tommy Hilfiger görünümünü yeniden yaratarak moda tarihine de göz kırpan bir Zendaya ya da her zamanki gibi ters köşe yapmayı başaran “kostüm olmayan kostüm” görünümüyle Naomi. Gelin akılda kalmayı hak eden Halloween stillerine bir göz atalım.

Halloween Stili
Halloween Stili | Fotoğraf: nssgclub.com

Unutulmayan Halloween Stilleri

Halloween Kraliçesi: Heidi Klum

Heidi Klum
Heidi Klum | Fotoğraf: goodhousekeeping.com

Halloween’i ciddiye alan bir isim varsa o da şüphesiz Heidi Klum. Klasik cadılar ya da modellerden görmeye alışık olduğumuz kedi, kovboy gibi görünümlerin aksine Klum, her yıl protez makyajın da için işine dahil olduğu görünümler seçiyor. Jessica Rabbit gibi ikonlardan, ürkütücü uzaylılara uzanan geniş bir yelpazede tercih ettiği görünümler için ciddi bir zaman ve emek harcadığı için “Halloween Kraliçesi” olarak anılıyor.

Heidi Klum | Fotoğraf: Yahoo Life

Aile Kostümleri: Neil Patrick Harris

Neil Patrick Harris | Fotoğraf: insider.com

Eğer Halloween’i bir mezuniyet balosu gibi düşünürsek Heidi Klum kraliçe unvanını alırken kral unvanı da şüphesiz Neil Patrick Harris’e giderdi. Seth Meyers’ın bir röportajında kendisine “Galiba Halloween’i ciddiye alıyorsun?” sorusuna “Sen almıyor musun?!” diye cevap veren Harris, protezlerden ziyade ailesini de dahil ettiği temalı kostümleri tercih ediyor. Alice in Wonderland, Frankenstein, Wizard of Oz gibi klasikleri sevenlerdenseniz ilham için takip edilmesi gereken isim.

Halloween Stili | Fotoğraf: ruinmyweek.com

Çift Kostümleri: Joe Jonas and Sophie Turner

Halloween Stili, Joe Jonas and Sophie Turner
Halloween Stili, Joe Jonas and Sophie Turner | Fotoğraf: Elle

Çift kostümlerini organize etmek tahmin edilebileceği gibi tek başına tercih yapmaktan daha zor çünkü belli bir temayı seçerken ‘cringe’ hissi yaratma riskinin yanı sıra Joker ve Harley Quinn kadar sıradan olmaktan ya da Pamela ve Tommy gibi sağlıksız ilişkileri yeniden canlandıran kostümler tercih etmekten kaçınmak gerekiyor. Sophie Turner’ın sarkastik kişiliği ve Joe Jones’ın açık fikirli estetik algısıyla birleşince bu gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Joe Jonas and Sophie Turner | Fotoğraf: people

2022’nin En İyi Halloween Kostümleri

Lizzo

VMA’lerde Emmy’lere yıl boyunca ödül törenlerindeki kıyafet seçimlerinde tüm listelere girmeyi başaran Lizzo’yu Halloween’de Marge Simpson olarak görüyoruz. Kanye West’in kendisiyle ilgili beden zorbalığı içeren yorumlarına “Kendi güzel, siyah, şişman işime bakıyorum” yanıtını veren Lizzo’nun ekranın en ince uzun çizgi karakterlerinden birini tercih edip kostümü kusursuz şekilde uyarlamış olması özel bir detay.

Rebel Wilson, Ramona Agruma, Jacob Andreou, Marissa Montgomery ve Carly Steel

Halloween Küstümleri
Halloween Küstümleri | Fotoğraf: People

Modada Barbiecore ve y2K yıl boyunca dilimizden düşmezken Rebel Wilson, Ramona Agruma, Jacob Andreou, Marissa Montgomery ve Carly Steel, trendleri Halloween stiline taşıyanlar arasında. Aqua’nın Barbie Girl şarkısını hak eden kostümler Beyonce ve Jay-Z’nin 2016’daki vintage Barbie yorumundan çok daha pembe.

Barbiecore Halloween
Barbiecore Halloween | Fotoğraf: Daily Mail

Camila Mendes, Lili Reinhart ve Madelaine Petsch

Halloween Kostümleri | Fotoğraf: usmagazine.com

Aklımıza gelebilecek her “Halloween filmleri” listesinde ilk sıralara yerleşecek Hocus Pocus’tan ilham alan Riverdale oyuncuları Camila Mendes, Lili Reinhart ve Madelaine Petsch klasiklere saygı duruşu tercihi yaparak Sarah Jessica Parker, Bette Midler ve Kathy Najimy’nin karakterlerini yeniden hayata taşıdılar.

Cole Sprouse

Çift kostümlerinden söz etmişken ikizi Dylan ile birlikte “Suite Life of Zack and Cody” isimli Disney Channel dizisinden tanıdığımız Cole Sprouse, yıl boyunca Amazon’da yüzü kendi izni olmadan çeşitli ürünlere basıldığı için şikayet eden kardeşiyle dalga geçen bir “çift kostümü”nü tek başına yarattı.

Franklin Jonas

Geçtiğimiz yıl yeniden bir araya gelen Jonas Brothers grubunun küçük kardeşi Franklin Jonas abisi Joe Jonas ve kız arkadaşı da abisinin o dönemdeki sevgilisi Taylor Swift kılığında görüyoruz. Kostümü komik ve ikonik yapansa Joe Jonas’tan ayrıldıktan sonra hakkında pek çok şarkı yayınlayan Taylow Swift’in müziğinin yasal haklarını elde edilmek için bu eski albümlerini yeniden yayınlıyor olması.

Tyga

2022 Halloween kostümlerinin en özenlisi olan ve Heidi Klum’un bayrağını bu yıl devralansa umulmadık bir şekilde Tyga oldu. E.T görünümü yaratmak için protez makyaja harcanan bolca zaman, para ve emekle yılın hatırlanmaya değer kostümleri arasında.

Kapak Fotoğrafı: usmagazine.com

İlginizi çekebilir: Ali Kavas’tan Cadılar Bayramı Filmleri